Krypto pronikne do celé ekonomiky, říká švýcarský ministr

0
(0)

Kryptoměny a blockchain. Jedná se o technologie, které jsou často označovány za naši budoucnost a zcela určitě tomu tak je. V současnosti je již řada společností integruje do oblasti financí, vědy a pomalu i do běžného života každého z nás. Najdou se však i takové, které v nich prozatím až tak příliš veliký potenciál nevidí.

V současnosti se nacházíme v době, kdy vývoj kryptoměn a blockchainu nabírá na obrátkách. Zcela určitě se dnes kryptoměny nerovnají pouze Bitcoin. Společnosti spolu vedou boj o to, která je jako první dokáže zavést do běžného života většiny spotřebitelů na Zemi. Řada blockchainových projektů se slibnou budoucností se těší čím dál tím větší podpoře. Kryptoměnám začínají být nakloněny nejen některé dosud skeptické instituce či společnosti, ale dokonce i vlády. Venezuela představila v minulosti vlastní kryptoměnu. S podobným nápadem přišlo nedávno také Švýcarsko. Nyní se však zdá, že podobné nadšení se obloukem vyhnulo předsedovi švýcarské centrální banky.

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

Krypto jako národní měna – E-franc

S myšlenkou národní digitální měny přišel v květnu viceprezident švýcarské sociální demokratické strany Cédric Wermuth, kterého následně podpořila sedmičlenná federální rada. Wermuth se na radu obrátil s žádostí o prozkoumání možnosti zavedení digitální měny, za kterou by stála národní banka a to po vzoru zemí jako je Čína, Izrael, Kanada a další.

Federální rada si je vědoma významných problémů, a to jak po stránce legální, tak finanční, které by zavedení národní digitální měny e-franc doprovázelo,” stojí v prohlášení rady.

Doporučujeme: Amazon chystá vlastní revoluční kryptoměnu

Nadšení Wermutha ani federální rady však nesdílí předseda švýcarské centrální banky Thomas Moser. Ten dal najevo své výhrady vůči tomuto návrhu během svého proslovu na blockchainové konferenci v kantonu Zug, která se konala ve čtvrtek 21. června. Podle Mosera je díky současné technologii blockchainu, na kterém kryptoměny stojí, nejasné, jaké následky by mělo její zavedení na národní úrovni, tedy se zavedením národní kryptoměny e-franc.

Současnou technologii nazývá zbytečnou inovací, jakou bylo podle něj v minulosti například CD. Na to navazuje tím, že digitální hudba se stala alternativou té analogové, avšak vzápětí přišla na svět možnost online sdílení a poslouchání hudby, což uživatelům umožňuje volný a jednoduchý přístup k hudbě a to kdekoliv. A něco podobného se podle něj musí stát i s kryptoměnami.

Lidé přejdou na něco nového pouze tehdy, pokud to něco funguje lépe nebo je levnější,” prohlásil v návaznosti Moser.

Tip redakce: Švýcarští obyvatelé odmítli centralizaci bankovního systému

Nejistý dopad na stabilitu a realistický pohled ministra financí

Moser dále zmínil nejistý dopad národních digitálních měn na stabilitu ekonomiky a měnovou politiku země, načež poněkud v rozporu se svými původními stanovisky prohlásil, že lidé jsou možná přeci jen již připraveni na krypto přejít. Zároveň prohlásil, že blockchainová technologie by mohla mít své uplatnění, ale v budoucnu a nikoliv nyní. Navíc by podle něj musela vypadat velmi odlišně oproti současnosti.

Mohlo by vás zajímat: Švýcarsko se chce stát “kryptonárodem” a podporovat ICO

Poněkud pozitivnější pohled má na kryptoměny ministr financí Johann Schneider-Ammann. Ten vyjádřil svou náklonnost kryptu tím, že si preje, aby se ze Švýcarska stal “krypto národ”. Varoval však také, že je velmi nebezpečné skočit do něj takzvaně po hlavě, ale zároveň zmínil i rizika spojená s příliš dlouhým čekáním, což by mohlo celé Švýcarsko zanechat poněkud pozadu. Ministr je pro svou náklonnost k digitálním měnám již dlouho znám.

Během konference také prohlásil, že nejspíš již málokdo pochybuje o tom, že blockchain pronikne do celé ekonomické sféry. Zároveň zmínil nedostatečnou informovanost a z ní plynoucí znalost obyvatel o celé této technologii.

Musíme ještě více tlačit na digitalizaci a technologie ve školách. Potřebujeme více IT specialistů, nemluvě o specialistech na blockchain. Potřebujeme také více výzkumných projektů v této oblasti,

prohlásil na konferenci v Bernu Schneider-Amman.

Závěr

Blockchainová technologie zcela určitě zrevolucionizuje celý svět. Je však třeba brát v potaz, že se jedná o technologii poměrně novou a stále ve vývoji. Stačí si představit, jaké technologie a výpočetní systémy jsme zde měli před deseti lety a srovnat je se současností. V tomto lze tedy jen čekat, co nám blockchain ještě přinese. Obavy předsedy centrální banky jsou tedy snadno pochopitelné. Přeci jen není jednoduché implementovat nový systém do tak páteřní oblasti celého národa, kterou ekonomika zcela určitě je.

Naše nejnovější video:

 

Zdroj: ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Robert

CD funguje v mnoha ohledech lépe, než stream.

spot_img