Přední světoví centrální bankéři, Jerome Powell: předseda Federálního rezervního systému Spojených států, Christine Lagardeová: prezidentka Evropské centrální banky (ECB) a Agustín Carstens, generální ředitel Banky pro mezinárodní platby (BIS), se zabývají regulací decentralizovaného financování (DeFi).
Během panelové diskuse o digitálním financování, kterou pořádala Banque de France, se účastníci podělili o své názory na DeFi a možnosti dalších kroků. Shodli se, že širší regulace DeFi je v podstatě nutná.
Strukturální otázky jsou hnací silou regulace DeFi
Jak uvedl Powell, z hlediska finanční stability není v tuto chvíli vztah mezi ekosystémem DeFi a tradičním bankovním a finančním systémem podstatný. Powell však zdůraznil, že v ekosystému DeFi existují „velmi významné strukturální problémy týkající se nedostatku transparentnosti“. Zmínil také, že pokud by byla skutečně spuštěna digitální měna centrální banky USA (CBDC), nebyla by anonymní a zahrnovala by ověření identity uživatelů.
Carstens prezentoval názor, že DeFi je především o samo-referenčních transakcích, které nejsou vázány na reálné transakce a aplikace se spoléhají na zajištěné dohody. Poukázal také na to, že velkým problémem jsou “směnárny”. Ty podle jeho slov dělají příliš mnoho věcí současně, postrádají řádné oddělení, odpovědnost a odpovídající správu. Dále řekl, že oblast DeFi není připravena k tomu, aby zvládla rizika, jako je likvidita, protistrana a pákový efekt.
Protože aplikace DeFi usnadňují půjčování a obchodování různým zprostředkovatelům, Carstens zdůraznil, že obrovskou výzvou, které centrální bankéři a regulační orgány po celém světě čelí, je skutečnost, že DeFi a kryptoměny jsou globální a bez hranic.
Kryptoměnové aktivity musí fungovat v rámci regulačního perimetru
Powell uznal, že DeFi oslovuje stále více retailových zákazníků. Zdůraznil, že s tím, jak se oblast DeFi rozšiřuje, je regulace k ochraně spotřebitelů skutečně nezbytná. Uvedl, že je třeba pečlivě zvážit, jak tyto kryptoaktivity v rámci regulačního perimetru fungují.
Prezidentka Evropské centrální banky, Lagardeová, se vyjádřila, že kryptoměny jsou záhadným fenoménem. Upřesnila, že se z kulturního humbuku, který prosazoval Satoshi Nakamoto a prosazovali libertariáni, vyvinula až k nástroji, který je akceptován takovými společnostmi, jako PayPal, Visa či Mastercard.
Závěr
Vzhledem k tomu, že oblast DeFi je jedním z nejrychleji rostoucích sektorů v kryptografickém sektoru, přední světoví centrální bankéři vyjádřili své obavy a shodli se na tom, že regulace DeFi je (podle jejich názoru) ve vyvíjejícím se globálním finančním systému naprosto klíčová. Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
Díky, bezvadný článek, fakt jsem se nasmál. A ten obrázek k tomu sedí jak prdel na hrnec.