Kryptovývojář pracuje na způsobu, jak získat přístup k zakázaným aplikacím, jako je Tornado Cash

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Liam Zebedee, bývalý vývojář DeFi protokolu společnosti Synthetix, vytvořil způsob, jak umožnit uživatelům kryptoměn přístup k blockchainovým protokolům, jako je Tornado Cash, který byl do značné míry znepřístupněn.

IPFS a ENS

Zebedee představil aplikační síť nazvanou Dappnet. Ta má poskytovat přístup k decentralizovaným aplikacím prostřednictvím kombinace IPFS, decentralizované hostingové služby, a služby Ethereum Name Service (ENS), která poskytuje jména a webové domény pro kryptografické adresy.

Zatímco s blockchainovými aplikacemi lze komunikovat přímo, jejich front-end služby (webové stránky, které používáte k interakci s protokolem) lze vypnout. V případě Tornado Cash byla jeho front-end webová stránka vypnuta poté, co na ni americké ministerstvo financí uvalilo sankce. Výsledkem je, že vývojáři s ní sice stále mohou komunikovat, ale pro běžného člověka je z velké části nedostupná.

Dappnet má tento problém vyřešit tím, že v podstatě vytvoří decentralizovaný frontend pro jakoukoli blockchainovou aplikaci.

“To vše dohromady znamená, že vůbec poprvé můžeme vlastnit místo na internetu, které nám nikdo nemůže vzít, a nespoléhá se na jediného hostitele, který diktuje, co je dovoleno. Myslím, že to bude mít pro web zásadní dopad,”

– uvedl Zebedee na Twitteru.

Jak to funguje

Dappnet pro uživatele funguje tak, že kliknou na aplikaci ve svém počítači a ta je přesune na verzi, která je hostována na IPFS. Na počítači uživatele běží lokálně doména Ethereum Name Service a na pozadí běží uzel IPFS, který sdílí data peer-to-peer způsobem s ostatními uzly IPFS.

“Netestoval jsem to, ale vypadá to jako slibný způsob, jak přistupovat k web3 dapps ‘lokálně’ bez potřeby důvěryhodné třetí strany (tj. hostingové služby, o které víme, že může být a byla by zrušena na základě právního příkazu),”

– uvedl Ouriel Ohayon, generální ředitel kryptopeněženky ZenGo, prostřednictvím přímé zprávy na Twitteru.

Zebedee připustil, že s tímto přístupem je stále spojeno několik problémů, většinou souvisejících s IPFS. Uvedl, že uzly IPFS by se daly vylepšit, kdyby byly lehčí, a že by mělo být mnohem snazší nasadit webovou stránku na IPFS.

Závěr

Vypadá to trochu jako cesta k “zakázanému ovoci”. Nicméně to může mít zásadní dopad pro web. Jaké jsou vaše pocity?

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
callidus

Proč?

Paja

K čemu je to dobré?

callidus

Podržtaška WP Pája se opět ukázal na trhu buzen. Stealth 01 ti dal volno? Už jsi mu vykouřila a vylízala prdel?,ty hovado nechutné ?!!!?

Paja

Já jsem chlap ty šupáku😂😂😂

Paja

Jardo, můžeš zjistit IP adresu, nebo přístup trolla, který nás neustále uráží, popř. vyhrožuje? Už tady vyhrožoval i eliminací. Rád bych na něj podal trestní oznámení. Děkuji.

callidus

WP Paja buzna se nám rozjela mu někdo strhl prdel. Pravda je krutá,ale jedinečná !!! WP Pája je socka,co se snažila na you tube mít vlastní kanál o autech.ktere žebral po movitých lidech. Sám jsem ho několikrát vyhnal když žebral přístup k mé kolekci aut. Ubožák nechutný

Standa

Máš ledatak hovno a společnej záchod na patře.

Pavel
Hodnocení článku :
     

Konečně něco, co dává smysl hlavně pro budoucnost, kdy se bude cenzurovat vše, co cenzurovat půjde.

spot_img