Halving letos astronomické výnosy nepřinese

5
(10)

Volatilita ceny bitcoinu za posledních 30 dní činí přibližně 4 % – což je méně než téměř 18 % v dubnu 2013. Začíná se tak podobat spíše tradičním akciím.

Do velké události nám totiž zbývá už jen pár týdnů. Není tedy divu, že půlení je to jediné, o čem teď mohou kryptoinvestoři a média mluvit. Ale i když můžeme po tomto velkém dni stále očekávat určité předvídatelné obchodní chování, nyní se nacházíme na zcela jiném trhu, který si žádá jiné obchodní strategie.

V posledních třech cyklech se půlení projevovalo především obrovským nárůstem volatility. Obvykle jsme viděli výprodej o 30-40 %, po kterém následoval stratosférický nárůst na nové historické maximum v průměru do 480 dnů. Abychom pochopili, kam se cena bitcoinu bude ubírat dál, musíme se blíže podívat právě na volatilitu tohoto aktiva.

V posledních měsících jsme byli svědky několika propadů, zatímco se předhalvingové vzrušení stupňovalo. Přesto byly tyto poklesy podle standardů předchozích cyklů zanedbatelné. Tentokrát byly korekce bitcoinu mnohem mělčí a nepřesáhly 25 %. Poslední propad byl skutečně pouze kolem 15 %, než se BTC opět odrazil k úrovni 70 000 USD.

Mírnější výprodej je předzvěstí slabší rally, která bude následovat po halvingu. Není pochyb o tom, že Bitcoin po půlení zaznamená obvyklý výprodej, po kterém jistě dosáhne nového historického maxima. Stejně tak výnosy budou stále vypadat mnohem zajímavěji než například u držitelů tradičních akcií. Neočekávejte však více než 600% nárůst ceny, který jsme viděli po posledním půlení v roce 2020. Tyto dny jsou již pryč.

Příchod ETF vše změnil

Co však skutečně vedlo k výrazné změně chování, je příchod spotových ETF. V současné době ETF shromažďují z trhu více nabídky BTC, než mohou těžaři dodat. V průměru ETF od svého spuštění dohromady nakupují zhruba 10 000 BTC denně, zatímco těžaři jich vyprodukují pouze 900. To prohlubuje nedostatek a vede k růstu cen.

Co je však zásadní, znamená to také drastický pokles dlouhodobé volatility, protože investoři do ETF jsou mnohem dlouhodoběji smýšlející než průměrný obchodník s kryptoměnami. Ačkoli jsme v poslední době s blížícím se půlením zaznamenali nárůst volatility, zůstává výrazně pod úrovněmi, kterých jsme byli svědky během těch předchozích.

Údaje společnosti CoinGlass ukazují, že 30denní historická volatilita BTC/USD klesla z nejvyšší hodnoty téměř 18 % v dubnu 2013 na přibližně 4 % v době psaní příspěvku. Toto procento byste očekávali na informačním listu amerického akciového fondu, nikoliv na grafu ceny kryptoměny.

Je to proto, že investoři, kteří nyní přicházejí do spotových ETF na bitcoin, jsou ti samí investoři a instituce, kteří nasypali biliony do ETF na S&P 500. Jsou to dlouhodobí držitelé, pro které jsou tři roky minimální dobou investice. Jejich rozhodnutí o nákupu nebo prodeji investice jsou diktována dlouhodobými faktory, jako jsou makroekonomické podmínky, strukturální změny na trhu a potenciál dlouhodobého výnosu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rodrigo

Konečně normální článek

Čumsem

Jako že Lamba budou až napřesrok? WTF, OMG!!! 😀

o.knap@email.cz

Z tohoto článku chápu, že v poměru k prodaným bitcoinům, bude klesat oproti minulosti volatilita, ale proč by mělo být menší zhodnocení. Nedávno jsem (dokonce možná tady) četl článek o tom, jak právě tento nedostatek díky ETF znamená do roka astronomické ceny

Jan H.

Nebojte, za tyden vyjde clanek kde bude že analitik z Bejrutu ceka obrovské zisky z halvingu 😀

spot_img