Harvard: Centrální banky nikdy nedovolí, aby se Bitcoin stal mainstreamem

5
(10)

Harvardský profesor ekonomie a bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kenneth Rogoff říká, že centrální banky nedovolí, aby se bitcoiny a další kryptoměny staly mainstreamovými.

Varování profesora z Harvardu

Americký ekonom Kenneth Rogoff se minulý týden v rozhovoru pro CNBC podělil o své názory na budoucnost bitcoinů, jejich regulaci a nedávný bull run. Rogoff je profesorem veřejné politiky v institutu Thomase D. Cabota a profesorem ekonomie na Harvardské univerzitě. V letech 2001–2003 působil také jako hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ohledně vzestupné popularity BTC a jeho nedávného růstu se vyjádřil:

“Nulové úrokové sazby mohou přinést spoustu vtipných ocenění aktiv, takže to určitě patří k tomu […] Je zřejmé, že existuje spousta bohatých lidí a známých finančníků, kteří veřejně uvedli, že do toho investují [bitcoin], a to mu dodalo důvěryhodnost”

Profesor ekonomie nicméně také varoval, že regulační rámce jsou teprve na počátku, neboť zatím neexistuje konečný způsob využití bitcoinů. Vzhledem k nedávnému nárůstu ceny BTC a jeho tržní kapitalizace byl Rogoff dotázán, proč centrální banky a vlády nepřijaly přísné předpisy pro kontrolu jeho obchodování, či jej přímo nezakázaly. Na to odpověděl, že Banka pro mezinárodní platby (BIS), G7 a G20 již pečlivě kryptoměny sledují.

“Myslím, že už jsou všude […] Každá centrální banka se na to dívá a snaží se rozhodnout, co dělat dál. Skutečným problémem je, že kryptoměny se prozatím nepoužívají pro mnoho smysluplných transakcí, s výjimkou válečných států, kde si myslím, že je lidé používají k posílání peněz dovnitř a ven – To je určitě dobré využití.”

Centrální banky zasáhnou

Profesor pokračoval i v dalších předpovědích. Jelikož kryptoměny začínají konkurovat běžným, fiatovým, vládním měnám, je přesvědčen, že banky zasáhnou a nedovolí jejich rozšíření a nahrazení fiat měn a přidal hezké srovnání bitcoinu s moderním uměním:

“Právě teď se jedná o třídu aktiv, kterou bych přirovnal k modernímu umění. To ovšem neznamená, že je v mainstreamu. Myslím, že to je extrémně zavádějící. Centrální bankéři to nikdy nedovolí.”

Připomněl také rostoucí počet společností, které začínají investovat do bitcoinů, jako je například Tesla Elona Muska, která nedávno nakoupila do své rozvahy Bitcoin za 1,5 miliardy dolarů, či společnost Square, která investovala 170 milionů do BTC. Tesla se navíc chystá v blízké budoucnosti přijímat Bitcoin jako platební prostředek.

V souvislosti na rostoucí přijetí BTC jako legitimního platebního prostředku se Rogoff věnoval také otázce, jestli za tohoto stavu nebudou regulace BTC o to složitější. Je přesvědčen, že i když ve světě kryptoměn došlo k mnoha inovacím a posunům, tak regulace nebude tak obtížná a vlády v ní budou pokračovat i nadále.

Závěr

Profesor Rogoff varoval, že je třeba se nenechat zaslepit, neboť vlády si musí udržet kontrolu nad daněmi, kriminalitou atd. A musí si hlavně udržet kontrolu nad zúčtovací jednotkou – měnou. Soukromé snahy o inovace mohou sice nějakou dobu vycházet, ale nakonec vlády (jak nám historie často ukázala) začnou regulovat a přivlastňovat a tyto snahy už můžeme vidět i teď. A co si myslíte o varování profesora Rogoffa vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
T A K J O

Šlechta nikdy nedovolí zrušení nevolnictví.
Církev se nikdy nevzdá své moci a nedopustí oddělení církve od státu.
Římský císař nikdy nedovolí pád moci impéria.
Británie se nikdy nevzdá svého impéria a libra bude navěky světovou rezervní měnou.
Komunisti se nikdy nevzdají své moci. Mají armádu, policii, StB a Lidové milice, k dispozici celý státní aparát – nikdo a nic je nemůže ohrozit.
Venezuela, Zimbabwe, Nigérie, … nikdy z rukou nepustí měnový monopol, nikdy neumožní lidem používat dolar či bitcoin.

pietro

Ano, je to tak. Otázkou ale je, jestli se jich máme žádat o svolení..

