Není už pozdě na investici do Bitcoinu?

4.3
(15)

Zprávy a souhrny

Společně s tím, jak roste cena Bitcoinu, se stále častěji setkáváme s otázkou, jestli už není na investici příliš pozdě, jestli už vlak neujel. Krátká a jednoznačná odpověď je NE. Jaké důvody nás k tomuto tvrzení vedou?

Nikdy není pozdě investovat do Bitcoinu, i když byste měli zvážit tržní cyklus, ve kterém se Bitcoin nachází, než se pustíte do první investice.

Stejně jako jakýkoli jiný trh, tak i Bitcoin zažívá vzestupy a pády, které zrcadlí nabídku a poptávku po tomto aktivu. Mnoho lidí nakupovalo vysoko a prodávalo nízko a vy se přece nechcete zařadit mezi ně. Mnoho lidí koupilo svůj první podíl v BTC na vrcholu posledního cyklu v roce 2017, ale v roce 2018 jej se ztrátou prodali. Investice do bitcoinů vyžaduje určitou trpělivost. Pokud máte delší investiční horizont a nebojíte se cenové volatility, pak určitě ještě pozdě není. Proč?

Každé čtyři roku dochází na Bitcoinu k halvingu, kdy se množství nově vytěženého BTC snižuje na polovinu. Díky tomu jsou BTC vzácnější.

A právě událost halvingu společně s dynamikou nabídky a poptávky využil pseudonymní uživatel, na Twitteru známý jako PlanB k vytvoření modelu stock-to-flow, který předpovídá cenu Bitcoinu. Podle tohoto modelu povede nedostatek BTC k růstu jeho ceny a na konci cyklu (2020 – 2024) by se jeho cena měla počítat být v šesticiferných číslech (USD).

Bitcoiny se často označují jako „digitální zlato“ nebo „zlato 2.0“. Bitcoiny a zlato mají některé společné rysy: obě aktiva jsou vzácná a jejich nabídka je předvídatelná. Bitcoin však mnohem lépe zapadá do digitální doby, ve které v současné době žijeme.

Bitcoiny lze okamžitě přesouvat bez větších logistických potíží či nákladů na skladování. Protože jsou všechny transakce zapsány do blockchainu, je také snadněji auditovatelný a ověřitelný.

Při zvažování, jestli stále není příliš pozdě in na investici do BTC, se určitě vyplatí se podívat na tržní kapitalizaci zlata a tržní kapitalizaci Bitcoinu. Pokud si myslíte, že BTC a zlato mají podobné případy použití a že Bitcoin může být lepší alternativou ke zlatu, pak má BTC ve srovnání se zlatem stále obrovský růstový potenciál.

V minulosti vám banky platily úroky za peníze, které jste měly uloženy v bance. Banky je tak mohly půjčit někomu jinému a vydělat tak peníze pro sebe.

Centrální banky se v době deprese často snaží ekonomiku nastartovat snižováním úrokových sazeb (lidé si půjčí více peněz, které utratí). Teď ovšem žijeme v době, kdy reálně hrozí, že v důsledku záporných úrokových sazeb budou lidé penalizování za to, že budou mít peníze na bankovním účtu. To vede investory a pravidelné střadatele k tomu, aby hledali alternativní aktiva s vyššími výnosy, jako je právě BTC, aby do něj „zaparkovali“ svůj kapitál.

Pokud si myslíte, že na investici do Bitcoinu je již příliš pozdě, máme pro vás dobrou zprávu: Investoři s velkými balíky peněz, jako jsou zajišťovací fondy, penzijní fondy a velké společnosti, s bitcoiny teprve začínají (MicroStrategy, Tesla…).

Jsme stále ve velmi rané fázi globální adopce a banky a velké firmy z Wall Street jsou stále na začátku své cesty k objevení a pochopení Bitcoinu. Pokud „big money“ začnou skutečně bitcoiny ve velkém považovat za dobrou formu zajištění, i když by do nich investovaly třeba jen pouze 1 % svého kapitálu, mělo by to obrovský dopad na tržní kapitalizaci Bitcoinu a jeho cenu.

Seznam zemí, které trpí vysokou mírou inflace, či jim to v brzké době hrozí, je dlouhý a stále roste (Venezuela, Argentina, Libanon, Nigérie…). Bitcoin se v těchto zemích ukázal být skvělou alternativou k zachování bohatství. Hodnota místních měn bude i nadále klesat a všechny ostatní možnosti mají významné slabiny.

Vlastnictví fyzického zlata znamená riziko, že jej vláda zabaví. Vládní kontrole mohou podléhat také místní akciové trhy a dokonce i vlastnictví místních nemovitostí. Bitcoiny, které vlastníte, jsou zapsány na blockchainu, což znamená, že pokud bezpečně uložíte své soukromé klíče, žádná vláda k vám nemůže přijít a zabavit vaše úspory.

Bitcoin lze použít jako zajištění proti tisknutí nových fiat peněz, jako investiční nástroj v naději, že jeho cena vzroste, nebo také jako způsob, jak jednoduše přesouvat hodnotu.

Závěr

Čím více člověk sleduje aktuální globální dění, tím větší smysl mu Bitcoin dává. Samozřejmě, že vzít všechny své úspory a nakoupit za ně BTC nemusí být ten nejlepší nápad a mnohem lepší je využít třeba strategie DCA (Dollar cost averaging = postupné nakupování a průměrování ceny). A pokud máte investiční horizont třeba 5 či více let, věřím, že budete za svou víru sladce odměněni.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Josef
Hodnocení článku :
     

Tváří se jako český text, ale autor zapomněl odstranit anglické předložky.

pietro

Pěkná úvaha. Mám však výhradu k uvedeným fázím cyklu BTC 2020-2024. Uvedené krajní roky cyklu jsou sice roky halvingu, ale vrcholy cenového cyklu BTC se neshodují s obdobím halvingu – je zde významný časový posun. 🙂

Jakub
Hodnocení článku :
     

Tak z tohohle mám hodně smíšené pocity. Určitě zajímavá úvaha s cykly Bitcoinu, avšak úroveň znalostí o zlatě naprostá tragédie. Například věta: „Vlastnictví fyzického zlata znamená riziko, že jej vláda zabaví,“ je naprostá pitomost už jen vzhledem k tomu, že fyzické zlato stojí mimo systém a dosah finančního úřadu. Vliv inflace na BTC také velice diskutabilní, nemůžeme se opřít o žádné vzorce z minulosti, protože BTC v čase větších kolapsů finančních trhů ještě neexistoval. Je určitě hezké nad tím takto přemýšlet, ale člověk by se měl u tohoto tématu obecně více opírat o fakta a historii.

Reklama: