Proč se banky třesou před Bitcoinem?

3.8
(35)

Pokud si představíte teoretickou situaci, že právě teď, jakoby mávnutím kouzelného proutku, si za své peníze, které máte v peněžence nebo na bankovním účtu, koupíte pětinu, desetinu nebo dokonce pouze setinu toho co včera, určitě z toho nebudete mít radost. Určitě by to výrazně ovlivnilo váš život. A pokud si položíme otázku, zda by se to opravdu mohlo stát, musíme si bohužel odpovědět, že ano.

Peníze a zase peníze

Je potřeba si uvědomit dvě důležité věci. Kdo vlastně kontroluje vaše peníze a jak takové peníze fungují. Pokud jste si odpověděli, že své finance si kontrolujete sami, je to bohužel odpověď špatná. Vy sami to rozhodně nejste. Když v roce 2008, v době krize, hrozil bankám po celém světě pád, rozhodli jste se za ně zaručit? Myslím, že nejspíše ne. Ale zaručily se za ně jednotlivé vlády. A co následovalo poté? Všimli jste si, jak se rapidně zvýšily ceny veškerých výrobků?

V této krizi se utápěl celý svět. Přihlíželi jsme jí my i věřitelé. A přesto si jednotlivé vlády půjčovaly stále více a více peněz a centrální banky tiskly nové a nové bankovky. A každá tato situace měnila hodnotu peněz ve vašich kapsách.

Myslíte, že se něco podobného nemůže opakovat? Nepřipadá vám tato situace nápadně podobná ekonomické situaci v současnosti? Centrální banky chrlí nové a nové peníze, které nejsou samozřejmě ničím podložené. Jsou to pouze kusy papíru potištěné číslicemi. A tyto nové bankovky mohou hodnotu peněz změnit ještě dramatičtějším způsobem, než tomu bylo v roce 2008.

Jak se chránit

A jak se tedy proti takovéto situaci chránit? Možná vám někdo poradil, abyste své finance investovali např. do nemovitostí, zlata nebo stříbra. Ano, jsou to beze sporu dobrá místa pro uložení peněz. Můžete ovšem těmito komoditami přímo v obchodě nakoupit nějaké zboží? Můžete si za ně koupit každý den potraviny, které potřebujete k životu? Určitě ne, protože tyto komodity nejsou měnou. Jednoduše nemůžete jejich hodnotu efektivně přenášet v každodenních transakcích.

Existuje však druh měny, která je zcela nezávislá na dolaru a tedy i na ostatních měnách. A navíc je odolná proti inflaci. Je to stručně řečeno noční můra všech bankéřů. Někteří tuto měnu nazývají Bláznovo zlato, jiní ji zase označují jako zlato digitální.

Přemýšlíte o tom, zda mají současné měny vůbec nějakou životaschopnost nebo legitimitu? Jak se můžete bránit proti inflaci nebo vládní manipulaci? Odpověď je jednoduchá. Pořiďte si Bitcoin (BTC).

Bitcoin

Pro mnoho lidí je ale obtížné uvěřit něčemu novému, cizímu a vzrušujícímu, jako je technologie blockchain a Bitcoin. Bitcoin je čistá online měna, u které řada kritiků říká, že nemá žádnou vnitřní hodnotu. Je to digitální měna, se kterou následně můžete kupovat věci online. Zároveň je však i měnou, která vás ochrání proti inflaci nebo vládní manipulaci.

Bitcoin se poprvé objevil v roce 2009 jako relativně nová technologie v dnešním neustále se měnícím světě. Je to zcela inovativní nástroj, který přináší naprostou revoluci do běžného života lidí, stejně jako tomu bylo dříve např. s internetem. Bitcoinová síť vám umožní okamžitý přenos hodnoty kamkoliv po celém světě. Můžete tak přijímat a odesílat platby na jakékoliv místo na Zemi, a to za zanedbatelný poplatek v hodnotě několika centů.

A s Bitcoinem je jednodušší udržet svou transakci soukromou, pokud chcete zůstat v anonymitě vůči druhé straně či vládě. Vaše jméno není totiž nijak propojeno s vaší bitcoinovou adresou, pokud si ovšem tuto možnost nezvolíte sami s využitím služby třetí strany. Bitcoin je rovněž ceněn pro svůj speciální software, který přidává bitcoiny do oběhu stálým a předem stanoveným tempem. Až v roce 2140 ustane těžba Bitcoinu, zastaví se číslo vytěžených mincí na hodnotě 21 milionů. A toto číslo nebude nikdy vyšší.

