Cardano (ADA)

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Týdenní zprávy] Čína údajně spustí své CBDC dříve kvůli COVID-19

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • White paper pro digitální dolar připravuje půdu pro americkou CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi přišly zajímavé, proto jsem se o nich chtěla dozvědět více a před skoro dvěma lety jsem se zapojila do týmu kryptomagazínu.

Cardano (ADA) se považuje za kryptoměnu třetí generace a aktuálně (9. květen 2018) patří podle stránky Coinmarketcap.com mezi top 10 obchodovaných kryptoměn na trhu. Cardano, jehož počátky sahají do roku 2015, byl na trh uveden 29. září minulého roku. Kryptoměna stojí na základech decentralizovaného veřejného blockchainu a jejím cílem je chránit soukromí uživatelů a zároveň umožňovat regulaci.

Kdo stojí za Cardanem?

Existují tři organizace přispívající k rozvoji Cardana. První je Cardano Foundation se sídlem ve Švýcarsku, jenž nese hlavní odpovědnost za podporu komunity uživatelů Cardana. Druhým subjektem je společnost Input Output Hong Kong (IOHK) vedená Charlesem Hoskinsnem, bývalým generálním ředitelem společnosti Ethereum. Jedná se o vedoucí výzkumnou a vývojovou společnost, která má smlouvu na vývoj platformy do roku 2020. Posledním obchodním partnerem je společnost Emurgo, jenž investuje do začínajících projektů a pomáhá obchodním partnerům stavět na Cardano blockchainu.

Kryptoměna Cardano byla vyvinuta na základě akademického výzkumu a je založena na programovacím jazyku Haskell, který je považován za jeden z nejbezpečnějších.

Architektura Cardana

Architektura platformy je postavena jako vícevrstvý protokol, kde účetní jednotka slouží pro správu transakcí, zatímco řídící vrstva provozuje inteligentní kontrakty a je naprogramována tak, aby rozpoznávala totožnost a pomáhala v dodržování synchronizace v blockchainu. Vrstvy tím pádem zajišťují větší flexibilitu a umožňují platformu upgradovat, pro její rychlejší vývoj.

Snahou Cardana je vyřešit tři největší problémy současných kryptoměn – udržitelnost, škálovatelnost a interoperabilitu (schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat).

Jak jsem již zmínil, kryptoměna Cardano je postavena na více vrstvách. Díky tomu dokáže z technologického hlediska nabídnout uživateli více, než například daleko známější a populárnější Bitcoin. První vrstva nazývaná Cardano Settlement Layer se zabývá účtováním zůstatků a základní transakční stránkou sítě. Druhá vrstva pojmenována jako Cardano Computation Layer je místem, kde jsou založeny decentralizované aplikace a smart kontrakty. Existence těchto vrstev také umožňuje provést změny na platformě bez potřeby forku.

Proof of stake

Cardano funguje na proof-of-stake algoritmu, místo často využívaného PoW (Proof-of-Work). Protokol Ouroboros byl navržen talentovaným kryptografickým týmem složeným z  pěti akademických institucí vedených profesorem Aggelosem Kiayiasomem z Edinburské univerzity. Hlavní inovací je modulární a flexibilní design, umožňující složení více protokolů na zvýšení celkové funkčnosti a bezpečnosti. Zároveň eliminuje potřebu energeticky náročných výpočtů, jenž mohou být typické pro Proof-of-Work. Úroveň bezpečnosti, kterou prokázal Ouroboros, je srovnatelná s úrovní zabezpečení technologie na bázi s níž funguje Bitcoin.

Protokol slouží pro generování nových bloků a verifikaci transakcí slot-leaders. Každý, kdo je držitelem měny Cardano (ADA), se může stát slot-leaderem.

Peněženka Daedalus

Peněženka pro Cardano (ADA) nese název Daedalus a umožňuje uživatelům posílat a přijímat Cardano, jakož i zobrazit historii provedených transakcí.

Chcete-li získat další informace o transakcích a blockchainu samotném, můžete použít Cardano Block Explorer. Tento speciálně vytvořený nástroj slouží k vyhledávání transakcí, jakož i zobrazení informací o stavu blockchainu. Peněženka také umožňuje používat šifrované privátní klíče a hesla, které poskytují ochranu před bezpečnostními hrozbami, jako je například malware. Stejně tak nabízí možnost exportu do papírového formátu pro uložení.

V budoucnu má Cardano tým pro Daedalus v plánu zavést:

  • podporu pro Ethereum Classic a Bitcoin
  • mobilní peněženku pro Android a iOS
  • staking, který umožní držitelům ADA účast na procesu vytváření bloků a vydělávat tak více měny

Vývoj Cardana byl dlouhodobý proces, zahrnující zpětnou vazbu od stovek developerů zevnitř i vně kryptokomunity. Konečná vize z pohledu tvůrců Cardana není narušit stávající finanční systémy. Cílem týmu je implementovat svou technologii na místa, kde je příliš nákladné spojit platební systém, vlastnická práva, identitu a ochranu před rizikem do jedné aplikace.

Kde nakoupit Cardano (ADA):
Upbit
Binance
Bittrex
Coinnest
Gate.io
Mr. Exchange

Kontakty:
Oficiální web: https://www.cardanohub.org/en/team/
Facebook: https://www.facebook.com/groups/CardanoCommunity/about/
Twitter: https://twitter.com/cardanocom
Reddit: https://www.reddit.com/r/cardano/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbQ9vGfezru1YRI1zDCtTGg
Fórum: https://forum.cardanohub.org/

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře