Coinhive zavírá, co budou hackeři dělat dál? Pozor na malware

0
malware

Původně to byla zajímavá myšlenka. Místo zahlcení webových stránek reklamou využije portál malou část výkonu vašeho počítače pro těžbu kryptoměny. Jenže poté, co tento program unikl na veřejnost, se stalo, co se nejspíš stát muselo. Program na těžbu kryptoměny Monero začali využívat hackeři ve velkém. A těžili Monero i bez vašeho souhlasu nebo vědomí. 

Coinhive

Celý loňský rok tak byl nejčastěji citovaný Coinhive, původce myšlenky, jako zdroj tohoto malware. A pěkně to podobným nápadem zavařil i ostatním. Masivní zneužití vedlo nakonec k tomu, že Google dokonce zakázal na Google Play všechny doplňky, které tuto metodu využívaly, a to včetně plně legálních.

O tomto kroku jsme psali více zde: Aplikace pro těžbu kryptoměn jsou i přes zákaz stále v Google Store

Cryptojacking

Problém zvaný „cryptojacking“ se masově rozšířil. Napadeny byly například americké univerzity, webové stránky státních agentur a spousta dalších. Možná i váš počítač.

Psali jsme také: Počet webových stránek šířících malware na těžbu kryptoměn vzrostl o 700 % 

Celé se to úplně vymklo zpod kontroly a odhad byl, že 5 % veškerého vytěženého Monera pochází z těžby tímhle způsobem.

Konec příběhu?

Nicméně mezitím došlo k pádu cen kryptoměn a také ke snížení marží z těžby, a tak se kruh pomalu uzavřel – Coinhive oznámil, že končí. 

Příběh by zde mohl také končit, ale hackeři pochopitelně nemají v plánu skončit se svou činností tak snadno. Podle expertů, zabývajících se ochranou před viry a malware, Coinhive jen uvolní svým uzavřením prostor pro jiné podobné viry.

Druhá vlna a jak se chránit?

Druhá vlna malware útoků tak na sebe nenechá dlouho čekat. Je tedy na místě znovu připomenout, že opatrnosti není nikdy dost, a obzvlášť ve světě kryptoměn.

O tom, jak se chránit, si můžete přečíst v našich článcích:
Jak se chránit před nástrahami v kryptosvětě
Jak se chránit před 51% útokem
Jak se chránit před pump and dump praktikami
Jak se chránit před DNS útoky
Jak se chránit před cryptojackingem

Zdroj:
CCN.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na