Dohled shůry

V současném světě je potřeba si uvědomit jednu důležitou věc, a tou je úroveň dozoru, pod kterým se nacházíme. V současné době jsou všechny vaše transakce ukládány do databází, archivovány a budou rovněž vždy dohledatelné. A nikdo z nás nemůže vědět, kdo se dostane k moci za čtyři, osm nebo deset let. A také nikdo z nás nemůže vědět, co s těmito informacemi budou tito lidé dělat a proč je vlastně mají mít k dispozici.

Bitcoin nám všem umožňuje převzít tuto kontrolu. A tím se dostáváme k tématu centralizace. Bitcoin je měna decentralizovaná, což znamená, že neexistuje žádný centrální orgán, který by ho mohl ovládat, zastavit jeho transakce, zablokovat nebo úplně zmrazit bitcoiny. A tím se systém Bitcoinu liší od fiat měny a bankovních účtů, u kterých to samozřejmě problém není. Nikdo nemůže ani vytvářet více bitcoinů, neboť jejich maximální počet je dán softwarovým programem. A proto nikdo nemůže tento software změnit, ledaže by tuto změnu akceptovala většina uživatelů sítě.

Hodně lidí se domnívá, že by vlády mohly proti Bitcoinu agresivně zakročit a zničit jej. Bitcoin je ovšem opravdu jedinečný. Je to jednoduše unikátní měna, která je decentralizovaná. Museli byste tedy dát policistu do každého domu v každé zemi na celé planetě, aby došlo k likvidaci této měny. V tomto případě neexistuje žádný ředitel, ani řídící orgán. Je to jednoduše distribuční síť peer-to-peer, která sama autorizuje a garantuje nedotknutelnost této sítě. Je to systém, který je až neuvěřitelně odolný vůči útokům a pokusům o narušení.
Zajímavé je to hlavně z toho důvodu, že se s největší pravděpodobností přibližujeme k měnové krizi, jaká zde doposud nebyla. A Bitcoin by mohl být proti této krizi účinným lékem.

Hrozba číslo jedna

Když teď tedy víte, co to Bitcoin je, měli byste snadněji chápat, jak velkou hrozbu tato digitální měna představuje pro současný bankovní sektor. V roce 2008 profitovali bankéři z finanční krize, kterou sami vytvořili. A myšlenka nepodílení se na vládní monopolizaci měnového systému, je velmi lákavá.

Bitcoin představuje tu cestu ven ze zkaženého systému. Banky ho nenávidí a nenávidět ho budou. To je ovšem to jediné, co proti tomu mohou dělat, neboť jej nikdy nemohou zastavit. Bitcoin je řešením mnoha problémů – v první řadě inflace.

Současná zásoba peněz neustále roste, neboť je založena na dluhu a pokračujícím utrácením vlád nad jejich reálné možnosti. A to také vysvětluje, proč kupní síla tak výrazně klesá.

Závěr

Neexistuje tedy jediný důvod, proč by nemohla být soukromě vydána a dále distribuována měna, která by v konečné fázi mohla fungovat i lépe než současné fiat měny. Měna, která stojí mimo dosah politiků, vlád či různých organizací.

Představte si tedy svět, kde máte zcela pod kontrolou své finance a můžete utratit libovolně vysokou částku kdekoliv na světě a vaše identita navíc zůstane v bezpečí. Je to vaše měna, která nemůže být znehodnocována vládním vytvářením nových peněz z ničeho a odevzdáváním jich bankám, a to pro poněkud zvláštní účely, jako jsou například války.

Můžete tak pomoci zastavit sobecké bankovní zájmy a můžete začít utvářet svůj vlastní osud. A není ani vůbec nutné s tím současným systémem skoncovat. Stačí nám ho pouze obejít.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 35

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr 2

Třesou? Proč všichni spojuji blockhain a btc ?
BTC má pouze takovou hodnotu jakou ji dají obchodníci velcí !!! Navic kteří už dávno jsou domluveni na cilove ceně, vše ostatní je hra a bohužel a opět 99% (obchodníku) hlupáku skočí na lep .

Nikdo ani banky a už vubec ne zlato nikdo se před btc netrese je to jen divadlo a kdo ani po zhlednuti grafu nepochopi je hlupák a znova na burze nemá co dělat jinsk mu nezůstanou na prdeli ani kalhoty ….

Poslední editace 3 let před přes Petr 2
Kalim

Chtěl bych říct všem nováčkům kteří čtou tento článek a pod ním komentář Petra 2, že tento člověk prodal své BTC už na 20 tisících dolarech a teď nenávidí celý svět a modlí se, aby cena spadla na tolik, aby mohl do trhu znovu vstoupit. Článek je velice hezky napsaný a to co tu píše Petr 2 jsou pouze výplody jeho fantazie a konspirační teorie.
Pokud někoho BTC zaujal a chce mu dát šanci, tak se jím nenechte v žádném případě odradit a řiďte se vlastním rozumem. Netvrdím, že to není možné, ale je to velice nepravděpodobné. To bych víc věřil tomu, že BTC v budoucnu bude stát 1 milion dolarů.

