Zbývají 3 dny, kdy se Bitcoin v Salvadoru stane oficiální měnou – klid před bouří?

Zprávy a souhrny

Bitcoin se chystá učinit další ze svých kroků k „ovládnutí světa“ a aktuálně probíhají práce, aby se toto aktivum pevně usadilo v Salvadoru. Věci se daly do pohybu ve snaze zajistit úspěch tohoto průkopnického kroku, ale pod veškerou pompou a fanfárou se skrývá také zášť, neklid a obavy.

Odvážný krok Salvadoru

8. června zákonodárné shromáždění Salvadoru schválilo zákon o bitcoinech a přiznalo v něm Bitcoinu status zákonného platidla. Salvadorská vláda schválila zákon s účinností od 7. září a zavedla řadu plánů, které mají usnadnit tento přechod. Jak se blíží datum spuštění, probíhají dokončovací plány na vývoji Chivo, národní digitální peněženky s funkcí, která umožňuje převod bitcoinů na dolary. Aby vláda podpořila používání digitálního aktiva, rozdává uživatelům pomocí této aplikace 30 dolarů v BTC.

Po celé zemi bylo nainstalováno 200 bitcoinových bankomatů a banky se snaží připravit se na spuštění 7. září. Legislativní shromáždění spustilo fond ve výši 150 milionů dolarů na zajištění směny s americkými dolary a ve vzduchu se šíří spekulace, že by částku bylo možné ještě výrazně navýšit.

Prezident Nayib Bukele zdůraznil důležitost přechodu a řekl, že se tím zlepší přeshraniční platby a také věří v přilákání dalších mezinárodních investorů. Vůdce dále oznámil, že transakce v bitcoinech nebudou podléhat dani z kapitálových zisků, a představil plány na to, aby se země stala centrem těžby bitcoinů využitím geotermální energie ze sopek, které se v zemi nacházejí.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. PODÍVEJTE SE TAKÉ NA NÁŠ NOVÝ DISCORD SERVER.

Pořádný rozruch

Nadšení, které vypuklo po oznámení přechodu země na bitcoiny, vyprchalo a v některých oblastech ustoupilo a pesimistické hlasy sílí. Některé z nich zmiňují hlavně volatilitu aktiva jako negativní atribut, který na bitcoinovém trhu hrozí.

Rozhodnutí přijmout B itcoin může výrazně zkomplikovat vyjednávání o půjčkách od mezinárodních agentur a Mezinárodní měnový fond již varoval před potenciálními nástrahami přechodu na Bitcoin jako zákonného platidla. Někteří analytici se domnívají, že zákon nebyl řádně promyšlen a zákonodárci neprovedli dostatečný veřejný průzkum.

V zemi navíc vypukly proti tomuto kroku nemalé protesty, kdy jako hlavní důvod nelibosti protestujících je zmiňována již uvedená extrémní volatilita a obava, že BTC může sloužit jako nástroj praní špinavých peněz. Na druhou stranu je třeba říci, že drtivá většina obyvatel této země Bitcoinu nerozumí a vládu ještě čeká mnoho práce a vysvětlování, aby tento stav napravila.

Závěr

Proč je tento krok tak nesmírně důležitý? Salvador je první zemí na světě, která bude používat bitcoiny jako zákonné platidlo a mohla by potenciálně ovlivnit i další země, aby začaly používat digitální aktiva jako legální měnu. To může způsobit řetězovou reakci na globální přijetí kryptoměn, což zase může vyvolat masivní cenovou BTC rally, kdy se současná cena kolem 50 000 $ bude zdát až neuvěřitelně nízká.

PŘIDEJTE SE TAKÉ NA NÁŠ DISCORD SERVER

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: