Internet Computer a budoucnost pro kryptoměny

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Do úplně prvního bloku vytvořeného v síti Bitcoin vložil Satoshi Nakamoto zprávu: “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”. Citát byl převzat z titulku, který zveřejnily londýnské noviny The Times o tom, jak britská vláda zachraňuje velké banky.

Představujeme vám jeden projekt, který se pokouší narušit základy, na nichž stojí celý internet. Nadace Dfinity pracuje na Internet Computer, decentralizovaném internetu, který má fungovat jako alternativa ke cloudové infrastruktuře dnešního celosvětového webu.

Co je Internet Computer?

Internet, jak ho známe dnes, je tvořen proprietárními ekosystémy, které jsou v rukou velkých korporací. Patří mezi ně hostingové služby, servery, zabezpečení a webové stránky, jako jsou eBay a Amazon, které kontrolují veškerá data, jež se v současné době nacházejí v jejich sítích. Internet Computer to chce narušit.

Řešení společnosti Dfinity je v podstatě jakýmsi blockchainovým počítačem, na kterém vývojáři a společnosti vyvíjejí, používají a spravují software a systémy, aniž by za toto privilegium museli platit centralizovaným společnostem.

Pomocí Internet Computer by vývojáři mohli vytvářet, co chtějí, přímo na veřejném internetu bez nutnosti uzavírat smlouvy se servery a komerčními cloudovými službami, jako je AWS nebo Microsoft Cloud.

Velkým příslibem Internet Computeru pro společnosti Web2 je lepší zabezpečení a nižší náklady na budování, nasazení a údržbu IT systémů.

Jak funguje?

Dfinity používá variantu algoritmu proof of stake (nazvanou Threshold Relay). Ve verzi Dfinity uzly vytvářejí náhodné číslo, které se nazývá “random beacon”. To se používá k výběru další skupiny uzlů a k řízení protokolů platformy. Tento mechanismus se nazývá Threshold Relay Consensus model a je jedním z klíčových prvků v arzenálu Dfinity.

Tajemstvím Internet Computer je však “technologie řetězového klíče”, která rozděluje provádění funkcí chytrých smluv na dva typy: “volání aktualizace” a “volání dotazu”. Právě to umožňuje superrychlé transakce.

Mezitím síťový nervový systém (NNS) řídí vše od jeho ekonomiky a upgradů až po zapracování nezávislých datových center a vyhrazených uzlových strojů. K levnému ukládání dat do blockchainu využívá proces založený na shardingu.

Proč je to důležité pro krypto

Zatímco posláním společnosti Dfinity je umožnění firmám na Web2 opustit staré systémy, stejnou pomoc potřebuje i mnoho blockchainů. Mnoho uzlů, které pomáhají udržovat tak rozmanité sítě, jako jsou Ethereum, EOS a Tron, je provozováno na centralizovaných serverech vlastněných společnostmi jako Amazon, Alibaba a Google.

To znamená, že o osudu Etherea technicky nerozhodují lidé, ale ředitelé těchto společností. Mají moc uzavřít přístup k uzlům, které jsou závislé na cloudových službách. Ačkoli je to v praxi nepravděpodobné, mohou mít jen malou možnost volby, pokud na ně vlády vyvinou tlak, aby omezily kryptoměny.

Závěr

Decentralizované projekty jsou jen tak decentralizované, jak decentralizovaná je infrastruktura, na které jsou postaveny. Pokud budeme chtít zažít skutečnou decentralizaci, nelze se spoléhat na centralizovaný internet.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Děkuji za toto vysvětlení, tohle by fakt měl vědět každý.

spot_img