Fed se chystá učinit další kroky, zde je 8 citátů tvůrců měnové politiky

4.8
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Po jedenácti zvýšeních úrokových sazeb se zdá, že představitelé Federálního rezervního systému (Fed) nejsou jednotní v názoru na další kroky.

Zpřísňování měnové politiky Fedu

Ve snaze potlačit nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let provedli představitelé Federálního rezervního systému v čele s Jeromem Powellem od března 2022 jedenáct zvýšení úrokových sazeb. Tím ukončili éru uvolněných peněz a zároveň zatlačili na akciový trh a vyvolali obavy z nadcházející recese.

Od zářijového zasedání Federálního výboru pro volný trh několik centrálních bankéřů signalizovalo, že by se úrokové sazby mohly ještě zvýšit.

Jiní ve stejné době místo toho uvedli, že sazba federálních fondů pravděpodobně dosáhla pro tento cyklus svého vrcholu. Jak Jerome Powell poznamenal, nedávná volatilita na trhu dluhopisů vyhnala výnos desetiletých státních dluhopisů na 5 %. Právě volatilita možná udělala část práce za Fed, a snížila tak potřebu dalšího zpřísňování měnové politiky.

Meziroční inflace se v září pohybovala na úrovni 3,7 %, což je stále téměř dvojnásobek 2% cíle Fedu. Poslední průzkum agentury Bloomberg ukázal, že prognostici dávají 55% šanci na recesi v příštích 12 měsících.

Pojďme si představit osm citátů tvůrců měnové politiky, které naznačují, co by mohlo dále následovat.

Vyhlídky měnové politiky do budoucna

  1. Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker, 16. října: „Pokud nedojde k výraznému obratu v tom, co vidím v datech a slyším od kontaktů… domnívám se, že jsme v bodě, kdy můžeme držet sazby tam, kde jsou.
  2. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell, 19. října: „Další důkazy o trvale nadtrendovém růstu nebo o tom, že napětí na trhu práce se již nezmírňuje, by mohly ohrozit další pokrok v oblasti inflace. Mohly by být důvodem k dalšímu zpřísnění měnové politiky.
  3. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic, 20. října: „Opravdu se snažím, aby se lidé soustředili na to, jaká je inflace, která je stále na úrovni 3,7 %. Musíme se dostat mnohem blíže ke 2 % [inflačnímu cíli], než bych uvažoval o jakémkoli uvolnění našeho postoje.”

Aktuální finanční podmínky

  1. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell, 19. října: „Finanční podmínky se v posledních měsících výrazně zpřísnily. Důležitým faktorem tohoto zpřísnění byly výnosy dlouhodobých dluhopisů. Tomuto vývoji věnujeme i nadále pozornost, protože přetrvávající změny finančních podmínek mohou mít dopad na vývoj měnové politiky.
  2. Prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari, 10. října: „Je jistě možné, že vyšší dlouhodobé výnosy mohou udělat část práce za nás, pokud jde o návrat inflace zpět. Ale pokud jsou tyto vyšší dlouhodobé výnosy vyšší proto, že se změnila jejich očekávání ohledně toho, co budeme dělat, pak možná budeme muset skutečně sledovat jejich očekávání. A to právě proto, abychom tyto výnosy udrželi.
  3. Prezidentka dallaského Fedu Lorie Loganová, 9. října: „Pokud dlouhodobé úrokové sazby zůstanou zvýšené kvůli vyšším termínovaným prémiím, může být menší potřeba zvyšovat sazbu federálních fondů. Pokud však za zvýšením dlouhodobých úrokových sazeb stojí síla ekonomiky, může být zapotřebí, aby FOMC učinil více.”

Inflační očekávání a trh práce

  1. Člen Rady guvernérů Federálního rezervního systému Christopher Waller, 18. října: „Budu sledovat několik příštích zpráv, zda se objeví jasnější náznaky, že inflace je na trajektorii ke dvěma procentům.”
  2. Prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová, 12. října: „Vzhledem k tomu, že sazby jsou v restriktivní oblasti, očekávám, že růst mezd a obecněji ekonomická aktivita v nadcházejících měsících zpomalí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img