Švýcarští obyvatelé odmítli centralizaci bankovního systému

0
(0)

Decentralizace, to jest zde často omílaný pojem. Nehýbe však pouze světem kryptoměn, ale velký vliv může mít také na ekonomiku. Švýcarští obyvatelé se dnes v národním referendu mohli rozhodnout, zdali podpoří návrh vlády na odebrání možnosti tvorby bezhotovostních peněz komerčním bankám, či nikoliv.

Švýcarsko, respektive současný politický systém v zemi helvétského kříže, umožňuje svolat hlasování v národním referendu o důležitých krocích vlády. Hlasování je vyhlášeno v případě, že je sesbíráno sto tisíc podpisů. Dnes se tak obyvatelé alpské země mohli rozhodnout, zdali podpoří změnu národního bankovního systému a to na systém více centralizovaný. Podle oficiálních výsledku reformu odmítlo na 75% obyvatel.

Získejte profesionální analýzy a exkluzívní pohled na kryptoměny na trading11.com

Vollgeld Initiative – 75% obyvatel proti

Švýcarsko v současnosti využívá takzvaný systém bankovnictví částečných rezerv. Ten je velice běžný a je využíván všemi bankami po celém světě. Znamená to, že banka si v držení ponechává pouze určitou část peněz, které přijme od klientů. Ačkoliv těm je banka povinna jejich peníze vydat kdykoliv o to požádají, je třeba brát v potaz, že nikdy nedojde k tomu, že by si všichni klienti vybrali veškeré své peníze v jeden moment. To v praxi znamená, že banka nemusí stále uchovávat 100% všech vkladů a uchovává si tedy jen jejich část. Jinými slovy rezervu. Ty prostředky, které zrovna nedrží v rezervě, tak může poskytnout v podobě úvěrů dalším klientům. Dochází tak ke vzniku bezhotovostních peněz, avšak nikoliv ke vzniku bohatství.

Mohlo by vás zajímat: Švýcarsko se chce stát “kryptonárodem” a podporovat ICO

Tento systém měla změnit takzvaná Vollgeld Initiative. Ta požaduje, aby byla komerčním bankám odejmuta možnost vytváření “fiktivních” peněžních prostředků a aby byla tato možnost ponechána pouze švýcarské centrální bance, přičemž ale naráží na fakt, že současný systém porušuje švýcarskou ústavu. Ostatní banky by tak mohly půjčovat pouze to, co mají reálně ve svém držení k dispozici a to buď od svých klientů, či jiných bank. Iniciativa Vollgeld však není žádnou novinkou. Připravena byla již na konci roku 2015 a hlasování se mělo odehrát v nadcházejícím roce. Tehdy však došlo k odkladu a hlasování se tak odehrálo až dnes, tedy o dva roky později.

Podle současných výsledků odmítlo reformu 75,7% obyvatel. Nejvyšší podpoře se iniciativa Vollgeld těší v kantonu Genf, kde získala 40,3% hlasů. Podrobnější výsledky hlasování naleznete zde.

Doporučujeme: Hledáte hardwarovou peněženku? Máme pro vás tip

Co by iniciativa změnila?

VI, tedy Vollgeld Initiaive, měla být reakcí na ekonomickou krizi z roku 2008. Díky ní měly být vklady klientů bezpečnější a mimo to se, jak jsem již zmínil, opírala o švýcarskou ústavu, podle které má na tvorbu bezhotovostních prostředků výhradní právo národní švýcarská banka. Pokud by reforma prošla, znamenalo by to, že by se Švýcarská národní banka stala výhradním poskytovatelem úvěrů a půjček, ale zároveň jediným subjektem, který by mohl inkasovat zisky z úroků na nich. Bankovní systém by se tak stal silně centralizovaným.

Iniciativu odmítla řada představitelů nejen komerčních bank, ale svůj nesouhlas připojil i předseda národní banky, který Vollgeld označil za zbytečný a nebezpečný experiment. CEO banky UBS vyjádřil svou důvěru v to, že švýcarský lid odmítne tuto “sebevražednou” reformu.

Tip redakce: Čím se odlišují centralizované a decentralizované burzy

Závěr: Švýcarsko domovem kryptoměn

Švýcarsko by se dalo nazvat domovem kryptoměn. Sídlí zde řada kryptoburz a podniků, které těží z místní velmi pozitivně naladěné legislativy, například Xapo, Mentas či dokonce Ethereum. Kantonu Zug se dokonce přezdívá “Crypto Valley”, tedy údolí krypta a je označováno za pomyslné hlavní město celého kryptoprůmyslu. Výsledek referenda by mohl být tedy i odrazem toho, že Švýcarsko je nakloněno spíše cestě decentralizace, než centralizace. Je však třeba dodat, že současný bankovní systém ve skutečnosti již je silně centralizovaný a tato reforma by na tom zas až tolik nezměnila.

Naše nejnovější video:

Zdroj: news.bitcoin.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img