JohnyKacko

Chtěl bych říct všem nováčkům kteří čtou tento článek a pod ním komentář Kalim, že tento člověk koupil BTC a modlí se, aby cena lezla nahoru co nejvýše, aby mohl trh opustit s co největším ziskem, no a na to jaksi potřebuje další ovce jako jste vy.
Článek je velice hezky napsaný a to co tu píše Kalim jsou pouze výplody jeho fantazie a konspirační teorie.

Kalim

Já koupil před X lety a doposud na to nesáhl. Nemám potřebu.
Když o mne nic nevíš, tak to nepiš. Nikdy jsem nepsal kolik mám.
Když spadne btc na tisíc dolarů, tak budu stále v zisku. Z toho si můžeš udělat představu, jak dlouho jsem v trhu. Jsem normální člověk, který každé ráno musí vstávat do práce, ale nevim proč bych měl prodávat.

Fantom

To že nakoupil na 10k a prodal na 20k znamená že už nemůže koupit na 60k a prodat na 65k? Vždyť jdeme na milion, každý kdo koupí za libovolnou cenu bude bohatý. Říkají to všichni experti i bankéři tak to musí být pravda 🙂

E15

Petr2 sice prodal za 18tis, ale zapomněl to prý v Binance coinu, který mezitím udělal asi 1000%, takže Petr2 může být asi dost v pohodě. Já tomu říkám mít víc štěstí než rozumu :-)))).

Petr 2

Jsi velice hloupý člověk ale to tě omlouva , prodal jsem na 18 tj pravda, mezitím se pohoupal ale vše i ostatni mám v BNB ještě pořad tudíž mi je úplně u prdele nějaké BTC a s mým množstvím ještě více je mi jedno co si myslíš . A kdybych ti tady ukazal jak mam zhodnocene portfolio a v jakem množstvi tak tě můžu ujistit že ani mé děti nemusí pracovat do duchodu . A to ti neukázu mám uplně jiný problém než řešit dalšich x procent , teď kamaráde mám problém jak to z burzy vytáhnout . A tj mega problem .

Poslední editace 3 let před přes Petr 2
slahy

A ta domluvena cilova cena, ta se ví? Jen abychom my hlupaci stihli vcas vystoupit…

Fantom

Hlupáci včas nevystoupí. Nejdříve budou levně dokupovat a pak se modlit aby se cena vrátila na jejich kupní cenu.

Petr 2

Kdybych ji věděl tak neprodavam na 18k

Dad

A jak by se vybírali daně? Spousta kolem sociální ekonomiky a krypta není dořešená nebo se o tom nemluví. Vlády stejně proti btc časem v nějaké formě zakročí. Pro zákaz by stačilo povinně implementovat nějaký packet filtr na iGW k ISPčkům a podobně.

Kalim

Musíte tu otázku trochu rozvést. Nějak totiž nevidím v placení daní problém. Co konkrétně máte na mysli ? Každý musí platit daně. Proč by se mělo něco změnit pokud budu mít všechno v BTC ? Prostě zaplatím částku jakou mám zaplatit a hotovo. Nevidím v tom nic těžšího, než to poslat z účtu, nebo zaplatit v obchodě kartou. To je přeci jedna z výsad bitcoinu

Fantom

Pokud by byl BTC anonymní tak by FÚ nemohl zjistit jestli netajíte příjmy = možnost daňových úniků. V případě masového využití kolaps veřejných financí.

Poslední editace 3 let před přes Fantom
Kalim

Když chci dnes zatajit příjem, tak si nechám za práci zaplatit v hotovosti.

Dad

Ahoj,nešlo mi ani tak o krácení daní, ale o to že státy by nemohli ovlivňovat své finance a to se zatím nikdy nestalo. Druhá věc je že by neměli na důchody, platy státního systému včetně zdravotnictví tak lehce jako doposud (pár nul se dá vždy do počítače namlátit v centrální bance snázeji než hacknout či zdaňovat bitcoin). Toto jsem nikde nečetl, tedy to vidím jako problém který se nejsnáze dá vyřešit tím že se to zakáže, oseká nebo zestátní.

Antony

Prosím nepište nikam, když neumíte pravopis!!!

