05.01.22 Technická analýza BTC/USD – Bitcoin dominance stále klesá

4.5
(10)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) se včera odpoledne pokusil o odraz. Byl to tedy spíš jen takový náznak, kterých bylo za poslední týden hned několik a pokaždé to skončilo stejně. Zajímavé ale je, že některé altcoiny „ztratily trpělivost“ a jdou stejně nahoru. Jde to znát i na Bitcoin dominanci, která pomaličku klesá. Leč setrvávat nyní v altcoinech je vskutku rizikové, protože se dominance už poměrně dlouhou dobu nachází na svém historicky nejsilnějším supportu.

Konfluence a její význam v technické analýze

Bitcoin dominance

Bitcoin dominance se stále nachází v pásmu, které je historicky vskutku silné. O něco níž, zhruba na 35 % byl minulý bull run zcela ukončen a následoval medvědí trh, který trval celý rok. Bitcoin dominance za více jak půl roku otestovala uvedené pásmo již potřetí.

Dvakrát došlo velmi rychle k odrazu a Bitcoin začal vůči altcoinům rychle posilovat. Nyní je to ovšem jiné. Jsme na horním okraji pásma už docela dlouho a posledních několik dní je znát, že dominance pomaličku klesá. Proto taky mnozí začínají kalkulovat s tím, že má přijít nějaká altová sezóna.

K něčemu takovému jsem vskutku skeptický, protože k rally na altech vždy (alespoň, co si pamatuji) docházelo ve chvílích, kdy Bitcoin projevil sílu. Čili prvně rostl Bitcoin, až poté se chytly altcoiny. V každém případě je vysoce rizikové v altcoinech setrvávat, protože v případě pádu BTC, alty těžce vykrvácejí.

Aktuální situace na 4H BTC/USD

Co se tedy týče BTC, trh se včera odpoledne pokusil odrazit. Bylo to ale hned zamítnuto na point of control objemového profilu. Jak bylo již řečeno, podobných pokusů tu bylo za poslední týden hned několik. Všechny skončily stejně.

BTC

Kurz se tedy drží blízko S/R levelu 47 000 USD, ale na jeho spodním okraji. Na první pohled to vypadá, že se Bitcoin chystá na další ponor, ale podobně to šlo vnímat ke konci minulého roku. Nakonec se to pokaždé trochu vzpamatovalo. Je zkrátka pravda, že je asi lepší si počkat, co to vlastně udělá. Jak jsem říkal ve včerejší analýze, objemy jsou na svých minimech. Proto by to snad mělo být už za rohem.

Závěrem

Já si myslím, že úplně nejlepší je si počkat, kam se trh vydá. Mně přijde, že je to v současnosti jako hodit si mincí. Řekl bych ovšem, že pro trh by bylo asi nejlepší znova otestovat těch 42 000 USD. Tam zkonsolidovat a na základě reakce se uvidí, co dál.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací text, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

28 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

“K něčemu takovému jsem vskutku skeptický, protože k rally na altech vždy (alespoň, co si pamatuji) docházelo ve chvílích, kdy Bitcoin projevil sílu.”
Byly vzácné vyjímky, ale to byly fakt jen vyjímky, protože ta “pupeční šňůra” je stále moc silná, všichni prostě pořád tupě čumí na to, co dělá BTC a nějaká nezávislost (na čemž by měl být kryptotrh založen) je prakticky nula (resp. funguje mezi ostatními coiny, ale ne mezi ostatními coiny a BTC). Tento trh je pořád prostě velmi nevyzrálý a je třeba s tím počítat, každopádně gambleři si teď vcelku přijdou na své 🙂
PS: Já teď třeba něco trhnul na YFI, ale to byl fakt adrenalin, když to po pár minutách dumplo 🥵 😀

Poslední editace 5 měsíců před přes bkf1
Petr 2
Hodnocení článku :
     

