Ceny zlata klesají kvůli předpovědí o vyšších a dlouhodobějších úrokových sazbách v USA

5
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Ceny zlata v pondělí v asijském obchodním čase klesly v souvislosti s rostoucím očekáváním, že Federální rezervní systém (Fed) ponechá úrokové sazby na vyšší úrovni po delší dobu.

Tento cenový pokles přichází i přesto, že existuje určitá poptávka po zlatu, jakožto bezpečném aktivu. A také i přes krátkodobé oslabení dolaru, které drží zlato nad klíčovými úrovněmi.

Ceny kovů byly v lednu zasaženy silnou dávkou vybírání zisků. Stalo se tak, když obchodníci rušili své sázky na to, že Fed začne snižovat úrokové sazby již v březnu 2024. Toto uvolňování pozic vyvrcholilo koncem minulého týdne, kdy zlato kleslo těsně pod hranici 2 000 USD za unci.

Na této úrovni však zlato našlo silnou úroveň supportu, k čemuž přispěla především zvýšená poptávka po bezpečném aktivu v souvislosti se zhoršujícím se konfliktem na Blízkém východě. Určité krátkodobé vybírání zisků u dolaru, který v pondělí klesl z více než měsíčního minima, rovněž pomohlo cenám kovů.

Zlato však zůstalo pod tlakem vyhlídky na vyšší a dlouhodobější sazby v USA. Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 022,91 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru klesly do 00:31 SEČ (05:31 GMT) o 0,2 % na 2 024,30 USD za unci.

Trh nyní očekává, že Fed bude úrokové sazby ponechávat na současných úrovních

Trhy v nedávné době změnily své odhady na březnové snížení sazeb. Nástroj CME Fedwatch v pondělí ukázal, že obchodníci nyní počítají s větší pravděpodobností, že Fed v březnu ponechá sazby na stejné úrovni, než se původně očekávalo.

Nástroj ukázal 52,9% šanci, že Fed ponechá sazby na stejné úrovni. Jedná se tak o výrazný nárůst oproti 19% šanci z minulého týdne. Obchodníci také počítali s 46,2% šancí na snížení sazeb o 25 bazických bodů. To je také výrazný pokles oproti 76,3% šanci, která byla zaznamenaná před týdnem.

Změna očekávání přišla na pozadí prohlášení představitelů Fedu, že je příliš brzy na to, aby centrální banka zvažovala snížení sazeb. A to zejména proto, že inflace zůstává příliš neměnná. Všeobecně se také očekává, že centrální banka na svém zasedání příští týden ponechá úrokové sazby v platnosti.

Ještě předtím se však tento týden uskuteční řada klíčových ekonomických měření v USA. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí a v pátek údaje o indexu cen PCE. Právě druhý jmenovaný ukazatel je Fedem preferovaný ukazatel inflace.

Všeobecně se očekává, že se oba údaje promítnou do plánů Fedu ohledně úrokových sazeb v letošním roce. Ačkoli se očekává, že zlato bude nakonec těžit ze snížení sazeb Fedu, načasování a rozsah potenciálního snížení zůstává nejistý.

Cena mědi klesá, výhled pro Čínu zůstává slabý

Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí mírně klesly. Ponechaly si tak většinu ztrát, které doposud v lednu utrpěly. Futures kontrakty na měď s expirací v březnu klesly o 0,4 % na 3,7752 USD za libru. V lednu se zatím propadly o 3 %.

Měď byla oslabena rostoucími pochybnostmi o hospodářském oživení v Číně, která je jejím největším dovozcem. Stalo se tak poté, co země vykázala neuspokojivé údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí.

Sentiment vůči Číně v pondělí nevykazoval žádné známky zlepšení poté, co Čínská lidová banka ponechala své základní úrokové sazby na rekordně nízké úrovni. Tímto krokem signalizovala, že má omezený prostor pro další uvolnění monetární politiky.

Mimo údaje z Číny se tento týden očekává řada údajů o indexech nákupních manažerů z několika významných ekonomik, které by měly ukázat přetrvávající slabost podnikatelské aktivity.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img