Pět hlavních trendů definujících krypto prostor na konci roku 2020

5
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Jaké jsou hlavní trendy v blockchainovém a krypto prostoru, které se mohou udržet a zůstat s námi po zbytek roku 2020?

Krypto prostor je místem, kde se dokáže vše změnit v okamžiku. Nové technologie, klíčoví hráči a trendy se pohybují mnohem rychleji než ve kterémkoliv jiném odvětví. Pojďme se tedy podívat na to, o čem ještě uslyšíme i na konci tohoto roku.

1. Posun k bezhotovostní společnosti

Jeden z nejvíce výrazných trendů roku 2020 přišel nečekaně. Hned po Vánocích se svět zdál bezpečný a zdravý i přes strašné zprávy z Číny. O několik měsíců později se objevila pandemická krize, která narušila a zastavila mnoho průmyslových odvětví a přiměla lidi, aby přehodnotili svůj postoj k mnoha věcem. Takové dříve pochybné praktiky, jako jsou práce a škola z domova nebo krypto platby, se staly velmi důležitými a zdá se, že zůstanou přítomné i po skončení pandemie. Proč pracovat z kanceláře, když lze vše efektivně spravovat z jakéhokoli místa na světě? Má smysl pokračovat v přílišných výdajích na luxusní kanceláře, pokud to v digitálním věku prostě není potřeba?

Navíc je na čase zbavit se peněz a udělat krok směrem k novým možnostem. Mezitím také rozkvetlo pole blockchainu, protože nová éra vyžaduje více odborníků v oblasti této technologie. V dnešním světě se kryptoměny a jejich aplikace staly pokročilými a přímočarými, aby umožnily nákup digitálních aktiv pouze pomocí kreditní karty. Velmi žádané jsou také stablecoiny a jejich peněženky.

2. Krypto už není jen pro nadšence

Obraz kryptoměn se mění na globální úrovni rychleji než kdy předtím. Bitcoiny (BTC) a Ether (ETH) již nejsou bublinou, jelikož tržní kapitalizace BTC je nyní větší než Coca-Coly či Intelu a blockchain je integrován do mnoha oblastí a operací. Kromě toho se institucionální krypto  angažovanost zvyšuje, protože poptávka po bitcoinech uprostřed koronavírové krize stoupá. Více zajišťovacích fondů rychle hromadí digitální bohatství, což bude tento rok pokračovat.

Tip: Tržní kapitalizace BTC je nyní větší než Coca-Coly nebo Intelu

Jedna věc je bezpochyby evidentní: Svět běžných uživatelů potřebuje k interakci s kryptem pohodlnější rozhraní, jenž ale pomalu přichází. Digitální propast se neustále zmenšuje, stejně jako je snazší otevřít běžný účet v dolarech či eurech, než kdykoli předtím.

3. Rostoucí adopce DeFi

Decentralizované financování (DeFi) se stalo jedním z nejvýznamnějších trendů v kryptoměnách od konce roku 2019. Odvětví v posledních šesti měsících rychle rostlo a nedávno dosáhlo nového milníku, kdy celková hodnota dosáhla hodnoty 4 miliardy dolarů.

Mnoho společností, které působí v oblasti blockchainu, již své DeFi projekty představilo. Populární protokoly, jako jsou Compound, Balancer, Curve a další, otevřely dveře do zcela nového světa krypto příležitostí pro investory, kteří hledají hlubokou likviditu, různé poměry rizika, odměny a vzrušující, dostupné a moderní finanční nástroje.

S růstem uživatelské základny narůstá i míra přijetí, protože institucionální kapitál přichází do oblasti digitálních aktiv. DeFi roste šíleně rychle a je velmi důležité mít pro tento segment k dispozici jednoduché, efektivní a levné řešení.

4. Příchod CBDC

V dnešní době jsou digitální měny centrální banky neboli CBDC v mnoha zemích buď horkým tématem nebo ve vývoji. Čína se začala zabývat vytvářením vlastní CBDC jako první a je také nejdál. Bude vzrušující sledovat, jak zavedení a implementace digitálního jüanu změní krypto svět a posune rovnováhu mezi ekonomickou mocí. Mohlo by to dokonce připravit dolar o pozici globální rezervní měny. Mohl by tento příklad inspirovat další země?

5. Vylepšené soukromí pomocí technologie blockchain

Skutečný pokrok nastává, když se blíží krize. V 90. letech byl internet něco jako zázrak, magie nebo tajemný vynález. Dnes, v době mobilních sociálních sítí, si můžeme jen stěží představit naši každodenní existenci bez nutnosti interakce nebo komunikace online. S rostoucím zapojením do digitálního života však zapomínáme, že všechny dostupné služby, které využívají nejen příležitostní uživatelé, ale také známé a důležité osobnosti, jsou i přes technologický pokrok stále ohroženi.

Nedávný hack na Twitteru ohrozil mnoho vysokých politiků, celebrit a jednotlivců v oblasti technologií. Problém vede k otázce, co dělat dál. Na místě je tedy diskuse o vylepšeních založených na blockchainu.

Závěr

Mnoho analytiků provádí dlouhodobé prognózy pro celý krypto prostor, cenu bitcoinů a předpovídají další možné trendy v příštím desetiletí. Je nepopiratelné, že se toto kdysi specializované pole proměnilo v globální mainstreamový ekosystém. Určitě očekávejme více cenových akcí, více vynálezů a více adopcí. Jak ale bude svět vypadat za dalších 10 let je těžko předvídatelné, jelikož předpovědi, které dnes vzniknou, se po roce pravděpodobně stanou zastaralými. Můžeme si však být jisti, že decentralizované technologie a služby založené na DLT budou formovat další pokrok a rozvoj lidstva.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img