Čínské akcie ztratily za 3 roky 6 bilionů dolarů

5
(6)

Za poslední tři roky bylo z hodnoty čínských a hongkongských akcií vymazáno asi 6 bilionů dolarů. Toto číslo odpovídá zhruba dvojnásobku ročního výkonu britské ekonomiky.

Jen v letošním roce se index Hang Seng propadl o 10 %, indexy Shanghai Composite a Shenzhen Component pak klesly o 7 %, resp. 10 %.

Náročné časy čínských akcií

Ohromující ztráty, které připomínají poslední krach na čínském akciovém trhu v letech 2015-2016, poukazují na krizi důvěry investorů, kteří se obávají o budoucnost země. Analytici Goldman Sachs ve své zprávě napsali:

Uplynulé tři roky byly pro investory a účastníky čínského akciového trhu bezpochyby náročným a frustrujícím obdobím.

Druhou největší ekonomiku světa trápí nesčetné množství problémů. Patří mezi ně rekordní propad v oblasti nemovitostí, deflace, zadluženost, klesající porodnost a snižující se počet pracovních sil. Dále je třeba zmínit i posun k ideologicky řízené politice, který otřásl soukromým sektorem a odradil zahraniční firmy.

Kvůli propadu akcií jsou čínské trhy letos zatím nejhorší na světě. To vše se odehrává na pozadí celosvětové burzovní rallye, v jejímž čele stojí rekordní Wall Street a Japonsko.

Objevují se náznaky, že čínská vláda začíná mít obavy. Objevily se zpráva, že Peking požádal banky, aby prodávaly dolary na podporu jüanu. Agentura Bloomberg pak uvedla, že se vláda chystá přímo intervenovat na podporu akcií.

Co je příčinou propadu?

Čínská ekonomika vzrostla v roce 2023 o 5,2 %. To bylo nejpomalejší tempo její expanze od roku 1990, s výjimkou tří pandemických let do roku 2022. Mezinárodní ekonomové všeobecně očekávají, že růst země letos dále zpomalí na zhruba 4,5 % a ve střednědobém horizontu klesne pod 4 %.

I když se to může zdát pro velkou ekonomiku přiměřené, je to daleko méně než dvouciferný růst Číny v minulých desetiletích. Podle analytiků zemi možná čekají desetiletí stagnace, protože zpomalení je strukturální povahy a nebude snadné ho zvrátit. Analytici společnosti Nomura ve své zprávě uvedli:

Dochází k rostoucímu zmatku ohledně politického postoje Pekingu k ekonomice. Centrální banka minulý týden nepřinesla tolik očekávané snížení svých referenčních úvěrových sazeb. Komentáře nejvyšších představitelů naznačují, že Peking se zdráhá usilovat o krátkodobý růst za cenu zvýšení dlouhodobých rizik.

K výše uvedenému je třeba dodat, že centrální banka Čínská lidová banka (PBOC) minulý týden ponechala svou sazbu střednědobé zápůjční facility na stejné úrovni, což bylo v rozporu s očekáváním trhu, že provede první snížení od srpna. Rovněž ponechala svou základní úrokovou sazbu (Loan Prime Rate) beze změny.

Investoři jsou také znepokojeni situací v oblasti nemovitostí, která je jádrem mnoha čínských hospodářských problémů a dalšími existenčními otázkami, které trápí budoucnost Číny. Kromě toho napětí mezi USA a Čínou přimělo americké investory “významně” snížit expozici vůči čínským akciím a jejich vlastnictví.

A právě dnes poslal soud v Hongkongu do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande. Ta je se závazky v objemu 328 miliard dolarů nejzadluženější developerskou firmou na světě. Rozhodnutí bude zcela jistě mít výrazné dopady na chovaní finančních trhů.

Co na to Peking?

Premiér Li slíbil, že přijme opatření na podporu akciového trhu a zlepšení likvidity. Neupřesnil ovšem, o jaká opatření se bude jednat.

Podle zprávy agentury Reuters, která se odvolává na nejmenované zdroje, však velké státní banky přistoupily k podpoře čínského jüanu, aby zabránily příliš rychlému poklesu měny v souvislosti s propadem čínských akcií.

Úterní zpráva agentury Bloomberg uvedla, že čínské úřady zvažují přímou intervenci ve výši přibližně 2 bilionů jüanů (282 mld. USD) v rámci fondu pro stabilizaci akciového trhu. Fond by nakupoval akcie kótované v pevninské Číně prostřednictvím hongkongské burzy. Úřady také vyčlenily nejméně 300 miliard jüanů (42 miliard USD) z místních fondů na investice do akcií pevninské Číny.

Propad akciového trhu vyvolal hněv veřejnosti na čínských sociálních sítích, kde mnoho lidí vyzvalo regulační orgány, aby přijaly účinná opatření k zastavení poklesu. Dokonce i významní influenceři, kteří obvykle razí oficiální linii, vyzývali Peking, aby okamžitě přijal opatření na záchranu drobných investorů.

Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojcnn.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img