Nabídka peněz v USA se zmenšuje nejvíce od Velké hospodářské krize. Blíží se zhroucení akciového trhu?

2.6
(5)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Co se stane, když se v hororu objeví chlap s hokejovou maskou a ostrým předmětem? Nic dobrého.

I když to možná není tak děsivé jako zlověstný padouch z popkultury, na scéně s ekonomikou je nyní pravděpodobně děsivý ukazatel. Peněžní zásoba v USA se zmenšuje nejvíce od Velké hospodářské krize. Znamená to, že se blíží zhroucení ekonomiky a akciového trhu?

USA a děsivá ekonomická historie

Ekonomové věnují velkou pozornost nabídce peněz – celkovému množství peněz v oběhu. Měří peněžní zásobu několika primárními způsoby. M1 je metrika používaná pro celkové množství peněz, které americká veřejnost drží v mincích a papírové měně, snadno dostupných běžných a spořících účtech a dalších účtech, které lze rychle převést na hotovost. M2 zahrnuje všechny peníze v M1 plus prostředky držené v krátkodobých termínovaných vkladech, jako jsou fondy peněžního trhu a depozitní certifikáty (CD).

Typicky peněžní zásoba M2 v průběhu času roste. Ale kdykoli se metrika M2 v minulosti zmenšila o několik procentních bodů, byla to špatná zpráva.

Nick Gerli z Reventure Consulting analyzoval historii M2 sahající až do roku 1870. Zjistil, že za posledních 154 let se tato metrika peněžní zásoby čtyřikrát snížila o 2 % nebo více. Dva z těchto případů byly v 19. století – 1878 a 1893. K dalším dvěma došlo v letech 1921 a 1931 až 1933.

Jaký byl výsledek? Podle Gerliho se pokaždé, když se M2 zmenšila alespoň o 2 %, následovala deprese v kombinaci s dvoucifernou mírou nezaměstnanosti. Jak si dokážete představit, takové podmínky téměř vždy pro akcie znamenají drsné období.

Co se nyní děje s peněžní zásobou M2?

Peněžní zásoba M2 se nyní smršťuje nejvíce od období 1931 až 1933 (během Velké hospodářské krize).

Je pravda, že současný pokles M2 o téměř 4 % není nic ve srovnání s poklesem peněžní zásoby o téměř 30 %, ke kterému došlo během prvních let Velké hospodářské krize. Je to však téměř dvojnásobek poklesu zaznamenaného v roce 1921.

Proč byly výrazné poklesy M2 v minulosti tak problematické? Když je nabídka peněz nižší, mají jednotlivci a firmy k dispozici méně hotovosti. Spotřebitelské výdaje mohou klesnout. Stejně tak úroveň investic. To může v konečném důsledku vést k deflaci, která je velkým postrachem mnoha ekonomů.

Máme se bát?

Takže s tím, jak se peněžní zásoba M2 zmenšila nejvíce od Velké hospodářské krize, čeká nás zhroucení ekonomiky a akciového trhu? Asi ne.

Jednak se zdá, že M2 se v posledních měsících stabilizovala. Dosud se v minulosti neobjevily žádné známky ekonomických a akciových tržních otřesů, které by následovaly po poklesech o 2 % nebo více.

Může existovat jednoduchý důvod, proč se historie se současnou kontrakcí M2 nebude opakovat. Hotovost nepoužíváme zdaleka tolik jako lidé v minulosti. Mnoho Američanů nyní místo toho používá kreditní a debetní karty nebo digitální platební metody, jako je Apple Pay, Google Pay, Cash App, PayPal, Venmo a Zelle.

Ekonom Goldman Sachs Manuel Abecasis ve zprávě zveřejněné v loňském roce argumentoval, že peněžní zásoba M2 „není spolehlivá pro předpovídání ekonomiky po několik desetiletí.” 

James Bullard, prezident Federální rezervní banky St. Louis, si myslí, že klesající hladina M2 by mohla dokonce pomoci americké ekonomice vyhnout se recesi tím, že pomůže snížit inflaci.

Závěr

Pointou tedy zůstává, že současný pokles M2 nemusí ihned představovat hororový scénář. Ne vždy se dá totiž vycházet jen z historie, především když současné finanční podmínky již nejsou stejné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img