Cardano čekají velké věci, co nového se chystá?

0
(0)

Zprávy a souhrny

V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Pokud se přebrodíme množstvím altcoinů, kterých je v současné době na CoinMarketCapu přes 2 300, najdeme mezi nimi řadu velmi nadějných projektů. Jedním z nich je bezesporu projekt Cardano (ADA). Token ADA čeká v měsíci září několik novinek, které tento projekt mohou posunout na zcela jiný level.

Charles Hoskinson

foto
zdroj: list.wiki
  • technologický podnikatel, matematik a blockchainový nadšenec
  • studoval matematiku a kryptografii – University of Colorado Boulder
  • zakladatel společnosti Cardano (ADA)
  • spoluzakladatel a bývalý generální ředitel společnosti Ethereum
  • generální ředitel společnosti Input Output HK (IOHK) se sídlem v Hongkongu
  • ředitel projektu Bitcoin Education Project

Charles Hoskinson, hlavní tvář projektu Cardano, minulý týden uvedl, že testnet druhé fáze Cardana – Shelly, bude spuštěn dříve, než se očekávalo.

Co je Shelly

Projekt se rozběhl v roce 2015 s vizí řešení tří problémů, kterým čelí všechny sítě blockchainu: škálovatelnost, interoperabilita a udržitelnost. Zatímco první fáze – Byron, která se započala v září roku 2017 a umožnila nakupovat a prodávat kryptoměnu ADA na síti, jejímž srdcem je Ouroboros, druhá fáze Shelly se zaměřuje na optimalizaci decentralizace.

Jak se postupně fáze Shelly vyvíjí, stále více uzlů se posouvá k tomu, aby byly řízeny komunitou Cardana. Až bude většina uzlů provozována účastníky sítě, stane se Cardano decentralizovanějším a výsledkem pak bude větší bezpečnost a robustnost. Na konci této éry je očekáváno, že Cardano bude 50 – 100 krát více decentralizováno než ostatní sítě blockchainu.

Shelly tak postupně připraví půdu pro plně distribuovanou síť a zcela nový ekosystém, který se bude dále rozvíjet ve fázi Goguen, Basho a Voltaire.

YouTube

V živé relaci AMA (Ask me anything) na YouTube Hoskinson uvedl, že první fáze testnetu Shelly byla úspěšně dokončena. Během ní byly identifikovány a opraveny stovky chyb a problémů, čímž se stal testnet stabilním. Testnet, který bude mít celkem tři fáze, by měl být dodán nejpozději 15. září.

Oslava Byronu

Koncem září se Hoskinson chystá na cestu do Bulharska, kde proběhne oslava druhého výročí spuštění Byronu, který je začátkem projektu Cardano. V AMA Hoskinson uvedl, že spuštění testnetu Shelly bude oznámeno právě během akce v Bulharsku. Pro Cardano to bude monumentální, neboť to bude znamenat začátek Shelly.

Další novinkou je to, že výrazného pokroku bylo dosaženo i v protokolu Ouroboros-Hydra, jehož dokončení připadá rovněž na září. Tento aktualizovaný protokol umožní jak sharding, tak i globální škálování, což připraví cestu k vyřešení problému s Proof-of-stake.

Sharding je jedním z konceptů možných řešení škálovatelnosti. Jde o horizontální dělení databáze na jednotlivé podskupiny, které se označují jako shardy.

Závěr

Pro projekt Cardano, který je proslulý svým metodickým tempem vývoje, je měsíc září měsícem přelomovým a zřejmě nejvýznamnějším za jeho éru. Ve druhé polovině září plánuje společnost oznámit ještě jednu další významnou aktualizaci, která se týká programovacího jazyka. Hoskinson uvedl, že tuto aktualizaci představí během hackathonu dne 20. září na University of Wyoming.

Zde se zhruba 500 vývojářů a odborníků z oboru jako první naučí, jak vytvářet aplikace a inteligentní smlouvy, které budou na síti Cardano fungovat.

Co číst dále?

Výpočetní výkon bitcoinové sítě nadále vzrůstá

 


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: