Digitální měny centrálních bank by mohly podpořit inflaci

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Podle zprávy Bank of America z 31. března by digitální měny centrálních bank (CBDC) mohly potenciálně usnadnit silné cílené „poklesy peněz“ a zvýšit inflační očekávání.

Zatímco zpráva nezmiňuje bitcoiny, analýza ukazuje, jak by přijetí CBDC v jednotlivých zemích mohlo nepřímo vytvořit další poptávku po největší kryptoměně jako investičnímu zajištění proti inflaci.

„CBDC by mohly podpořit budoucí přenos měnových a fiskálních stimulů,“

Napsali analytici banky.

Zpráva Bank of America s názvem „Digital Love: Central Bank Digital Currencies“ vysvětlila výhody CBDC, včetně jejich potenciálu zvýšit rychlost domácích a mezinárodních platebních systémů při současném snížení nákladů.

Tyto výhody by podle zprávy mohly vládám a centrálním bankám usnadnit distribuci stimulačních peněz.

Výhody CBDC

CBDC představují další hranici pro stimuly centrální banky, potenciálně fungující jako silný nástroj pro politiky, jako jsou kontroly stimulů, programy nouzových půjček, UBI (univerzální základní příjem), což vyvolává silnější a cílenější „pokles peněz“. Vývoj digitálních měn centrálních bank pravděpodobně zvýší inflační očekávání, což podpoří argument pro inflační aktiva ve 20. letech.

Doba kryptoměn pobízí centrální banky, aby si zajistily svou dominantní roli pro vypořádání plateb a schopnost dohlížet na banky a provádět měnovou politiku.

Digitální měny vydané centrálními bankami by podle zprávy mohly poskytnout znevýhodněnému obyvatelstvu lepší přístup k finančním službám bez zprostředkování bank.

CBDC by také mohly urychlit dodání směrovaných stimulů. Například mnoha nedávným pandemickým úvěrovým programům [Federálního rezervního systému] bránily právní a logistické problémy.

Existence CBDC by pravděpodobně umožnila jednodušší návrhy a usnadnila cílené poskytování úvěrů. Vlády by mohly za účelem dosažení svých politických cílů připisovat menší částky konkrétním populacím nebo průmyslovým odvětvím.

Nevýhody CBDC

Zpráva však také uvádí možné nevýhody. Vlády by mohly získat přístup k údajům o výdajích soukromých osob.

Existuje také efekt vytěsnění. CBDC by mohly konkurovat bankám a peněžním fondům tím, že by poskytly další možnost uchovávání hodnoty, omezily levné financování vkladů pro banky a snížily marže u peněžních fondů.

Bank of America očekává, že vývoj CBDC zvýší inflační očekávání a v příštích několika letech podpoří vývoj inflačních aktiv.

Závěr

Rok 2021 je mnohými odborníky označován jako rok digitálních měn centrálních bank. Země jako USA, Velká Británie a Německo interně diskutují o praktické proveditelnosti svých vlastních CBDC. Také Čína a Jižní Korea již provádí pilotní testy pro svou vlastní digitální měnu. Vzhledem k vlivu vlád, pracujících na CBDC, digitalizace měn během příštích dvou let prudce vzroste, což by mohlo podpořit kryptoměnový průmysl jako celek.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Magister peditum

Děkuji, raději knihu!

spot_img