T A K J O

Samozřejmě, že ne!
Těch výše zmíněných se taky nikdo neptal, taky to nebyl jejich nápad a jejich přání.
Prostě je k tomu donutil ekonomický a společenský vývoj.

Pet

Myslíte, že BTC je tak dobrý platební systém aby ho společnost přijala ve větším měřítku? Nebo proč by měla společnost přijmout BTC? Ekonomické důvody taky moc nevidím, kromě pár lidí, kteří na nákupu BTC vydělali milióny a spekulace moc ekonomiku neobohatí.

T A K J O

Ne, Bitcoin dnes není dobrým platebním systémem. Ne proto, že by to neuměl či dokonce nemohl umět. Ale jednoduše proto, že o to (skoro) nikdo (zatím) nestojí.

Rozvoj efektivních platebních nadstaveb (LightningNetwork, …) nebrzí technické problémy, ale spíše nezájem.

Dokud mi v krámu daj nákup za ty potištěné státní papírky, tak budu přednostně utrácet ty inflačně se znehodnocující státní papírky (Greshamův zákon). A bitcoiny (či zlato) si budu schovávat, hodlovat, protože to hodnotu neztrácí (spíše naopak).
Ale je to jen přechodný stav. Pokud se všichni lidi budou zbavovat koruny (dolaru, eura, …) a spořit ve zlatě či bitcoinu, tak to dříve či později povede k vysoké inflaci (a ta přiměje převést úspory do Au/BTC další a další lidi) fiatu a ve finále k jeho hyperinflačnímu kolapsu. Ostatně všechny podobné nekryté vládní peníze v historii tak skončily.

Fantom

V historii skončily protože proti nim zatím vždy stály kryté vládní peníze jiného státu. Mezinárodní obchod existoval po celou historii lidstva. Kryptoměny v budoucnu tuto úlohu mohou sehrát, ale potřebují si vybudovat důvěru a to je dlouhodobý proces. Pekelná cenová jízda na kryptu od loňského podzimu ukazuje spíš na FOMO a bublinu, než na pozvolný proces adopce/budování důvěry. Většina nyní nakupujících se těší na rychlé zbohatnutí a nový světový finanční systém je až tak nezajímá. Jednoduchá otázka: proč právě BTC? Jsou tu i jiné kryptoměny, na platby vhodnější, více decentralizované, některé privátní či s funkcemi navíc. Hashrate BTC dominuje, ale je to tak důležité? Důležitá je bezpečnost a to splňují i kryptoměny s nižším hashrate. Proti BTC tu stoji jeho bratr BCH, bratranci LTC, DASH a ostatní XMR, ETH, XML, DOT, ADA. Ztratí zlato v budoucnu svoji hodnotu? Z mého pohledu bude pro BTC brzy problém centralizace těžby.

T A K J O

Proc BTC se pise v tom odkazu. Jestli v te knize je neco spatne vysvetlene, rad proberu.
FirstMoverAdvantage? NetworkEffect? Obecna znamost? SecurityBudget?
Vzdyt kazdeho zajima jen BTC. U altcoinu skoro kazdy sleduje jeho kurz k BTC – protoze nema cenu investovat do altcoinu, kterej si vede hur, nez bitcoin – a kde jsou ty altcoinove hvezdy roku 2017? Tak na 2% sve tehdejsi hodnoty? Docela dobre jako napoveda pro to, jak skonci dnesni DeFi hvezdicky.