Za mě jako obvykle dolu na shortech stojim skoro od 68k a přál bych si další výplach . Za 1, ETF, za druhé všichni krom EU a USA zvedaji brutalne sazby koruna , neni vyjímkou a silí vůči svět měnám tzn že brzy přijde silný vzestup sazeb .
Za3, nemá kdo vstupovat do trhu max kdyby přišla totální osvěta že opravdu btc je proti inflaci . Ale jsme daleko od ATH. Vůbec bych se nebal hranic 20k ci dokonce 10k . Počkáme nasi na prvni zvedani sazeb v USA a to urči směr na další rok .
Akciovy trh se zveda vždy 6 az 10 den v novem roce tak uvidime z druhe strany akcie jsou na ath otazka co to udělá z kryptem .

Fantom

V jiném článku Goldmani odhadují cenu BTC letos na 100k – je vymalováno – flash crash. Vyshortují BTC a možná si to pojistí i půjčením fyzických BTC od Saylora (MS) 🙂 🙂 10k úplně v poho.

jarino2

Klauni fora na značky.

Fantom

Do roka 10k Tomáši. 🙂

Igor

Tahle primitivní opice co obchodu nerozumí, nemá zainvestováno ani halíř, tady bude trolit btc že půjde na 10k. Ty v tý palici nemáš iq ani 1. Kdyby si nebyl takový postihlo tak by soli zjistil kde jsou silný supporty a kde jaká velryba nakupovala co jede HODL. Jestli si myslíš že Barry a Salyor to vše slehnout tak nemáš ani to IQ 1. Jsi vynuděna poloopice co nená co na práci tak si tady vylévá mindrák.

Fantom

Tomáši, ty máš vážně problém.

Jan M.

Tomáš má problém se slušností, ty, Fantome, máš problém s extrémním bearish bias. Jsi jen obyčejný opak moonboys typu Čeněk Stýblo, který někdy na jaře 21 předpovídal close roční svíčky 2021 ve výši 400k. Věřím tomu, že jsi chytrý a vzdělaný člověk. Jenže chytří a vzdělaní lidi jsou taky náchylní k tomu, co se označuje jako víra. Toto slovo má několik významů: 1)To, co se používá ve filosofických debatách víra versus věda. To, v co věří religiózní lidi, se označuje jako víra. 2)Způsob poznávání světa, který není založen na raciu a vědě. V mnohých případech je tento přístup nezbytný, jelikož vědecké metody nejsou k dispozici. Jinými slovy metoda víry snižuje transakční náklady a vyloženě umožňuje normální život. Toto jsou případy např. kdy manželé si věří, že si jsou věrní či přátelé že se navzájem nepomlouvají. Kdyby se do těchto vztahů namísto metody víry zavedla metoda vědy, tak by z toho bylo jen extrémní surveillance, šmírování, očipovávání a bůhvíco vše a spolu s tím i extrémní paranoia a šílenství a pobyt v blázinci nebo něco ještě horšího. No a já se konečně dostávám k posledním případům použití víry. Kdy právě použití vědy ze své podstaty musí být, namísto toho se však uplatňuje víra (vyšší stupeň víry je ideologie). V případech, kdy jde o problémy vědy, musí být jako řešení věda a nikoliv víra. Např. když konstruktér konstruuje letadlo. Nebo když státní vědci přemýšlí o globálním oteplování či kovidu (v těchto dvou případech bohužel namísto vědy používají víru). No a mezi tyto vědecké problémy samozřejmě patří i fundamentální a technická analýza při tradingu. První pravidlo tradingu přece musí znít: “Neměj žádný bias!” Bias může být jak bullish, tak bearish.