Jantom

Tak ono na Bitcoinu je krásné to, že když nezaplatím berné(daně), tak mi z peněženky nikdo nezabaví ani satoshi, tudíž budou muset výběrčí za mnou přijít fyzicky napadnout a okrást. Což bude explicitní vyjádření toho co berné(daně) je, a to útočné násilí na člověku, který nikomu nic nedělá. Takže Bitcoin je obrovský vynález proti totalitní moci státu.

E15

Výběrčí za tebou chodit nebude muset. Ten tuto špinanou práci outsourcuje na exekutora a ten zase na nějakého svého pohůnka a ten ti sebere střechu nad hlavou. Tak přeju hodně štěstí, až se nad tím budeš ultraliberálně morálně pohoršovat ;-))))

Fantom

Článek je docela hezky napsaný, díky za něj.
Mám jen 2 poznámky:
Abychom si mohli skutečně zvolit BTC jako svoji měnu, bychom museli být svobodní lidé ve svobodné zemi. A to bohužel nejsme, sorry jako.
Banky se BTC tak strašně bojí, že do něj mohutně investují (jak říkají expertní média). Mass Mutual byla první. Goldman Sachs otevírá kryptofond, Morgani a Deutsche Bank předpovídá raketový růst ceny bitcoinu. To dokumentuje, jak veliký mají strach 🙂
Jinak s Petrem 2 nesouhlasím v tom, že cena už je stanovená. Ještě je potřeba otestovat, kam až to půjde v tomhle kole bull runu vyšroubovat. Teprve až dojde pára, tak se to vyprodá podle klasického scénáře – viz fáze cyklu.

E15

BTC jako měna nemůže fungovat z ekonomických důvodů (z obdobných jako se už dříve zrušila vazba měn na zlato). Takže jako uchovatel hodnoty ano (jako takové mnohem praktičtější zlato), ale jako měna/peníze BTC fungovat nemůže a to nikoliv z důvodů technologických (ty jsou možná překonatelné), nýbrž z důvodu svého hyperdeflačního založení.

LeošH

Už vidím ty domluvy (samo po pandemii):
Čau sousede jdeme do hospody na pivo?
A je BTC nad nebo pod 1 milion Kč? ……

E15

Akorát místo Kč tam máš mít USD. Nebo ty myslíš, že půjdeme do hospody ještě v tomto desetiletí? :-DDD
(vtip)

Zdeněk V

Dobrá demagogie. Vlády pokud budou chtít tak bitcoin zruší během několika hodin. Bude stačit pokud zakáží bankám převody měn na bitcoin a na další. A domeček z karet se sesype během hodin. Bitcoin je naopak nejzranitelnější ze všech možností jak si ochránit úspory. A další věc, údajná výhoda omezeného množství je naopak největší nevýhoda. Svět by přestal fungovat pokud by bitcoin měl nahradit ostatní měny. Bitcoin je jen letadlo .

Poslední editace 3 let před přes Zdeněk V
Kalim

co jste to napsal za blbost ?
V JAR je bitcoin zakázaný. Místo toho aby padnul na hubu, tak tam má pro lidi daleko hlubší význam a obchoduje se tam 3x tak draze než jinde ve světě. Krásný důkaz toho, že si státy mohou zakazovat bitcoin jak chteji a akorát ho to posílí. A pochybuji o tom, že ho zakáže celý svět, když ani pandemii nejsou vlády schopny řešit společně.

Zdeněk V

Jar. To jako vážně? Mám pochopitelně na mysli státy jako G7 nebo spíš g20. To opravdu někdo věří tomu že si státy nechají vzít kontrolu nad měnovou politikou. a opravdu si někdo myslí že by bylo dobře kdyby státy neměli kontrolu nad měnovou politikou?. Pokud by nadále platil zlatý standard tak je svět minimálně o 30 40 let pozadu než je dnes. A pokud by Bitcoin nahradil všechny měny tak se vracíme do doby kamenné během velmi krátké doby. Bitcoin je promyšlené letadlo který ovládají hlavní držitelé. Jen je škoda té propálené elektřiny a planě využitých výkonu počítačů. Pokud by se stejná energie věnovala na léčbu rakoviny tak už je to nejspíše vyřešeno. Neříkám že se na bitcoinu nedá vydělat jen říkám že ten účet zaplatí ti poslední.

Josef

Se tady hádáte jako malý děti. Ať si každý věří čemu chce. Někdo Bitcoinu a někdo třeba východní marce. Pěkný den 😂

Karel K
Hodnocení článku :
     

Doba vytěžení bitcoinů je založena na odhadu, který asi nepočítá s inovacemi v oboru výpočetní techniky. Za pouhých dvacet či dokonce deset let budou počítače nesrovnatelně výkonnější oproti dnešním a tomu bude odpovídat rychlejší “těžba” bitcoinů.

spot_img