Nejlepší akcie veřejných služeb s vysokou dividendou pro rok 2023

4.3
(3)

Komunální služby poskytují služby téměř všem domácnostem a podnikům ve Spojených státech a dodávají jim elektřinu, zemní plyn a vodu. Tyto přísně regulované společnosti patří k největším a nejstabilnějším kapitálovým investicím na akciovém trhu.

Při investování do akcií utilitních společností můžete obvykle počítat s pomalým, ale stabilním zhodnocováním a stálým peněžním tokem z dividend. Abyste si mohli vybrat nejlepší investice do sektoru utilit pro své portfolio, sestavili jsme 10 největších akcií utilit podle tržní kapitalizace.

NextEra Energy, Inc. (NEE)

  • Tržní kapitalizace: $106 miliard
  • Dividendový výnos: 3.6%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 12.9%

Pokud jde o čistou energii, tato společnost z floridského Juno Beach dominuje trhu. NextEra Energy vlastní společnost Florida Power & Light Company, která obsluhuje více než 5,7 milionu zákaznických účtů a podporuje více než 11 milionů obyvatel na Floridě. Vlastní také společnost NextEra Energy Resources, která spolu se svými přidruženými subjekty vytváří největšího světového výrobce obnovitelné energie z větru a slunce. Je také světovým lídrem v oblasti bateriových úložišť. Společnost vyrábí čistou elektřinu bez emisí ze sedmi komerčních jaderných elektráren nacházejících se na Floridě, ve Wisconsinu a v New Hampshire.

The Southern Company (SO)

  • Tržní kapitalizace: $68 miliard
  • Dividendový výnos: 4.4%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 9.0%

Společnost Southern Company, která má ve svých dceřiných společnostech devět milionů zákazníků, provozuje sedm elektrárenských a plynárenských společností. Zajišťuje distribuci elektřiny ve třech státech a distribuci zemního plynu ve čtyřech státech. Je také přední společností v oblasti distribuované energetické infrastruktury, která poskytuje síť optických vláken a telekomunikační služby.

V oblasti životního prostředí společnost SO od roku 2007 snížila emise skleníkových plynů o 47% a jejím cílem je dosáhnout do roku 2050 nulového stavu. Společnost se totiž od 60. let 20. století zabývá výzkumem technologického pokroku ve svém oboru. Snižování emisí skleníkových plynů je v rámci tohoto výzkumu jedním z hlavních témat.

Duke Energy Corporation (DUK)

  • Tržní kapitalizace: $66 miliard
  • Dividendový výnos: 4.7%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 6.8%

Společnost Duke Energy se sídlem v Charlotte v Severní Karolíně patří do žebříčku Fortune 150. Dodává elektřinu 8,2 milionu lidí v šesti státech a zemní plyn 1,6 milionu zákazníků v pěti státech. Společnost společně vlastní 50 000 megawattů výrobních kapacit a zaměstnává přibližně 28 000 lidí.

Společnost DUK mimo jiné realizuje plán přechodu na čistou energii s cílem dosáhnout do roku 2030 nulových čistých emisí metanu ze svých služeb v oblasti zemního plynu. Dále plánuje 50% snížení emisí uhlíku z výroby elektřiny. Společnost rovněž usiluje o dosažení nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050.

National Grid PLC (NGG)

  • Tržní kapitalizace: $43 miliard
  • Dividendový výnos: 5.8%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 4.8%

Společnost National Grid se sídlem v Londýně je další z největších světových energetických společností zaměřených na přenos a distribuci elektřiny a zemního plynu. Ve Spojených státech společnost vlastní a provozuje distribuční sítě elektrické energie na severovýchodě státu New York a v Massachusetts. Provozuje také zařízení pro přenos elektrické energie a distribuční sítě zemního plynu na severovýchodě země.

Mezi čtyři strategické priority společnosti NGG patří řešení dopadů změny klimatu a pravidelné poskytování bezpečné, spolehlivé a cenově dostupné energie zákazníkům. Dále pak růst organizačních schopností prostřednictvím např. inovativních a udržitelných energetických řešení.

Sempra (SRE)

  • Tržní kapitalizace: $41 miliard
  • Dividendový výnos: 3.7%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 7.6%

Sempra je společnost zabývající se energetickou infrastrukturou se sídlem v San Diegu a více než 20 000 zaměstnanci. Společnost obsluhuje více než 40 milionů zákazníků po celé Severní Americe. Na konci roku 2021 měla celková aktiva v hodnotě více než 72 miliard dolarů.

