Může být rychlý pokrok Tezosu hrozbou pro Bitcoin a Ethereum?

4.3
(6)

Zprávy a souhrny

V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Po krachu na trhu dne 12. března 2020 se Bitcoin (BTC) ukázal jako jedno z nejlépe fungujících kryptoaktiv. Nejen že tato špičková kryptoměna překonala veškerá ostatní kryptoaktiva, ale zároveň předběhla i několik tradičních aktiv. Ale máme ady ještě jeden altcoin, který si vedl stejně dobře – Tezos (XTZ).

Tezos

Tezos je víceúčelová platforma, která podporuje dApps a inteligentní smlouvy (smart kontrakty). Jeho cílem je kombinovat samoopravný protokol a správu řetězce při správě síťových úprav. Tezos používá delegovaný důkaz o podílu (DPoS) a je implementován v programovacím jazyce OCaml, o kterém se říká, že nabízí „funkční, imperativní a objektově orientované styly“.

Od března je Tezos ve vzestupném trendu a mnoho analytiků se domnívá, že by v tomto trendu mohl pokračovat i nadále. Kryptoměna se dokonce dostala do první desítky na seznamu CoinMarketCap, kde zaujímá právě desáté místo s tržní kapitalizací 1 808 539 113 USD (v době psaní článku).

Arthur Breitman, spoluzakladatel Tezosu, se v nedávném podcastu podělil o své myšlenky na výkon mincí, druh adopce, kterou si přeje komunita kolem Tezosu, konkurenci ETH a další. K těmto tématům sdělil:

„Nemyslím si, že je tady sjednocené centrum zájmu. Samotná nadace by se mohla zaměřit na konkrétní adopci, zatímco jednotlivci by mohli dělat něco jiného. Plánuje se spousta věcí, takže si nemyslím, že existuje koordinované úsilí jedním směrem.“

Tezos vs. Ethereum

Dalším argumentem, který si nedávno získal pozornost, je strach z toho, že Tezos v blízké budoucnosti překoná Ethereum. Tato domněnka se zdá být rozumnou z mnoha důvodů.

Cílem společnosti Ethereum je v budoucnosti upgrade na ETH2 a přechod z PoW (Proof-of-Work) na PoS (Proof-of-Stake). Tezos již na řetězci PoS pracuje, kdežto Ethereum tato změna teprve čeká. Breitman k tomu uvádí:

„Ethereum čeká na PoS již velmi dlouho. Myslím, že se tam nakonec dostanou, ale může to trvat ještě hodně dlouho. Je trochu frustrující slyšet, jak lidé odkazují na Ethereum jako na projekt Proof-of-Stake, když jsou ve skutečnosti Proof-of-Work. Změna zatím není provedena.“

Závěr

Ekosystém Tezos celkově dosáhl mnoha úspěchů a v této oblasti dosahuje významného pokroku. Nedávno dokonce Tezos oznámil tokenizaci BTC na svém blockchainu. Myslím tedy, že je nejvyšší čas, aby se BTC a ETH vydaly cestou technologického pokroku.

Znamenají tyto úspěchy Tezosu, že se nyní nachází na stejné úrovni jako Bitcoin nebo Ethereum? Konkurenčně, cenově a tržně? Zatím ještě asi ne. Jaký názor máte na věc vy, vážení čtenáři Kryptomagazínu? O své postřehy se můžete podělit v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel Boháč

Jednoznačně má Tezos budoucnost a ano již nyní má technologie, které by ostatní chtěli mít a ještě nemají, např PoS, self-amendment atd. Takže tezos mezi altcoiny jednoznačně favorit 👌🤑

Reklama: