Strategie pro nákup BTC a zmírnění dopadů volatility

4.4
(8)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Do bitcoinů investuje každý den čím dál více lidí. Víme, že počet adres s minimálně 1 Bitcoinem stále roste. Spoustu retailových obchodníku však odrazuje přílišná volatilita, kvůli které může cena klesnout či vzrůst o 10 % během několika málo hodin. Jak tedy s volatilitou pracovat?

Průměrování dolarových nákladů

Dollar-cost Averaging (DCA) neboli průměrování dolarových nákladů je běžnou strategií akumulace bitcoinů a ve světě kryptoměn získává na síle. Místo toho, abyste riskovali a spekulovali o ceně Bitcoinu, investujete pravidelně každý měsíc (nebo každý týden nebo každý den) stejné množství dolarů (euro, korun), bez ohledu na cenu.

Kupujete například BTC v hodnotě 10 dolarů každý týden bez ohledu na cenu. Pravděpodobně vám neunikne, když cena klesne na dno, ale na druhou stranu se mírní dopad volatility na nákup většího množství bitcoinů najednou.

Tato naivní DCA je nejjednodušší strategií k postupnému hromadění bitcoinů (hodlingu).

Podmíněné průměrování dolarových nákladů

Vezměme si jako příklad index relativní síly (RSI). Obvykle se používá ve 14denním časovém rámci a měří se na stupnici od 0 do 100. Tradičně se aktivum považuje za přeprodané, když je RSI nižší než 30. Proto, pokud chcete využít tento nákupní model, investujte, když je RSI<30.

Obrázek pro příspěvek

Ve skutečnosti tato podmíněná DCA strategie obvykle fungovala lépe než naivní DCA. Výše uvedený graf ukazuje průměrnou cenu v USD za Bitcoin, pokud byste nakupovali v různých časech pomocí naivního DCA nebo podmíněné taktiky DCA.

Návratnost investic dle různých strategií

Z dalšího grafu zobrazeného níže můžete vidět návratnost investic (ROI), pokud začnete s nákupem mincí v různých časech pomocí různých strategií. Nulová návratnost investic znamená zlomek. Při zpětném pohledu je ROI pozitivní bez ohledu na to, kdy jste strategie DCA začali používat.

Obrázek pro příspěvek

Nevýhodou podmíněné strategií DCA je, že podmínky, na které čekáme, mohou být příliš přísné, takže nepřichází často. Vezměte si jako příklad výše zmíněné RSI, k RSI <30 došlo pouze v ~ 10 % času v historii. To není zrovna ideální.

Obrázek pro příspěvek

Závěr

Vysoká volatilita odrazuje nejednoho investora. Když se ale podíváme na rok 2020, pouze v 5ti dnech byla zaznamenána volatilita vyšší než 10 procent. 166 dní pak vykazuje odchylku menší než 5 procent. Co myslíte, jsou výše uvedené strategie užitečné? A jakou investiční strategii používáte vy?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img