Americký Federální rezervní systém učinil 14. září významné oznámení. V něm odhalil kumulované ztráty v roce 2023 ve výši 100 miliard dolarů. Podle agentury Reuters se navíc očekává, že se tato situace pro Fed ještě zhorší. Ale pro riziková aktiva, jako je Bitcoin (BTC), to může být ve skutečnosti velká příležitost.
Fed v červených číslech
Hlavním důvodem tohoto finančního neúspěchu je skutečnost, že platby úroků z dluhu Fedu převýšily příjmy z jeho držby a služeb, které poskytuje finančnímu sektoru. V důsledku tohoto vývoje se nyní investoři snaží odhadnout, jaký to bude mít dopad na úrokové sazby a poptávku po prokazatelně vzácných aktivech, jako je BTC.
Někteří analytici se domnívají, že ztráty Fedu, které začaly před rokem, by se mohly do roku 2024 potenciálně zdvojnásobit. Centrální banka tyto záporné výsledky kategorizuje jako „aktiva příštích období“. Ráda také tvrdí, že není nutné je bezprostředně pokrýt.
Dříve Fed generoval příjmy pro americké ministerstvo financí
Hodí se připomenout, že v minulosti byl Federální rezervní systém ziskovou institucí. Absence zisku však nebrání schopnosti centrální banky provádět měnovou politiku a dosahovat svých cílů.
Skutečnost, že rozvaha Fedu vykazuje ztráty, není překvapivá. A to zejména vzhledem k výraznému zvyšování úrokových sazeb. To vyrostlo z téměř nulové úrovně v březnu 2022 na současnou úroveň 5,25 %. I v případě, že úrokové sazby zůstanou nezměněny, agentura Reuters naznačila, že ztráty Fedu budou pravděpodobně ještě nějakou dobu přetrvávat. To lze přičíst expanzivním opatřením realizovaným v letech 2020 a 2021. Tehdy centrální banka agresivně nakupovala dluhopisy, aby odvrátila recesi.
Fed v podstatě funguje jako běžná banka, protože musí poskytovat výnosy svým vkladatelům. Ty tvoří především banky, správci peněz a finanční instituce.
Dopad ztráty 100 miliard dolarů účinně ilustruje článek v časopise Barron‘. V něm se mimo jiné uvádí:
Ztráty Fedu nezvyšují schodky federálního rozpočtu. Ale nyní zmizelé velké zisky, které posílal do státní pokladny. Ty pomohly udržet deficit, který v tomto fiskálním roce zatím činí 1,6 bilionu dolarů…
Rostoucí dluh USA
Je zřejmé, že tato situace je neudržitelná, zejména s ohledem na to, že dluh Spojených států dosáhl 33 bilionů dolarů. Ačkoli by někdo mohl ukázat prstem na Fed za počáteční zvýšení úrokových sazeb, je nutné si uvědomit, že bez těchto opatření by se inflace nevrátila na 3,2 % a vysoké životní náklady by nadále vyvíjely tlak na ekonomiku.
V konečném důsledku je značná poptávka po krátkodobých dluhopisech a fondech peněžního trhu odrazem bilionů dolarů, které byly do ekonomiky vloženy v době vrcholící pandemie. Nicméně i když se člověk spokojí s pevným 5% výnosem z tříměsíční investice, není zaručeno, že inflace zůstane pod touto hranicí po delší dobu. Investoři jsou navíc konfrontováni s rizikem rozmělnění pokaždé, když americký Federální rezervní systém dodá na trh další likviditu. Ať už prodejem aktiv ze své rozvahy, nebo když ministerstvo financí zvýší dluhový limit.
V konečném důsledku je nepravděpodobné, že by výnosy z dluhopisů s pevným výnosem překonaly inflaci po dobu dalších 12 měsíců. V určitém okamžiku vláda vyčerpá své prostředky a bude nucena vydat další státní dluhopisy.
Nemovitosti a akcie již nejsou spolehlivým uchovatelem hodnoty
Jev velkou otázkou, který sektor nebo třída aktiv bude mít největší přínos, až inflace dožene krátkodobé výnosy státních dluhopisů. Tato nejistota vzniká v době, kdy se index S&P 500 nachází jen 7 % pod svým historickým maximem. Trh s nemovitostmi dál vykazuje známky napětí v důsledku hypotečních sazeb, které dosáhly nejvyšších úrovní za více než dvě desetiletí.
Na jedné straně se index S&P 500 nezdá být nadměrně oceněný. Obchoduje se za 20násobek odhadovaného zisku – zejména ve srovnání s předchozími vrcholy, které dosahovaly 30násobku nebo dokonce vyšších hodnot. Investoři se však obávají, že by Fed mohl být nucen dále zvyšovat úrokové sazby, aby bojoval proti převládajícím inflačním tlakům.
S pokračujícím růstem nákladů na kapitál se budou zisky podniků dostávat pod tlak. Investoři tak nebudou mít pro své hotovostní rezervy žádný bezpečný přístav.
Závěr
V současnosti se bitcoin a další kryptoměny nemusí nutně každému jevit jako životaschopná možnost zajištění. Tato perspektiva by se ovšem mohla velice rychle změnit. Investoři si uvědomí, že dluhový strop americké vlády je v podstatě neomezený. Proto by mohlo mít smysl tato aktiva postupně akumulovat bez ohledu na krátkodobé cenové trendy.