Nejhorší NFT vykrádačky od influencerů a celebrit v roce 2021

5
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Monumentální růst sektoru nezaměnitelných tokenů (NFT) v roce 2021 byl dvousečnou zbraní. I když možná změnil bohatství nespočtu investorů i umělců, dal také vzniknout znepokojivému trendu populárních osobností, které se vrhly na technologii, aby proměnily JPEG v rychlý zisk.

NFT – Logan Paul

Pro všechny kryptonadšence, kteří Logana Paula neznají, je to kontroverzní “tvůrce obsahu” na YouTube, který má více než 23 milionů odběratelů. Jeho publikum tvoří především mladí a vnímaví jedinci, kterým mimo jiné ochotně prodává zboží.

Paulův projekt NFT “CryptoZoo” byl spuštěn zhruba v září loňského roku a obsahuje vajíčka NFT, z nichž se mohou vylíhnout hybridní zvířata, která vznikla kombinací dvou snadno vyhledatelných stockových obrázků Adobe.

Paul tvrdí, že na spuštění projektu “CryptoZoo” vynaložil více než 1 milion dolarů, a v popisu projektu na tržišti NFT OpenSea se popisuje jako “návyková hra, která poskytuje hodnotu v reálném životě”, i když není jasné, co to vlastně znamená.

V době psaní tohoto článku se minimální cena NFT nachází na úctyhodné hodnotě 0,15 ETH neboli 573 USD. Tato hodnota však představuje obrovský 62% pokles oproti svému historickému maximu z listopadu.

Paul byl po celý rok 2021 nadšeným příznivcem kryptoměn a byl hlavním propagátorem (a údajným spoluzakladatelem) kryptoměn s názvem “Dink Doink”, které se nyní propadly o 97,6 % oproti své zaváděcí ceně s aktuálním 24hodinovým objemem obchodování kolem 15 USD.

Jake Paul

Všechny dobré věci přicházejí v párech a Loganův rozverný bratr Jake se v roce 2021 také postaral o poprask, když podojil pověstnou dojnou krávu NFT.

Kariéra mladšího Paula nabrala trochu jiný směr než kariéra jeho bratra, protože z YouTube přešel k boxování vysloužilých bojovníků UFC, kteří jsou známí svými nedostatečnými boxerskými schopnostmi.

Paul je údajně jedním ze zakladatelů projektu NFT “Stick Dix”, který byl spuštěn v listopadu a obsahuje umělecká díla zobrazující ručně kreslené postavičky lidí se zvětšenými falusy. Plán projektu nastiňuje, že bude investovat 300 000 dolarů do influencerského marketingu a vypustí zajímavé věci, jako je například řada oblečení “Stick Dix”.

Není překvapením, že se projektu NFT v poslední době nedaří, pokud jde o jeho podlahovou cenu, přičemž OpenSea ukazuje, že od svého krátkého historického maxima v listopadu klesla o přibližně 98 % a v momentální době se nachází na úrovni 0,002 ETH (7 USD).

NFT – Tekashi 6ix9ine

Populární rapper Tekashi 6ix9ine neboli Daniel Hernandez se údajně minulý měsíc distancoval od jím propagovaného projektu NFT, který někteří investoři označili za “obrovský podvod”.

Podle zprávy časopisu Rolling Stone ze 17. prosince byl projekt “Trollz Collection”, který obsahoval 9 669 avatarů ve stylu Tekashiho 6ix9ine, zastaven poté, co se jeden z moderátorů projektu na Discordu zřejmě pustil do botovacího útoku na skupinu a spamoval falešné odkazy na ražbu, které z uživatelů vymáhaly finanční prostředky.

V reakci na tento hackerský útok se tým “Trollz Collection” rozhodl přestat povolovat další ražby a omezil projekt na 4 797 NFT. Tekashi 6ix9ine také smazal své příspěvky na sociálních sítích týkající se projektu a změnil svůj profilový obrázek NFT avatara na internetu na jinou fotografii.

Investor jménem Jacob, který z důvodu ochrany soukromí nezveřejnil své příjmení, sdělil, že na projekt vynaložil 40 000 USD kvůli jeho vazbám na Tekashiho 6ix9ine a jeho cestovní mapě, která slibovala spuštění blockchainové hry, práva na správu a charitativní dary.

Jacob tvrdil, že žádná z těchto věcí se zatím neobjevila, přičemž zprávy o kryptohře, jejíž spuštění bylo naplánováno na listopad loňského roku, vychladly.

“Ukázalo se, že to byl obrovský podvod,”

– řekl Jacob.

NFT – John Wall

Tým stojící za projektem NFT superhvězdy NBA Johna Walla se v září ocitl zapotil poté, co si komunita NFT všimla, že umění zobrazené na jeho NFT vypadá jako vykradené z online hry Fortnite.

Kolekce “Baby Ballers” obsahuje 4 000 NFT s unikátními kreslenými dětskými basketbalisty. Od té doby byla kresba změněna tak, aby obsahovala originální umělecká díla. V počátečních fázích však NFT obsahovaly obrázky na pozadí, které vypadaly úplně stejně jako screenshoty z Fortnite, zatímco jiní tvrdili, že miminka jsou do značné míry odvozena ze série The Boss Baby společnosti DreamWorks.

 

Tým, který za projektem stojí, se tehdy pokusil napravit škody, nicméně se zdá, že jeho stránka na Twitteru byla mezitím smazána a v době psaní tohoto článku jsou nefunkční i webové stránky. Uživatelé na Twitteru také hlásili, že na Discordu byli ignorováni.

Chmurný obrázek vykresluje také minimální cena na OpenSea, která se snížila o 99 % a nachází se na úrovni 0,001 ETH neboli 3 USD.

Nezapomeňte se připojit také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img