Fantom

Před časem tu Rob napsal velmi hodnotý příspěvek, kde detailně popsal BTC jako vcelku zastaralou technologii. ADA, DOT, ETH a XMR splní to co se od krypta očekává lépe než BTC. Jen to může ještě docela dost dlouho trvat. “Vždyť každého zajímá jen BTC” – může být i nevýhoda. Nováčci jdou nejdříve po BTC pak po altech. To co na trhu vidíme je bublina jako hrom. S čím určitě souhlasím je, že při jejím prasknutí propadne BTC méně než alty. Čím dříve to přijde, tím lépe. Pak může přijít nový ozdravný proces. Doporučuji příspěvek Roba na tomto webu. Časem bude BTC ztrácet popularitu ve prospěch mladších a specializovaných coinů. Co centralizace těžby BTC – nevidíte to jako problém? Čína, Rusko, Kazachstán a několik velkých farem v USA?

Mjuck

No ja myslim, ze to je OMYL.
Lidi nechteji po penezich, aby to bylo fancy HiTech blikatko s mnoha featurkami, smartcontracty, GPS navigaci, HDR rozlisenim a vodotryskem.
Chtej jednoduchou vec DOBRE plnici zakladni DEFINICNI znaky penez. Chteji bezpecnost, jednoduchost, rozsirenost, znamost, obecnou akceptaci, omezenou zasobu, jasne danou neinflacni menovou politiku, atd…
A nad temito jednoduchymi penezi pak chteji (tedy mozna, protoze realne nikdo moc ty featurky nepotrebuje a nepouziva) nejakou transakcni nadstavbu (jako je LightningNetwork).
Rozhodne nechteji 10 tisic men, nechteji kvuli kazde nove funkci a featurce zakladat novy coin.
Proste chteji trivialni, ale spolehlive ZLATO a nad nim pak rozvijet nadstavbove sluzby.

Fantom

Bohužel se obávám, že většina lidí nechce vůbec žádné nové peníze. Chce jen rychle zbohatnout. A právě proto přijde flash-crash a teprve až pak můžeme znovu začít růst. Weak hand se musí vysypat z trhu.

ppetr1

To co na trhu vidíme je bublina jako hrom. – nejak tu bublinu nevidim.
co ale vidim – neskutecne tisteni usd – a to zcela urcite nedopadne dobre.
o btc se rozhodne nebojim 🙂 – spis bych se bal usd.

Fantom

Ta parabola od léta není bublina? Sorry jako… . Ale je fakt, že je i na akciích. Až praskne ta akciová, tak kryptoměnová určitě. A jak tu kryptoměnovou poznáte? Že roste úplně všechno nejen BTC, ETH, DOT, KSM, ADA a další fancy coiny. Roste úplně všechno a to je jasný důkaz bubliny.

Michal

Tady nesouhlasím. Bitcoin je právě že jedna z mála decentralizovaných kryptoměn. Většina je plně pod kontrolou vývojářů. Ostatně i Ethereum na tom není nijak slavně. Kdyby teď Vitalika zajelo auto, byla by to pro Ethereum apokalypsa (z hlediska sentimentu). Ale zase už je to určitě na dobré úrovni decentralizace.
Bitcoin nemá ústřední autoritu, vláda nemá za kým jít a zatknout ho. Může sejmout vývojáře, což nijak nebrání příchodu dalších vývojářů. Ostatní kryptoměny mají známé zakladatele a každý stát přesně ví, koho se má zbavit.

Centralizace těžby bude určitě problém, ale zas na druhou stranu pochybuji, že by to něco reálně přineslo. Náklady na těžbu jsou vysoké a těžaři chtějí prostě vydělat – není v jejich zájmu, zničit Bitcoin.

Jinak Bitcoin Cash je projekt pomatenců, co neustáli vlastní ego. Neustále se tam dějí hard forky a je tu riziko 51% útoku.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Fantom

Monero je privátní a decentralizované. Transakce nejde vystopovat. Mince jsou zaměnitelné. Komunita je semknutější než u BTC.
BTC má problém s centralizací těžby – čínské pooly dohromady mají více než 50% hashrate, transakce jsou sledovatelné a mince nejsou zaměnitelné. U každé mince znáte historii. Tohle není náhrada hotovosti. Jinak všichni mají zájem vydělat a časem to uvidíme 🙂

Mjuck

Lidi cinske pooly opusti behem minuty, jakmile k tomu bude duvod (budou prosazovat jim nesympatickou politiku).

Monero je OK, ale jake ma hashrate (= bezpecnost) proti BTC?
A jak by zvladlo, kdyby se zacalo pouzivat srovnatelne intenzivne, jako BTC?

