Hromadné přijetí může kryptoměny vést k centralizaci

3.8
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Toto je rok, kdy kryptoměny konečně začínají pronikat do mainstreamu. Od Elona Muska až po nedávné NFT šílenství, dny, kdy blockchain byl doménou cypherpunků a kodérů, máme za sebou. Technologie přesto zcela nepokročila do stadia, kdy by se průměrný člověk cítil pohodlně.

Bitcoinový „Lightning or Bust“ čelí překážkám

Když se Bitcoin rozhodl odmítnout škálování v řetězci pomocí velkých bloků, v podstatě vložil všechny své naděje o použitelnosti jako každodenní měna na řešení škálování ve druhé vrstvě. Mezi nimi hraje prim především Lightning Network. Ta, i když je dnes funkční, zavádí zcela novou řadu složitostí, včetně vyrovnávání likvidity, otevírání a zavírání kanálů, směrování platebních cest, neustálé udržování konektivity za účelem přijímání finančních prostředků atd.

Možná nejnáročnější pro nové uživatele je, že přesunutí finančních prostředků do Lightning Network vyžaduje transakci v řetězci. To vyvolá dlouhé potvrzovací doby a vysoké transakční poplatky. Celkově vzato je to frustrující zážitek i pro dlouhodobějšího uživatele kryptoměn a absolutní zpátečka pro úplné nováčky.

Ani „rychlí“ konkurenti nejsou pro uživatele tak rychlí

Ne každá kryptoměna trpí komplikacemi přetížení a stále rodícího se řešení druhé vrstvy. Spousta chainů, zejména hlavní bitcoinové forky a projekty jako Litecoin (LTC), mají nízké poplatky za chain a pravidelné potvrzovací časy. Avšak ani tato zkušenost není pro koncového uživatele dostatečná.

Bez ohledu na to, co říkají fanoušci Bitcoin Cash (BCH), transakce ve skutečnosti nejsou okamžité a platby prostřednictvím mnoha populárních platebních procesorů nebo vklad na burzy si budou i nadále vyžadovat čekání na několik potvrzení. Průměrný uživatel nechápe, proč musí čekat, nebo proč je čekací doba proměnlivá. Pochopí jen to, že musel čekat, a bude z toho frustrován.

Uživatelská jména jsou centralizovaná

I když je problém rychlých a spolehlivých transakcí vyřešen, stále zůstává hlavní klíč k použitelnosti nezbytný pro hromadné přijetí: uživatelská jména. Zatímco skenování QR kódu může být dostatečně jednoduché, pro webové, vzdálené a jiné situace není kopírování a vkládání dlouhých hashů dobrým řešením.

Potřebujeme jednoduchý, sociální způsob, jak mohou lidé platit, a využívat tak lidsky čitelná uživatelská jména a seznamy kontaktů. Dnes je poměrně málo systémů, které toho do jisté míry dosahují. Většina z nich však má významné kompromisy v oblasti použitelnosti nebo důvěryhodnosti nebo obojího.

Závěr

Proto, pokud se kryptoměna bude dále pohybovat směrem k mainstreamu, je dost možné, že bude čelit větší centralizaci.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img