Centrální banky používaly stanovené cíle k udržení inflace na správné cestě, ale současné ekonomické turbulence by mohly vést k jejich úpravě směrem nahoru. To by bylo špatné pro fiat měny, ale z dlouhodobého hlediska dobré pro krypto.
Pojistka proti bankám
Centrální banky po léta používaly měnovou politiku k udržení inflace na cílové úrovni, obvykle na 2 % nebo pod ní. Vlády by mezitím pokračovaly v úsilí udržet dluhy pod kontrolou, aby tuto ekonomickou rovnováhu udržely.
To bylo narušeno během finanční krize v roce 2008, která byla způsobena chamtivými investičními bankami, jež vydávaly toxické úvěry a profitovaly z nich. Bitcoin vznikl z následků nevyhnutelného kolapsu, který následoval, jako pojistka proti bankám a jejich vměšování. Finanční fiasko se však opakuje, protože inflace se vymkla kontrole a centrální banky se snaží dostat ji pod kontrolu.
Zvyšování inflačních cílů
Jak minulý týden navrhl týdeník The Economist, tyto dlouhodobé 2% inflační cíle by mohly být zvýšeny na 4 %. Dne 10. října se spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Circle Jeremy Allaire vyjádřil k tomuto „novému normálu“ v reakci na převzetí, které poskytl poskytovatel kryptolikvidity Cumberland.
Podle týdeníku The Economist by revize cíle směrem nahoru na 4 % umožnila centrálním bankéřům současně zkonstruovat nečekaný rozpočtový zisk i únik z hrozící dezinflační krize.
Zvyšování inflačních cílů je však kluzkou cestou, protože by mohlo vést ke ztrátě důvěry, která by byla vnímána jen jako další forma QE (kvantitativního uvolňování). Navíc způsobuje nerovnost, protože investice, které jsou odolné vůči inflaci, jsou pro většinu lidí do značné míry nedostupné, poznamenala společnost.
Kapitál má tendenci proudit do aktiv, která se v těchto obdobích zhodnocují, a těmi jsou tradičně aktiva reálného světa, jako jsou nemovitosti nebo komodity. Nová třída digitálních aktiv je však nyní univerzálně dostupná všem, což je historické, komentovala společnost Cumberland.
Pozitivní dopad na digitální aktiva
Kryptoměny letos ztratily své vlastnosti zajištění proti inflaci, protože trhy se chovaly spíše jako technologické akcie a v uplynulém roce ztrácely hodnotu. Tržní cykly však obvykle trvají několik let, takže delší stav vysoké inflace by mohl být pro digitální aktiva velmi dobrý.
Cumberland upozornil, že kryptoaktivum je spíše zajištěním proti znehodnocení než proti inflaci,
„Trvalá, tolerovaná inflace je však jen jinou formou znehodnocování fiat měny – což je pozadí, na jehož pozadí se kryptu daří velkolepě.“
Tyto vlastnosti lze jasně demonstrovat v zemích, jako je Argentina, Venezuela a Turecko, které se obrátily ke krypto poté, co byly jejich vlastní fiat měny rozdrceny.
Závěr
Je možná lepší pojmenovat krypto jako zajištění proti znehodnocení než proti inflaci. Jak to vnímáte vy?
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
A teď si představte, že by bylo možné nakoupit ropu pouze za deflační Bitcoin (nebo jinou vybranou kryptoměnu), tak jak je tomu u inflačního USD, když k růstu inflačního USD vůči ostatním inflačním měnám stačí jen tato „drobnost“.
Veškeré finanční trhy (i krypto trh) reagují na situaci ve světě – inflace, válka na Ukrajině, covid,etc. Proto většina spolu koreluje. Přesto mají kryptoměny jistý potenciál a mohou v této situaci být užitečné. Já do kryptoměn investuji již několikátým rokem a zkusil jsem mnoho platforem. Naposledy jsem si pár drobných poslal na MyCoiner kde jsem nakoupil ETH.