A ano, BTC ma problem s fungibilitou a s omezenou anonymitou. Bez toho by ale na bitcoin nemohla prejit Tesla, PayPal, Visa, Mastercard, … cili jak cena, tak hlavne i popularita/rosirenost by byla radove nizsi.
A k tomu plati, ze bitcoin je zivy projekt a na featurach, po kterych bude poptavka, se bude pracovat – viz treba Taproot a Schnorrovy podpisy, tedy zvyseni efektivity, fungibility i anonymity.

Fantom

Hashrate XMR a BTC nejde srovnávat protože jde o jiný aloritmus. Bohatě postačí pokud je bezpečné. Hashrate není soutěž, stačí jen ta bezpečnost. XMR nejde těžit pomocí ASIC minerů. Těží spousta jednotlivců pomocí CPU a GPU. To zajistí decentralizaci. Navíc je zde tail emission – po vytěžení posledních mincí někdy příští rok zabudovaná inflace cca 1% je ideální pro měnu a její použití v běžném životě. A je to privacy coin – skutečná svoboda. Jsem si jistý, že kdyby mohl Satoshi rozhodovat mezi BTC a XMR, vybere si XMR. Za mě je to jasná volba pro použití jako platební prostředek. ADA, DOT, KSM, ETH nová generace coinů pro mnoho použití – budoucnost. Problém BTC je, že prostě neumí nic extra. To že je první je výhoda, kterou časem ztratí.

xXx

No trh (ostatni lidi) to tak zjevne nevidi 🙂
A to rozhoduje. Ne osobni pocit jednoho cloveka.

ppetr1

BCH je odsouzeno k postupnemu zaniku – divim se ,ze se jeste drzi tak vysoko.

pietro

Přesně tak! 🙂

Pet

Nemyslím si, že hlavní problém BTC bude omezení centrální bank. Hlavní problém je, že jako platební systém pro miliardy lidí nikdy za současného stavu nebude fungovat. Obava je spíš, že by se mohl stát rezervní měnou a to už se státům, hlavně USA nebude líbit. A hodně jim nahrává fakt, že spotřeba elektrické energie je neúměrná přidané hodnotě BTC. Takže argument proč BTC zadupat do země je jasný:)

Pet

Obecně DLT si své místo najde, ale rozhodně bych nevsázel na BTC. DLT musí přinést nové obchodní modely, ne pouze přenos mincí z peněženky A do peněženky B rádoby cool decentralizovaným způsobem. Zajímavou vizi a use cases ma pro mě IOTA, takhle bych si představoval přidanou hodnotu DLT.

T A K J O

Uvidíme, jaké funkce peněz lidé reálně chtějí, poptávají a rádi by používali.
Já si myslím, že pro začátek lidem bohatě bude stačit mít lepší alternativu k manipulovanému inflačnímu fiatu.
Takové zlato, jen s několika vylepšeními:

  • Lehce dělitelné na menší díly (na zlaťák mi v sámošce budou vracet těžko)
  • Jednoduché ověření pravosti (u BTC základní vlastnost sítě, u zlata docela komplikace)
  • Jednoduché zasílání třeba i na druhý konec světa
  • Lepší možnost uchovávání a skrytí (před domovní prohlídkou, celníkem, exekutorem)
Fantom

Souhlasím se všemi body, jen u posledního – říkám zatím. Časem budou prostředky, jak zjistit veškeré transakce. Někomu to nemusí vadit, ale kdo chce svobodu a soukromí zvolí monero. Problém je, že zatím většina lidí nové peníze ani nechce a hlavní motivace investovat do krypta/BTC je rychlý zisk. To tvoří současnou bublinu, až ta praskne budeme zase na začátku. Pamatuji si na super rozhovor s několika známými lidmi z kryptokomunity ČR a SR. Ptali se jich na budoucnost krypta v delším časovém horizontu a všichni se shodli na tom, že BTC tu bude ještě dlouho a současně potřebujeme: “něco jako monero pro privátní platby” a “něco jako ethereum pro smartkontrakty”. S tím naprosto souhlasím.

