BTC jako zákonné platidlo, aneb co se vyplatí tento týden sledovat

4
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) začíná nový týden v novém cenovém rozpětí nad 51 000 USD – překonal klíčovou rezistenci? Poté, co se o víkendu změnila cenová akce BTC z boční na prudkou, se nyní býci zaměřují na 54 000 USD a výše.

Byli prodejci za 51 000 USD poraženi?

Analytici ji různě označují za “klíčovou” a “poslední překážku” – nyní Bitcoin překročil 51 000 USD.

Na tento krok se čekalo dlouho – několik pokusů o prolomení 50 000 USD, což je samo o sobě psychologická bariéra, se nakonec nepodařilo překlopit na podporu. Objem prodejců nad tímto rozmezím se ukázal být jednoduše příliš velký pro býky, kteří předtím trpěli nedostatkem hybnosti, aby se udrželi na vyšších úrovních.

Noc z neděle na pondělí však změnila paradigma a BTC/USD konečně poprvé od poloviny května překonal 51 000 USD. Otázka nyní zní: “Udrží se to?”.

Pro některé je odpověď zřejmá.

Nakonec BTC/USD dosáhl maxim těsně pod 52 000 USD, než se ochladil a konsolidoval poblíž tohoto vrcholu. Tím se pár ocitl na samém vrcholu zdi odporu, přičemž jako smysluplná překážka zbývá pouze 52 000 USD, než se vrátí mnohem snazší podmínky pro býky.

Úrovně nákupu a prodeje BTC/USD (Binance) k 5. září | Zdroj: Material Indictors/ Twitter

Salvador přijímá Bitcoin

Tento týden čeká Bitcoin méně technický, ale stejně symbolický krok – poprvé v historii se stane zákonným platidlem suverénního státu. Dne 7. září začne Salvador oficiálně používat Bitcoin jako svou národní měnu vedle amerického dolaru.

Navzdory důrazným varováním a dokonce i požadavkům na přerušení tohoto kroku ze strany například Mezinárodního měnového fondu (MMF) a dalších, prezident země, Nayib Bukele, se držel pevně. Nyní Bitcoin a jeho přijetí zahájí nový významný experiment.

Podle Alexe Gladsteina, hlavní stratéga Nadace pro lidská práva, určitě dojde k nehodám, ale těm, kteří jsou otevření a ochotní dát si práci s pochopením Bitcoinu, by to mohlo přinést obrovské ovoce.

Bitcoin je na cestě k uzavření čtvrtého přímého nárůstu obtížnosti

Cenovou akci Bitcoinu nadále podporují fundamenty, které se odmítají vzdát tempa růstu.

Za necelé dva dny přidá další automatická úprava obtížnosti Bitcoinu odhadem 2,5 %, což bude znamenat čtvrtý růst v řadě. Půjde o první takovou událost od února, tedy od období, kdy Bitcoin poprvé prolomil hranici 50 000 USD.

Vedle toho pokračuje v oživení také hashrate, který tento víkend překonal 130 EH/s a nyní je jen 37 EH/s pod svými historickými maximy.

Graf obtížnosti Bitcoinu | Zdroj: Blockchain

Stock-to-flow ukazuje na 100 000 USD do Vánoc

Nový měsíc si žádá novou aktualizaci jednoho z nejpřesnějších modelů předpovědi ceny Bitcoinu – stock-to-flow (S2F). Navzdory tomu, že BTC/USD zůstává hluboko pod technickým denním cílem modelu, jeho tvůrce, PlanB, přesně odhadl srpnovou měsíční uzávěrku 47 000 USD.

Vzhledem k tomu, že v září by mělo dojít k minimálnímu uzavření na 43 000 USD, analytik potvrdil, že průměrná cena 100 000 USD na konci tohoto roku je stále snadno dosažitelná.

Bitcoin tím vstoupil do “oranžové” fáze modelu, která byla naposledy pozorována při vzestupu ceny v druhé polovině roku 2017. Cenová akce BTC tak působí “jako hodinky”.

Extrémní chamtivost je zpět

Podle měřiče sentimentu Crypto Fear & Greed Index se obchodníci již vrátili k “extrémní chamtivosti”. Se skóre 79/100 je tak Fear & Greed jen 16 bodů od své historické horní zóny, tedy oblasti, která v minulosti vyvolávala korekční pohyby.

Aby se zabránilo jejímu příliš brzkému zasažení, musí být růst ceny BTC pomalý a stabilní, a impulzivní pohyb by se proto mohl stále ukázat jako neudržitelný.

Index nicméně i v srpnu zaznamenal hodnotu 79 a v posledních čtyřech týdnech se pohyboval mezi 70 a 80.

Crypto Fear & Greed Index | Zdroj: Alternative.me

Závěr

Tento týden se zdá být zajímavý. Snad bude růst stabilní, abychom předešli korekčním chybám. Více informací najdete také u nás na discord serveru.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img