Rok 2019 bude patřit 51% útokům – Jak se před nimi chránit?

0
(0)

Nový rok 2019 začal teprve před pár dny, ale kryptosvět už má za sebou několik dobrých, ale i špatných zpráv. Novinek je opravdu dost: od bank, které mají v plánu spravovat kryptoměny, přes Rusko, které se (údajně) chystá investovat do Bitcoinu, až po útoky na burzy a hacky peněženek. Není tomu tak dlouho, co jsme vás například informovali o 51% útoku na Ethereum Classic. Jde o velmi negativní hackerský čin, který kazí jméno celému kryptosvětu. Nicméně je bohužel celkem pravděpodobné, že tento rok bude 51% útoků pořádně přibývat.

Vývojář kryptoměny Sia: 51% útoků bude stále víc

Při 51% útoku na některou z kryptoměn jde o pokus hackerů zmocnit se více než 50 % těžební síly dané kryptoměny. Problém by přitom nemusely mít pouze low-cap kryptoměny, ale také poměrně velké a známé virtuální měny. Nakonec Ethereum Classsic se o síle 51% útoku hackerů přesvědčilo samo. Více o tomto tématu si můžete přečíst zde.

Spoluzakladatel, CEO a jeden z hlavních vývojářů kryptoměny Sia v jednom, David Vorick předpovídá, že 51% útoků bude tento rok dramaticky přibývat. Problém vidí ve fundamentálních chybách některých kryptoměn. Protokoly kryptoměn, které jsou náchylné na 51% útok, mají oproti Bitcoinu různé nedostatky.

“U Bitcoinu se vývojáři snaží o takzvanou incentive compatibility. V jednoduchosti řečeno, pokud protokol některé kryptoměny dodržuje incentive compatibility, tak je nejoptimálnější volbou pro každého člena a stejně tak i nejoptimálnější volbou pro celkový protokol. Pokud tedy protokol dodržuje incentive compatibility, jednotlivci mohou jednat zcela sobecky a přesto bude toto sobecké řízení nejlepší možností pro celou skupinu.”

Mohlo by vás zajímat: Co čeká kryptoměny v příštím roce – předpověď od Kaspersky Labs

Problémy je třeba řešit co nejdříve

Pokud tedy Bitcoinu incentive compatibility funguje, proč to také ostatní kryptoměny nezakomponovaly do svých protokolů? Podle Voricka to většina vývojářů nových kryptoměn i udělala, avšak pozměnili přitom určité části protokolu, které incentive compatibility narušili. Sdílený hardware je největší problém u altcoinů. Je tomu tak proto, že pokud je takový hardware použit na těžbu více altcoinů, incentive compatibility se automaticky ruší. Ve zkratce řečeno, daný altcoin může být náchylný na 51% útok.

Vorick, jako jeden z hlavních vývojářů v kryptoměnovém světě, se vyjádřil i na téma bezpečnosti. Myslí si, že aby se dalo vyhnout 51% útokům, bude nutné, aby se některé kryptoměny změnily téměř od základů (což je téměř nereálné). Stejně tak vyzývá kryptoburzy k prodloužení transakčních časů. To by mohlo hackerům zkomplikovat pokusy o 51% útoky. A v neposlední řadě také vyzval kryptoburzy, aby si vybíraly kryptoměny, které se chystají zalistovat, mnohem důsledněji.

Tip redakce: Arbitráž a zalistování kryptoměn – jak na nich zbohatnout?

Závěr

Jak Vorick velmi správně poznamenal, nejen samotné kryptoměny (a jejich vývojáři), ale i burzy mohou hackerům situaci velmi zkomplikovat. Zda se k takovým krokům ale přímo zavazují, je nejasné. Právě proto byste měli vaše kryptoměny držet raději mimo burzy (pokud aktivně neobchodujete). Obzvlášť poté, co se 51% útok na jednu z největších kryptoměn opravdu povedl.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Marek F.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img