Obyvatelé Turecka zažívají paniku kvůli masivní inflaci

5
(6)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Rostoucí inflace ovlivňuje důvěru tureckých obyvatel v jejich národní fiat měnu lira. Podle zprávy agentury Reuters ze dne 14. srpna místní obyvatelé směňují liru za dolary a kupují zlato.

Důvěra klesá

I přes tržní intervence a uklidňující příběhy o měnové stabilitě přicházející od vlády je místní víra v liru na sestupné trajektorii. Inflace v současné době činí 11,8 % a předstihla výši úroků, nabízených k úsporám v bankách. Jeden z obyvatel byl citován, že koupil zlato jako bezpečné útočiště:

„Myslím, že je to právě teď ta nejlepší investice. Za dolary jsem koupil zlato. mohl bych si vybrat svou liru a koupit si za ní také zlato, ale teď se bojím jít do banky kvůli koronaviru.“

Místní obyvatelé očekávají větší panický prodej liry, pokud vláda nemůže posílit důvěru v měnu, která v roce 2020 klesla téměř o 20 %.

Situace se musí zhoršit

Turecká ekonomika závisí hlavně na dovozu. Pandemie zhoršila inflaci a může také způsobit krizi platební bilance, což dále měnu oslabí.

Jelikož fiatová měna, jako je lira, nadále ztratila hodnotu v důsledku masivní inflace, tržní kapitalizace Bitcoinu je údajně vyšší než fiat bank Bank of America a Nového Zélandu dohromady.

Přestože zprávy o rozšířeném používání kryptoměn v Turecku byly nedávno odhaleny, místní burza BtcTurk provedla v červenci malý průzkum s Istanbul University Statistics Appliances and Research Center. Zjistilo se, že během pandemie COVID-19 se důvěra v Bitcoin zvýšila o 23 %, zatímco spokojenost vzrostla o 58,5 %. Používání tureckými obyvateli se od února 2019 údajně zdvojnásobilo.

Závěr

Vysoká a stále rostoucí inflace je velký problém. Není divu, že lidé vyhledávají investice do nástrojů, které udrží hodnotu jejich peněz. Bitcoin je přirovnáván k digitálnímu zlatu a podle posledního vývoje je vidět, že tato dvě aktiva spolu korelují – když klesá cena zlata, klesá i cena BTC a naopak.

Tip: Pokud vás téma zaujalo, můžete si přečíst náš další článek, srovnávající zlato a Bitcoin. 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Karel Jelínek

Nakoupit bitcoin a zlato, to je jedno z řešení, držet na účtě větší množství finančních prostředků se nikdy nevyplatí..

Reklama: