Ministerstvo financí USA zveřejnilo nové pokyny k sankcím pro krypto podniky

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Americký úřad pro dohled nad sankcemi se zaměřil na krypto průmysl. Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí vydal 15. října novou brožuru s pokyny pro krypto průmysl, jak se orientovat v amerických sankcích.

Obsah pokynů

Vlastní obsah pokynů není nijak zvlášť převratný, ale do značné míry prosazuje myšlenku, že OFAC očekává, že provozovatelé virtuálních měn ponesou stejnou odpovědnost za to, aby se vyhnuli porušování sankcí, jako ostatní finanční instituce. V pokynech se píše:

“Obecně platí, že americké osoby, včetně členů odvětví virtuálních měn, jsou odpovědné za zajištění toho, aby se nezapojovaly do neoprávněných transakcí nebo obchodů se sankcionovanými osobami nebo jurisdikcemi.”

OFAC jmenuje celou řadu subjektů, které musí vypracovat programy hodnocení rizik, včetně “technologických společností, směnáren, správců, těžařů a poskytovatelů peněženek, jakož i tradičnějších finančních institucí, které mohou mít expozici vůči virtuálním měnám nebo poskytovatelům jejich služeb”.

Geofencing

Asi nejzajímavější je, že OFAC v rámci svých očekávání zdůrazňuje geolokaci IP adres a konkrétně analytické nástroje, které jsou k dispozici pro identifikaci používání VPN. Geofencing ze strany kryptoburz a provozovatelů je stále rozšířenější praxí, ale používání VPN může téměř všechny tyto překážky obchodování obejít. Zvýšený dohled OFAC nad VPN by mohl dramaticky změnit úroveň přístupu lidí v USA k platformám, které mají ze zákona zakázáno používat.

Od roku 2020, kdy se OFAC poprvé zaměřil na adresy peněženek s kryptoměnami, se stále více angažuje v krypto průmyslu. Na konci září oznámila své vůbec první sankce vůči kryptoburze, mimoburzovnímu stolu se sídlem v Rusku s názvem Suex.

Závěr

Ministerstvo financí vydalo nové pokyny a podniky musí vypracovat programy hodnocení rizik. Snaha o regulaci nebo kontrolu kryptoměn je stále větší a větší. Co myslíte, kam až to půjde?

Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img