Společnost SRE vznikla v roce 1998 sloučením společností Pacific Enterprises a Enova Corporation, které vlastnily společnosti Southern California Gas a San Diego Gas and Electric. Společnost v současné době používá komplexní systém pro sledování a shromažďování údajů ESG, které zpřístupňuje ve své výroční zprávě o udržitelnosti.

American Electric Power Company, Inc. (AEP)

  • Tržní kapitalizace: $37 miliard
  • Dividendový výnos: 4.6%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 8.9%

Společnost American Electric Power, která působí na trhu od roku 1906, je energetická společnost se sídlem v Columbusu v Ohiu. Obsluhuje přibližně 200 000 čtverečních mil v 11 státech. S 5,5 milionu zákazníků je American také jedním z největších výrobců elektřiny v zemi. Disponuje výrobním výkonem přibližně 31 000 megawattů, prodejem 188 milionů megawatthodin elektřiny v USA v roce 2021. Dále operuje s aktivy v hodnotě 88 miliard dolarů.

Mezi hlavní cíle společnosti AEE v oblasti čisté energie patří snížení emisí o 80 % oproti úrovni roku 2000 do roku 2030. Dále dosažení čistých nulových emisí oxidu uhličitého do roku 2050, zvýšení portfolia výroby z obnovitelných zdrojů na přibližně 50 % celkové kapacity do roku 2030. A nakonec investice 8,2 miliardy dolarů do obnovitelných zdrojů do roku 2026.

Exelon Corporation (EXC)

  • Tržní kapitalizace: $36 miliard
  • Dividendový výnos: 3.9%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 10.8%

Společnost Exelon obsluhuje více než 10 milionů zákazníků prostřednictvím svých šesti dceřiných společností. Mezi ně patří Atlantic City Electric, Baltimore Gas and Electric, Commonwealth Edison, Delmarva Power & Light, PECO Energy Company a Potomac Electric Power Company.

Společnost EXC považuje udržitelnost za svou prioritu. Snaží se své prioritě jít naproti prostřednictvím prevence znečištění a neustálého zlepšování svých environmentálních výsledků. Spolupracuje také s organizacemi, jako jsou Resources for the Future, Wildlife Habitat Council a World Resources Institute (Institut světových zdrojů). Společnost Excelon byla zařazena do ročenky udržitelnosti společnosti S&P pro rok 2022.

Dominion Energy, Inc. (D)

  • Tržní kapitalizace: $35 miliard
  • Dividendový výnos: 6.3%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 0.1%

Tato energetická společnost se sídlem v Richmondu ve Virginii dodává energii a elektřinu přibližně 7 milionům zákazníků. Zaměstnává více než 17 000 lidí ve 13 státech. Mezi klíčové obchodní jednotky společnosti Dominion patří větrná energie na moři (včetně 180 turbín u pobřeží Virginie), solární energie a jaderná energie. Společnost také investuje do vodíku, obnovitelného zemního plynu a nástrojů, které pomáhají zákazníkům přejít na používání elektrických vozidel.

Společnost Dominion Energy, Inc. se zavázala dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí oxidu uhličitého a metanu. Za účelem dosažení těchto cílů aktivně investuje do zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Xcel Energy Inc. (XEL)

  • Tržní kapitalizace: $30 miliard
  • Dividendový výnos: 3.8%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 10.5%

Xcel je energetická holdingová společnost se sídlem v Minneapolis v Minnesotě. Prostřednictvím svých dceřiných společností obsluhuje více než 3,5 milionu zákazníků v Coloradu, Michiganu, Minnesotě, Novém Mexiku, Severní Dakotě, Jižní Dakotě, Texasu a Wisconsinu.

Čistá energie je také cílem společnosti XEL, která se chce do roku 2050 stát poskytovatelem energie s nulovou spotřebou. Mezi další iniciativy patří dosažení následujících cílů do roku 2030: snížení emisí uhlíku o 80 %, snížení emisí skleníkových plynů o 25 % z jejich služeb zemního plynu a napájení 1,5 milionu elektrických vozidel v oblasti, kterou obsluhují.

Public Service Enterprise Group Incorporated (PEG)

  • Tržní kapitalizace: $27 miliard
  • Dividendový výnos: 4.2%
  • 10letý průměrný anualizovaný výnos: 9.0%

Náš seznam uzavírá společnost Public Service Enterprise Group Incorporated. Poskytovatel plynu a elektřiny se sídlem v Newarku ve státě New Jersey. Společnost vznikla v roce 1903 spojením více než 400 plynárenských, elektrických a dopravních společností v celém státě New Jersey. Mezi hlavní obchodní jednotky společnosti patří plynárenství a elektroenergetika (Public Service Electric and Gas) a doprava (Transport of New Jersey).


Typy akcií veřejných služeb

Stejně jako u jiných sektorů akciového trhu lze i akcie veřejných služeb rozdělit do několika odvětví a subsektorů. Sektor veřejných služeb se obvykle skládá mimo jiné z následujících subsektorů:

  • Výrobci energie: Jedná se o společnosti, které vyrábějí elektrickou energii z obnovitelných nebo neobnovitelných zdrojů, včetně větrných, solárních, jaderných a vodních elektráren.
  • Distributoři energie: Distributoři nakupují, prodávají a přenášejí elektřinu v rámci národní sítě. Zajišťují tak její dostupnost pro domácnosti a podniky, které ji potřebují.
  • Provozovatelé energetických služeb: Provozovatelé energetických služeb (ESO – energy service operators) jsou veřejně prospěšné společnosti, které dodávají elektřinu do domácností a podniků spotřebitelů prostřednictvím individuálních měřidel. Jejich sazby a provoz podléhají přísné regulaci.
  • Dodavatelé zemního plynu: Dodavatelé zemního plynu podobně jako provozovatelé přenosu elektřiny přenášejí zemní plyn po celé zemi a/nebo jej dodávají přímo do jednotlivých domácností a podniků.
  • Vodovody a kanalizace: Některé vodárenské a kanalizační společnosti jsou sice ve veřejném vlastnictví, ale není tomu tak vždy. Na některých místech tyto služby poskytují soukromé ziskové společnosti.

Ačkoli lze veřejné služby rozdělit do těchto a dalších dílčích segmentů, mnoho z největších akcií veřejných služeb jsou ve skutečnosti holdingové společnosti. Ty vlastní několik dceřiných společností jednoho nebo více typů. Například společnost Duke Energy působí nejen jako provozovatel energetických služeb, ale vlastní také jednotky na výrobu energie.


Výhody investování do akcií veřejných služeb

  • Stabilní ceny akcií: Na rozdíl od jiných rizikovějších a volatilnějších investic nabízejí akcie veřejných služeb velmi stabilní ceny. Investice do jednotlivých akcií je stále rizikovější než diverzifikované indexové fondy, ale obecně jsou akcie utilit považovány za „bezpečné“ akciové investice.
  • Odolnost vůči ekonomické volatilitě: Na rozdíl od jiných sektorů, jako jsou například akcie spotřebních podniků, je poptávka po utilitách stabilní bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika. U akcií utilitních společností je méně pravděpodobné, že při poklesu dojde k nadměrným ztrátám.
  • Pravidelné dividendy: Mnohé akcie utilitních společností mají bohatou historii pravidelného vyplácení dividend. Výnosy dividendových akcií utilitních společností často nejsou příliš vysoké, ale to je částečně proto, že tyto dividendy jsou vypláceny takto konzistentně.
  • Stabilní poptávka: Protože utilitní společnosti obvykle působí ve velkém měřítku, poptávka po jejich službách je obvykle čtvrtletí od čtvrtletí předvídatelná.

Rizika spojená s investováním do akcií veřejných služeb

  • Nízký růst: Zatímco akcie technologických firem a dalších sektorů mohou investorům nabídnout příležitost k výraznému zhodnocení ceny akcií, u veřejných služeb tomu tak není. Nejenže tyto společnosti reagují na změny na trhu pomalu, ale jsou také silně regulovány a obvykle mají zakázáno výrazně upravovat své ceny.
  • Měnící se regulační náklady: S dalším rozvojem USA se společnosti ve všech odvětvích potýkají s rostoucími náklady na dodržování federálních, státních a místních předpisů. V sektoru veřejných služeb se náklady zvyšují, protože stále více společností přechází na obnovitelné zdroje energie a zdroje energie s nulovými emisemi.
  • Potenciální ztráty: Ačkoli jsou akcie utilitních společností obecně považovány za bezpečnější investice, stále mohou přijít o peníze v důsledku špatných obchodních rozhodnutí nebo zneužití pravomocí – vzpomínáte na skandál společnosti Enron?

Jak nakoupit akcie veřejných služeb

Investoři by měli mít na paměti, že obchodování s jednotlivými akciemi je rizikové. Při zvažování jednotlivých akcií by investoři měli před nákupem pečlivě prozkoumat společnosti a posoudit svou finanční situaci (včetně tolerance k riziku).

Mnozí finanční poradci doporučují investorům spíše než investovat do jednotlivých akcií diverzifikovat prostřednictvím nástrojů, jako jsou podílové fondy, fondy obchodované na burze (ETF) nebo indexové fondy.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img