Fantom

Jane M., není to tak dávno, kdy jsi mne zde mimořádně urazil, neboť jsi napsal, že jsem zde dokonce přiznal (!) že vůbec nerozumím ekonomii. A to mě jako vystudovaného ekonoma mimořádně urazilo. Jako když někdo řekne taxikáři že neumí řídit, atd. To že jsi napsal že jsem se zde k tomu “přiznal” byla vyložená lež! Kdybys napsal že vůbec nerozumím kryptu, tak s tím nemám nejmenší problém. A bearish bias? Před 2 lety jsem byl all in v cryptu. Byl to taky bearish bias? Když byl BTC pod 5k tak jsem měl všechny prostředky určené k tradování v kryptu – v BTC a altech. Je věc názoru jestli je na kryptu bublina nebo ne. Když očekáváš cenu BTC v letošním roce v pásmu 200k-400k (blíže k 200k – 14.6.2021) tak nemáš bullish bias? Já jen tvrdím že na kryptu je gigantická bublina která vejde do dějin tak jako těch několik legendárních v historii. Navíc je tu tržní manipulace s Tetherem atd. Ono stačí stát nohama na zemi. A k tomu tradingu – pokud někdo používá stoplossy tak vlastně drženému aktivu vůbec nevěří. Buffet – pokud nějaké aktivum nechcete držet 10 let, neměl byste ho držet ani 10 minut. Já stoplossy nepoužívám, ostatně burzy je vždy vypláchnou na obě strany. Krypto je fantastický vynález, ale současná manická situace povede k epickému pádu a nové obnově. V historii to tak bylo mnohokrát a bude to znovu. Amazon kdysi téměř zkrachoval a nyní je jednou z top světových firem. Takové diamanty se najdou i v kryptu, ale současný stav je neúnosný a musí se to projevit. Zřejmě si o mně myslíš že krypto nenávidím, ale to není pravda. Já kryptu fandím, bohužel většina současných projektů jsou především podvody 🙁

Vojtech

Slovy klasika: Blahoslaveni budiž chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.

Petr 2

Uč se

Vojtech

Já myslím, že na to je ještě brzo. Zatím se držím předpokladu, že to, co vidíme posledních cca 5 týdnů, je spíše akumulace (rychlá sražení růstu v rámci intrady a dlouhé horní knoty na denním grafu), byť čekám, že k těm 42,5-39,5k se brzy podíváme (zatím se pohybujeme v horní půlce range a teď, po dlouhém vycukávání kolem 46k bude třeba přimět weakhands k panickému vysypání se z pozic). Fed a sazby – allready priced in. V range se klidně můžeme pohybovat ještě měsíc, dva (analogie z léta). Možná se pletu a ukáže se, že je to distribuce. Nejsem žádný ostřílený trader. K těm Goldmanům – pokud tohle plácli dnes, ladí mi to v rámci timingu s výše uvedeným. Hezky si to načasovali, trhy se teprve probouzí a je třeba času, než my hejlové naskáčeme – tj., ještě během třeba 2-3 měs. to párkrát vytroubí znovu, než to pošlou spolu s dalšími dolů. Btw – proč by v případě, že je flash crash za rohem, zrovna tahle “top walletka” nadále akumulovala (??): https://www.blockchain.com/btc/address/1P5ZEDWTKTFGxQjZphgWPQUpe554WKDfHQ?page=1

Fantom

Já neříkám za rohem. Ale pravděpodobně to bude letos. Klidně se to může ještě několik měsíců držet, ale pád je nevyhnutelný a bohatí budou ještě bohatší, jako vždy 🙂

Vojtech

Aha, já myslel:-) No, mně se do těch odhadů na víc jak pár měsíců moc nechce, je to dlouhá doba a čert ví, co se semele. Ale v zásadě se opatrně kloním k témuž. Jen mi dává smysl (a i z grafů se mi to tak jeví), že než spadne klec (a těch 10k- v takovém případě vůbec nevnímám jako unreal, ba naopak), tak ještě jeden výtah hore uvidíme, byť asi slabší a zejména na altech (vzdor současné btc dominanci – možná se na chvíli odrazíme, ale já věřím, že těch cca 35% ještě do překlopení trendu uvidíme). Proto stále část pozic držím. Hlavně NEAR mi teď dělá radost, nicméně už ho postupně odprodávám a pomalu přesouvám pozornost např. k CAKE – vypadá pomalu ready na výstřel, leč asi si počkám na ten test 42k na btc. XMR, ATOM, LINK mi naopak upláchly, příliš jsem s nimi otálel, škoda. Každopádně je tu ještě vícero nazrálých altů a já zkrátka věřím na ten finální altí mrd:-D Pak už to asi zabalím a vyčkám na medvěda – to se naopak budu soustředit zas na btc a zkusím obchodovat ty schody dolů. Spot only, jako vždy;-)

