Historicky nejvyšší týdenní uzávěrka – co je třeba tento týden sledovat?

4.5
(6)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) tento týden jednoduše odmítá zemřít, protože propad pod 60 000 USD trvá sotva hodinu a medvědi jsou opět odepsaní. Po poměrně klidném víkendu došlo v neděli 17. října k typickému poklesu, než se o pouhou hodinu později odehrálo dramatické oživení BTC/USD. Tím si Bitcoin zachoval nejen svou býčí trajektorii, ale také zpečetil svůj vůbec nejvyšší týdenní závěr – kolem 61 500 USD.

Týden: Bitcoin dává méně než hodinu na „nákup poklesu“

Když už se zdálo, že běh na historická maxima narazil na kámen úrazu, Bitcoin přes noc všechny opět překvapil. Poté, co v neděli pozdě večer ztratili 60 000 USD, neměli býci na oslabení ceny BTC čas a ještě předtím, než BTC/USD dosáhl 59 000 USD, zahájili agresivní nákupní horečku.

O několik hodin později se pár vrátil nejen nad 60 000 USD, ale i nad 62 000 USD. Tato epizoda neměla vliv ani na týdenní uzávěrku Bitcoinu, která se navzdory volatilitě stále pohybovala na nejvyšší úrovni všech dob, kolem 61 500 USD.

„Historické týdenní uzavření nyní znamená, že BTC má dobrou pozici pro další růst,“

– shrnul v pondělí obchodník a analytik Rekt Capital. Dodal, že další fáze cenové akce BTC bude „volatilnější“ než to, co přišlo předtím v předchozích letech býčího trhu 2013 a 2017.

BTC/USD 1týdenní svíčka graf (Bitstamp) | Zdroj: TradingView

ETF jsou fajn, ale ne pro každého

Tento týden je ve znamení bitcoinových ETF. Když se koncem minulého týdne začaly šířit zvěsti o tom, že americký regulátor dá zelenou, cena Bitcoinu se rozhořela, a tento týden se zdá, že bude v tomto trendu pokračovat.

Po letech odmítání se americká Komise pro cenné papíry a burzy chystá být svědkem spuštění dvou produktů ETF, přičemž oba jsou založeny na futures na Bitcoin od CME Group.

Ty předcházejí zdlouhavému rozhodovacímu procesu, který začne příští měsíc a který se týká fyzických Bitcoin ETF, těch, jejichž podkladovým aktivem je skutečný BTC a které tvoří téma skutečného zájmu analytiků.

Neexistuje žádná záruka, že tyto tradiční ETF budou schváleny, a již nyní panují obavy, že trh může být nakonec opět zklamán. Vzhledem k tomu, že je třeba rozhodnout o více žádostech, zbývá však na průlom ze strany SEC ještě šest měsíců.

Časový plán schvalování ETF pro bitcoiny | Zdroj: Arcane Research

NEVÁHEJTE SE PŘIDAT TAKÉ NA NÁŠ OFICIÁLNÍ DISCORD SERVER

Obtížnost se zvyšuje již posedmé v řadě

Základní ukazatele bitcoinové sítě tento týden pokračují v růstu a v čele stojí obtížnost. Pravděpodobně nejzásadnější vlastnost bitcoinu jde od síly k síle a v úterý 19. října má dojít k sedmému zvýšení v řadě. Naposledy se tak stalo v roce 2019.

Díky tomuto nárůstu se obtížnost poprvé od června vrátí nad hranici 20 bilionů. Děje se tak navzdory určitým výkyvům v rychlosti hashrate, kdy odhady nyní opět klesly na 123 EH/s, přičemž tento měsíc dosáhly více než 140 EH/s.

Bitcoin 7denní průměrný graf obtížnosti | Zdroj: Blockchain.com

Vzhledem k celkovému vzestupnému trendu, který je stále neporušený, jsou však obavy na pozadí zprávy, že USA nyní poskytují domov pro lví podíl těžební síly Bitcoinu, jen málo časté.

Dodavatelský šok předpovídá „dobrý rok“ 2022

Zatímco se předpovědi cen Bitcoinu zaměřují na to, co by mohlo být možné ve 4. čtvrtletí letošního roku, někteří se již dívají dále, a na základě údajů dospívají k ještě býčejším závěrům.

Jedním z analytiků, kteří malují růžový obrázek pro rok 2022, je Willy Woo, tvůrce datového zdroje Woobull a známý svým výzkumem tržního cyklu Bitcoinu. O víkendu Woo zdůraznil rostoucí nedostatek bitcoinu jako pravděpodobné palivo pro trvalé stlačení ceny.

Historicky, poznamenal, klesající nabídka v kombinaci s větší částí této nabídky, která zůstává v rukou hodlerů, kteří nemají v plánu prodávat, vytváří silný býčí signál. Jeho metrika „Long Term Holder Supply Shock“ jasně ukazuje, že takový scénář se v historii Bitcoinu odehrál již několikrát.

Týden: Příští medvědí trh s bitcoiny přijde

S takovým vzrušením z možného letošního vrcholu ceny Bitcoinu a z toho, jak vysoko by mohl být, někteří analytici již obracejí pozornost k odvrácené straně, medvědímu trhu.

Z historického hlediska nic neroste po přímce a Bitcoin není výjimkou. V každém cyklu půlení došlo k vrcholu ceny rok po halvingu blokové dotace, po němž následovalo cenové dno v polovině cyklu.

Tento cyklus, jak tvrdí několik známých účastníků trhu, nebude jiný. Po cenovém vrcholu jako takovém bude následovat delší pokles, v souladu s rokem 2014 i 2018.

Podle populárního analytika společnosti TechDev z Twitteru by nicméně toto dno mělo být řádově vyšší než to poslední, až 60 000 USD, ale tento proces by měl začít již před koncem roku 2021.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: