Americké úřady se zaměřují na DeFi. Jsou krypto půjčky na řadě?

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Lidé, kteří mají půjčku, čelí blížící se úvěrové krizi. Průměrná výše zadlužení je vyšší než v roce 2008. S rostoucím počtem úvěrů v kryptoměnách se zvyšuje i regulace a vládní kontrola.

Kryptopůjčky se těší vyššímu zájmu

V roce 2019 se kryptopůjčky meziročně zvýšily o 700 %, z 1 miliardy USD z půjček na 8 miliard USD po celém světě. Ve stejné době vzrostl celkový uložený kolaterál z 1,5 na 13,5 miliardy USD, což je zhruba ekvivalent nominálního HDP Mongolska.

Ani koronavirová pandemie kryptopůjčky nenechala v klidu. Zatímco trh s kryptoměnami padal, půjčky rostly.

Kryptopůjčky se stávaly populárnější spolu s nárůstem decentralizovaného financování (DeFi), protože nabízejí spotřebitelům několik výhod. Umožňují pákový efekt půjček denominovaných v dolarech s arbitráží budoucích kryptografických zisků. Pro některé dlužníky mohou poskytnout snížené daňové sankce. Mohou také potenciálně vydělat více peněz pro spotřebitele s vyšší návratností investic (ROI).

Kdo vlastně kryptoměny půjčuje

Poskytovatelé kryptopůjček jsou obvykle dlouhodobí kryptouživatelé, kteří hledají likviditu v USD a mají nashromážděné desítky tisíc kryptoměn v důsledku těžby nebo investic. Požadavky na úvěrovou bonitu dlužníka se mezi společnostmi liší, přičemž většina funguje podobně jako zastavárna – k zajištění půjčky používá pouze převedený kryptokolaterál.

Ale nad tímto vznikajícím průmyslem se mohou shromažďovat regulační mraky. IRS staví uživatele kryptoměny, včetně věřitelů a dlužníků, pod zvýšenou kontrolu. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) – rovněž zasílají tomuto odvětví veřejnou zprávu a koordinovaným způsobem zacílují na aplikaci Abra.

Platforma DeFi, která umožňuje uživatelům obchodovat s tokenizovanými akciemi, nabízí také možnost půjček typu peer-to-peer jako potenciální použití. SEC obvinila Abru z nabídky a prodeje cenných papírů založených na cenných papírech bez registrace a CFTC obvinila společnost z uzavření nelegálních mimoburzovních swapů v digitálních aktivech a cizí měně.

Tento zájem regulačních orgánů může nabídnout vodítko, kam by vládní kontrola mohla mířit dál, s ohledem na mezinárodní trhy a daňové problémy spojené s kryptopůjčkami.

Závěr

Pro vyšší bezpečnost uživatelů jsou nějaké regulace potřeba. Ale otázkou zůstává, jestli by byly kryptoměny tak atraktivní, kdyby byly regulovány vládami.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
mattczsk

Já asi moc nechápu, proč tyto nové služby vznikají v USA a dobrovolně se tak vystavují skvělým nápadům amerických regulátorů. Vždyť je tolik mnohem příznivějších lokalit, kde nejen, že nebudou šikanovány, ale ještě můžou získat i státní podpory na inovace. Klidně ať si sedí na Floridě … ale papíry a jednoho člověka (Country manager) prostě umístím tam, kde mi dají mnoho let svatý klid.

spot_img