Historie papírových peněz – část třetí – konec papírových peněz?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ve druhém díle našeho miniseriálu o papírových penězích jsme se podívali na vznik prvních bankovek, na frakční bankovnictví a nebezpečí spojené s tímto systémem. Čtyři sta let se bankovky používaly jako primární způsob převodu hodnoty od jedné osoby / společnosti / instituce ke druhé. Zlato a drahé kovy se prakticky přestaly používat. Skončily ve vládních a bankovních trezorech po celém světě.

Předtím než budeme pokračovat dále, bychom ještě chtěli poděkovat našemu sponzorovi – DigiPay – který financoval náklady spojené s vytvořením tohoto seriálu. Budeme rádi, pokud si prohlédnete nabídku firmy DigiPay a podpoříte tak vznikající krypto-ekonomiku. Více info najdete v jejich tiskové zprávě.

Čeká nás konec papírových peněz?

Nadvláda papírových peněz se však chýlí ke konci. Na přelomu tisíciletí je po rozšíření internetového bankovnictví začaly vytlačovat digitální peníze uložené na serverech bank. Tato forma fiatu má oproti bankovkám hned několik výhod.

  1. Výroba digitálního fiatu stát nic nestojí – Centrální banka jednoduše pošle na vládní účet digitální peníze a tím to hasne.
  2. Dají se sledovat – V současnosti digitální peníze ovládají instituce, které spolupracují s Centrální bankou. Pokud chcete poslat transakci, musíte o to požádat vaši banku. Chcete vlastnit fiat v digitální formě, musíte jej držet na účtu banky. Digitální peníze se prostě neztratí.
  3. Jsou uživatelsky příjemnější – Chcete zaplatit? Super! Vytáhněte kreditku a za pár sekund jsou peníze na cestě. Digitálním fiatem můžete nakupovat i na internetu, platit faktury apod.

Bezhotovostní společnost

Již delší dobu se ve světě ozývají hlasy za vytvoření bezhotovostní společnosti, ve které bude jakákoli peněžní transakce možná pouze v digitální podobě. Anonymitu bankovek totiž ve velkém využívají drogoví dealeři, obchodníci s bílým masem a jiní zločinci …

Mají tedy papírové peníze budoucnost, nebo brzy vymizí podobně, jako se to kdysi stalo se zlatem?

Kryptobankovky na vzestupu

V posledních letech se začínají rozšiřovat takzvané kryptobankovky – tedy papírové peníze kryté kryptoměnami. Fungují velmi jednoduše. Jde v podstatě o papírové peněženky. Pokud chcete své coiny z takové peněženky vytáhnout, jednoduše importujete privátní klíč od online walletky a pošlete je tam, kam chcete. Bankovku tím zničíte, takže se již nebude dát používat.

Kryptobankovky mají oproti kryptoměnám několik výhod

  1. Při jejich koupi se nemusíte nikde verifikovat a složitě si je posílat z burzy na peněženku / Trezor.
  2. Platby pomocí kryptobankovek jsou velmi jednoduché. Fungují v podstatě stejně jako v případě fiat bankovek. Jednoduše je podáte druhé straně.
  3. Hodí se jako dárek vaší rodině / známým na narozeniny / svátek / Vánoce.

Budoucnost, v níž kryptobankovky nahradí stávající papírové peníze, se možná dnes zdá jako utopie, ale zdání častokrát klame.

Velmi pěkné a kvalitně zpracované plastové kryptobankovky se vyrábějí i na Slovensku. S projektem DigiPay už nějaký ten pátek spolupracujeme. DigiPay bankovky jsou ideálním dárkem pro vaše krypto-neznalé kamarády a příbuzné. Koupit si je můžete zde.

Digipay nabízí Bitcoin NFC peněženky, Bitcoinové kupóny se stabilní eurovou hodnotou a peněženkové sady. Na stránce DigiPay.sk také najdete zajímavé články o kryptoměnách. Nově se objevily i první fotografie konkurenčních bankovek Tangem z Hongkongu!

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Samuel.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img