Bitcoin vs. inflace

3.8
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Inflační měnová ekonomika a likviditní pasti se s nulovými úrokovými sazbami, nebo dokonce zápornými úrokovými sazbami, dostávají do centra pozornosti. Mnoho lidí začíná pohlížet na Bitcoiny jako na inflační zajištění. Milionáři investují a srovnávají Bitcoin se zlatem.

Inflace

Obecně platí, že inflace je obecný nárůst služeb a zboží v zemi po dlouhou dobu. To je definice na Wikipedii. Je ale potřeba pochopit, co by mohlo být příčinou: inflace obecně nastává kvůli obecnému snížení kupní síly fiatové měny. Hyperinflace nastává, když pokles kupní síly dosáhne kritického inflexního bodu, kde ke snížení hodnoty fiatu a ke zvýšení cen zboží a služeb dojde ve velmi rychlém časovém období.

Co by mohlo způsobit snížení hodnoty fiatu? Zvýšení peněžní zásoby, zahraniční investoři nebo dokonce investoři útočící na měnu (například to, co George Soros udělal Bank of England). Některé z nich podléhají přímému uvážení měnových orgánů, zatímco jiné odrážejí mezinárodní tok kapitálu, který lze zřídka omezit.

V důsledku toho se zboží, jako je jídlo a jiné náležitosti, pro lidi stává nedostupnějším, protože mzdy bývají statičtější než rychle rostoucí ceny. Rovněž je mnohem nákladnější provozovat jakoukoliv firmu, která vyžaduje investice.

Deflace

Deflace je opačná síla. Zde se ceny snižují se zvyšující se hodnotou měny v porovnání s různými výrobky a službami. Mohou to být různé příčiny, od regulované peněžní zásoby ve formě omezení centrální banky, nebo zvýšení inovací.

Výrazným příkladem je technologická deflace, kde například spotřebitelské ceny výpočetního výkonu exponenciálně klesly, protože technologická inovace přizpůsobila větší výpočetní výkon menším čipům. Můžete vidět, jak váš mobilní telefon obsahuje více výpočetního výkonu než raketa, která poslala astronauty na Měsíc nebo v tom, jak sekvencování lidského genomu stálo milion dolarů a nyní stojí několik tisíc.

Phillipsova křivka

Inflace obvykle souvisí s nezaměstnaností v tzv. Phillipsově křivce. Zvýšení inflace obvykle souvisí s poklesem nezaměstnanosti, protože peněžní zásoba je rovnoměrněji rozdělena a utrácena mezi zaměstnané osoby. Je také pravda, že se zvyšujícím se počtem zaměstnaných lidí, mají zaměstnanci větší vyjednávací sílu než zaměstnavatelé a mzdy by se měly zvyšovat.

To však není vždy pravda. Například v sedmdesátých letech došlo k období, kdy došlo ke zvýšení inflace i nezaměstnanosti.

Inflace, která přichází s nezaměstnaností, je součástí indexu bídy, který měří kombinovaný součet míry nezaměstnanosti a míry inflace. Když se inflace zvyšuje, obvykle se průměrný občan cítí bohatším, zejména se svými úsporami. Je motivován k tomu, aby v aktuálním okamžiku utratil více, ale s každým uplynulým okamžikem se dostane za nominální hodnotu peněz, které má. Místo toho, aby utrácel 1 $ za bochník chleba, musí utratit 1,10 $ a tak dále.

Jak do toho spadá Bitcoin

Bitcoin je zde teoreticky umístěn jako zajištění proti inflačnímu scénáři a odvozuje jeho hodnotu jak ze spekulativního zájmu jako zajištění, tak z deflační a kontrolované peněžní zásoby a jejího využití jako potenciálního primárního směnného prostředku v digitálně orientované světové ekonomice. Kryptoměny, jako je Bitcoin, jsou také postaveny na stejných principech. Limit 21 milionů Bitcoinů znamená, že v určitém okamžiku by mělo být méně Bitcoinů oproti poptávce, což znamená, že pokud jde o hodnotu, cena by se měla zvyšovat s klesající nabídkou.

Bitcoin je technologicky strukturován tak, aby povzbudil deflační přístup a relativně stabilní zásobu hodnoty. Tímto způsobem komunita funguje jako místo, kde mohou investoři a účastníci komunity zvednout ruku proti inflačnímu konsensu.

Závěr

Nyní jsou více, než kdy jindy, důležitá inflační zajištění. Mnoho investorů se obrací k Bitcoinu. Bitcoiny by mohly hrát roli pro 21. století, stejně jako zlato pro 20. století.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img