Regulace přeshraničních krypto plateb: Jak mezinárodní přijetí mění pravidla hry

5
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

V roce 2020 došlo po celém světě k posunu paradigmatu směrem k přijetí kryptoměn. Mnoho centrálních bank veřejně oznámilo svůj záměr zahájit nebo alespoň prozkoumat suverénní digitální měny. Tento krok je významný pro ekosystém kryptoměn a blockchainu, protože dodává fundament myšlence, že tato nová třída aktiv zde zůstane.

Vnímání bitcoinů dnes není stejné jako před pár lety. Například JP Morgan, jedna z největších investičních bank v USA, se domnívá, že bitcoiny dlouhodobě soutěží se zlatem jako alternativním aktivem. Nadnárodní investiční banka skutečně tvrdila, že přijetí bitcoinů institucionálními investory teprve začalo a pomůže trhu s kryptoměnou růst směrem k infrastruktuře a standardům korporátní úrovně.

Podobně je na tom i Visa, o které jsme si mysleli, že má velmi negativní přístup ke kryptoměnám, ale ukázalo se, že jsme se naprosto mýlili. Ve skutečnosti se zajímá o krypto projekty. Problém je v tom, že mnoho bank a tradičních platebních systémů musí být krypto firmami vzděláváno o jejich podnikání. Infrastruktura nezbytná pro efektivní fungování služeb kryptoměn ještě není připravena, ale jdeme správným směrem.

Přijetí CBDC

Zatímco se kryptoměny začínají podílet na globálním finančním systému, mnoho zemí se přizpůsobuje rostoucímu trendu. Čína, Singapur, Estonsko, Švédsko, Velká Británie a Japonsko se zabývají myšlenkou zavedení vlastních CBDC (digitální měny centrální banky).

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardová již dříve zmínila,  že digitální euro by umožnilo EU být na špici inovací, protože v této soutěži zaostávala. Hlavní myšlenkou je, že tuto novou technologii lze použít k zefektivnění vypořádání finančních transakcí a rozšíření dostupnosti platebních systémů pro širší publikum.

Kryptoměny v přeshraničních platbách

Bitcoin splňuje vlastnosti aktiva s přidanou hodnotou. Může si uchovat částku, investovanou do něj po dlouhou dobu, vzhledem ke svým základním ekonomickým principům odvozeným z jeho omezené nabídky. Taková důležitá vlastnost kryptu umožňuje udržovat si svou kupní sílu a představuje užitečnost i v budoucnu navzdory vysoké volatilitě.

Ale kvůli sklonu k cenovým výkyvům neodpovídá Bitcoin požadavkům nezbytným k tomu, aby fungoval jako vypořádací měna pro mezinárodní dohody. Pokud tedy uvidíme kryptoměnu efektivně využívanou při přeshraničních platbách, nebude to nejspíše Bitcoin. Stablecoiny jsou rozhodně lepšími kandidáty.

Výhody stablecoinů

Stablecoiny jsou vázány na hodnotu fiat měn, což jim pomáhá vyhnout se obdobím vysoké volatility. Jsou výhodnější než tradiční měny, protože umožňují přímé platby bez třetích stran, takže transakce jsou rychlejší, levnější a neomezené.

Stablecoiny lze dokonce naprogramovat, což umožňuje nové a efektivnější formy finančních služeb. U chytrých smluv mohou obě strany předem určit, jak budou prostředky použity.

I když existuje určitá opozice světových vůdců, kteří používání stabilcoinů povolit nechtějí, protože představují hrozbu pro finanční systém, myšlenka suverénních digitálních měn se postupně prosazuje po celém světě.

Regulace započne v USA

V blízké době se pravděpodobně dočkáme amerických regulovaných stablecoinů. Americký dolar je dominantní měnou na světě. Vzhledem k tomu, že emitenti dolarových stablecoinů budou místně regulováni v USA, budou stablecoiny jako nástroj vlivu v oblasti plateb vedeny Spojenými státy.

Jelikož se zdá, že celý svět směřuje k přijímání kryptoměn v nějaké formě, postupuje i legislativa, aby poskytla právní rámec pro regulaci těchto aktiv. Brzy pravděpodobně uvidíme regulované kryptoměny podobně, jako jsou dnes regulovány elektronické peníze.

Toto úsilí připraví půdu pro podniková infrastrukturní řešení a podpoří přijetí kryptoměn v globálním měřítku.

Co můžeme očekávat od této oblasti v roce 2021

Zaznamenali jsme vzrůstající zájem o kryptoměny mezi institucionálními a retailovými investory, včetně těch oblastí, které nesouvisejí s kryptoměnovým průmyslem. Nyní více než 30 veřejně obchodovaných společností prozradilo, že drží kryptoměny ve svých rozvahách, přičemž celková držená částka přesahuje už 32 miliard dolarů.

Rostoucí přijetí této nové třídy aktiv vytváří obraz pozitivního vývoje pro celý kryptoprůmysl v roce 2021 a dalších letech. Fidelity, nadnárodní společnost poskytující finanční služby, tvrdí, že příliv institucionálního kapitálu se bude nadále zrychlovat, jakmile se více investorů seznámí s kryptoměnami.

Závěr

Taková poptávka velkých hráčů bude tlačit na regulační orgány, aby vnesly do odvětví kryptoměn větší jasnost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img