xXx

Bitcoin se vyviji.
Podle realne poptavky uzivatelu (ne jak u altcoinu, kde vymyslej nejakou uzasnou featurku, jsou ji hajpovat a zalozej si na to novej vlastni coin).
Pokud uzivatele budou chtit vic soukromi, vyvoj se zameri timto smerem. O Taproot a Schnorr signatures uz jste predpokladam slysel. O mixerech asi take.
Pokud bych nekdy pouzil Monero, tak na 20 minut, abych do nej na jedne anonymni decentralizovane burze prevedl bitcoin, monero si poslal na druhou anonymni decentralizovanou burzu a tam to zase smenil za bitcoiny. Ale spis to ani neni potreba.

Ale to neznamena, ze jsem totalne proti Moneru. Mam nejaka a budu happy, kdyz pujdou nahoru (v cene i adopci) – minimalne proto, ze existence plne anonymniho Monera brzdi regulatory v zasahu proti bitcoinu (protoze maji oparvneny strach, ze by lidi presli na Monero a byli by v loji).
Je to stejne, jako ze asi nezrusej hotovost, protoze by lidi presli na bitcoin a stribrnaky. Bez nich uz by ji mozna zrusili.

ppetr1

A hodně jim nahrává fakt, že spotřeba elektrické energie je neúměrná – uz jste si nekdy zjistoval kolik energie spotrebuji vsechny banky sveta na chod fiat men.pocitejte i platebni terminaly u kazde pokladny vcetne platebnich karet !!! a dalsi a dalsi.

myslim ze v pripade BTC to budou jen velmi nizke promile – jestli to nebude jeste mensi hodnota nez promile.

predpokladam,ze vetsina pouziva i internetove bankovnictvi – dalsi spotreby energie!!

myslel jsem,ze uz lidi prestanou s hovadinou spotreby elektricke energie ohledne btc.bohuzel to jeste spousta lidi nechape – vcetne vas.

Pet

Srovnávat spotřebu elektrické energie BTC, který používá pár fandů oproti bankovním systémů, které využívají milartdy lidí je fakt nesmysl. Banky poskytují další služby, které BTC nenabízí. Musí poskytovat služby v souladu místní legislativou, a další. Představa, že BTC někdy nahradí současné platební systémy je lichá. BTC ve skutečnosti neřeší ani problémy současných platebních systémů, prostě jediné co mu asi za současného stavu zůstane bude uchovatel hodnoty, ale jestli cena za kterou to nabízí není příliš vysoká.

Fantom

Takhle to nemyslel. Máte pravdu, že spotřeba při těžbě BTC zdaleka není takový problém, jak se tvrdí. Dříve, tak 2-3 roky, někdo spočítal, že těžba BTC spotřebuje méně energie než všechny vypnuté! (stand-by mode) televize v USA. Dnes to asi bude o něco více, ale to není důležité. Autor příspěvku chtěl (domnívám se) říci, že to bude jen ZÁMINKA pro vlády jak omezit BTC. Řeknou spotřebovává to moc elektrické energie a používají to te***isti k financování a začnou ho omezovat. I když samozřejmě dobře vědí že to není pravda. Jen záminka pro to házet kryptu a BTC zvlášť klacky pod nohy.

Matějovo

Může mi někdo vysvětlit, jak může být krypto platidlem, nebo jak v něm může někdo dostávat peníze? Vždyť to skáče o 100vky procent nahoru a dolů! To by muselo být krypto stabilní s minimálními výkyvy, aby se s tím dalo něco jiného, než spekulace dělat.
Druhá věc, co by mě zajímala je, jak to bude do budoucna s kryptem, když tady pak budou jednou kvantové počítače?

Poslední editace 3 let před přes Matějovo
Fantom
  1. Zatím nemůže. Sice tu bude mnoho fanoušků nesouhlasit, ale BTC zatím neprokázal že je uchovatel hodnoty, ale příležitost mít bude při prvním velkém propadu akciového trhu. Předpokládám, že propadne ještě více než průměrná akcie.
  2. Kvantové počítače krypto neohrozí. Jejich budoucnost je stále ještě vzdálená a teamy vývojářů kryptoměny upraví tak, aby kvantové počítače hrozbou nebyly. Například IOTA je už nyní odolná.
spot_img