Fantom

Ono se může stát lecos. Dokonce může přijít i nové ATH vzledem k manipulacím na trhu – viz to poslední. De facto to byla bull trap, i když technicky ne. Prasknutí bubliny je ale nevyhnutelné. Jednou to musí přijít a pak je 10k a (polo)mrtvé alty očekávaný výsledek.

Vojtech

Souhlas, byla to bulltrap jak vyšitá. Hlavně to fomo kolem btc etf. Já v červenci nabíral btc na 32,35k a prodával už v září na 49,9k – a v žádném případě toho nelituju. A taky si umím představit, že ještě uděláme ath – jen tak pro srandu věštím, že finále bude někde mezi 84 a 86k – uvidíme, třeba se ještě zasmějem;-)

Lukas22

To poziciavanie TBC od Saylora je uz tazke sci-fi. Mozno je nacase vysadit niake tie vyzivove doplnky😄

Fantom

🙂 proč by ne. Sám přiznal že by MS mohla nějaké BTC půjčit důvěryhodnému partnerovi. Je GS důvěryhodný? 😀

Lukas22

A v com by to bolo prenho vyhodne? Poziciat niekomu 10k TBC na to aby shortoval a sposobil pokles hodnoty zostavajucich 110k TBC?
Ty by si to spravil na jeho mieste?
A vychadzam z jeho tvrdeni ze neplanuje predavat a vidi v BTC ” vyssi zmysel”

Fantom

Protože lže. Je to podvodník. Podvedl lidi už dříve v dotcom bublině v roce 2000 a udělá to znovu. Klidně půjčí všechny BTC které drží MS nějaké velké entitě – GS nebo Blackrock ta je naráz prodá a děsivě sestřelí cenu a potom je za extrémní cenu třeba 9k koupí zpět a vrátí MS. Je nutné si uvědomit že on je tam jenom ředitel a BTC v MS kupuje za cizí peníze. Je to podvodník a z toho je potřeba vycházet. Sám pravděpodobně nedrží žádné BTC a už vůbec ne akcie MS. Navíc je údajně závislý na koksu, to ale nemusí být pravda.

Vojtech

Upřímně, vypadá jako cocaine boy:-D Dělám do adiktologie, tak mám za ty roky něco nakoukáno … a vlastně vypadá jako tihle hoši, akorát hůř, čili smaží-li skutečně (ruku do ohně za to pochopitelně nedám), hádám, že v tom rozhodně není nováček a spíš jede bomby už dekády, ne léta:-D

Vojtech

Btw… Pojďme se potkat třeba někdy v druhé půlce ledna nebo z kraje února na živáč! Už jsme tu na tohle téma před Vánoci špekulovali spolu s LHTS. Co vy na to, pánové? A dámy?:-) Myslím tedy, upřímně řečeno, jen na neprudiče … a očkované, abychom se do hospody vešli. Samozřejmě Praha;-) Co vy na to? Přidá se někdo?

bkf1

Až skončí ta covidová šaškárna tak klidně 🙂

Vojtech

Bezva! Jen abychom tu tou dobou ještě byli;-)

Vojtech

A už to jede:-D Ještě jsem stačil prodat svý pozice v NEARu, sotva 30 min před dumpíkem. Z karusele klika:-D Tak pojďme, aspoň těch 43k líznout!

Petr 2
Hodnocení článku :
     

Cekam 30 do 14 dnů pánové

E15

tak konec konců: kéž by :-))

Tomáš
Hodnocení článku :
     

Za mě pěkný dip umístil jsem nákupy, další budou za 30…

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: