Lidé v Salvadoru mohou již brzy získat BTC zdarma

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle zprávy agentury Reuters oznámil salvadorský prezident Nayib Bukele ve čtvrtek (24. června) v národním projevu, že zákon, podle kterého se Bitcoin stane zákonným platidlem, vstoupí v platnost 7. září. “Zákon o Bitcoinu” schválilo zákonodárné shromáždění 9. června.

Platba v BTC i v USD

Přinášíme několik nejdůležitějších momentů z projevu prezidenta Bukeleho (jak uvádí “La Prensa Gráfica”, jeden z nejpopulárnějších deníků v zemi):

V anglickém překladu článku 7 tohoto zákona se uvádí:

“Každý hospodářský subjekt musí přijmout Bitcoin jako platbu, pokud mu ji nabídne ten, kdo si pořizuje zboží nebo službu.”

Prezident však podle svých slov ujistil obyvatele Salvadoru, že “nemusí BTC přijímat, pokud o ně nestojí”.

Důchody a platy budou i nadále vypláceny v amerických dolarech. Zůstatky na bankovních účtech také zůstanou v amerických dolarech (nebudou se převádět na bitcoiny).

Prezident poukázal na článek 7 zákona o bitcoinech, podle něhož ti, kteří nemají technologii k přijímání Bitcoinů, je nemusí přijímat. V překladu článku 7 se uvádí:

“Ti, kteří na základě zjevné a notoricky známé skutečnosti nemají přístup k technologiím, které jim umožňují provádět transakce v bitcoinech, jsou vyloučeni z povinnosti vyjádřené v čl. 7 tohoto zákona. Stát bude podporovat potřebná školení a mechanismy, aby obyvatelstvo mělo přístup k bitcoinovým transakcím.”

Peněženka Chivo

Vláda vytváří elektronickou peněženku s názvem “Chivo”, která bude schopna uchovávat jak USD, tak BTC. Tato mobilní aplikace bude k dispozici ke stažení v obchodech s aplikacemi pro iOS a Android od 7. září. Každý občan Salvadoru, který si peněženku zaregistruje (což bude vyžadovat zadání čísla jedinečného dokladu totožnosti a čísla mobilního telefonu, jakož i podrobení se skenování obličeje), může od vlády obdržet BTC v hodnotě 30 USD (zdá se však, že se může rozhodnout, že této možnosti nevyužije a místo toho obdrží tuto částku v USD). Prezident uvedl, že těchto 30 dolarů má podpořit používání Bitcoinu a povzbudit občany ke stažení aplikace.

Peněženka Chivo umožní výběry v bankomatech (zatím však není známo, jaká bude výše provize). Salvadorská rozvojová banka (Bandesal) bude garantovat automatickou směnitelnost, což znamená, že podniky, které dostávají zaplaceno v BTC, si mohou vybrat, zda chtějí dostávat USD.

Závěr

Povzbuzení pro lidi v podobě malé částky v BTC. Začátek určitě dobrý. Uvidíme, jak se situace v Salvadoru bude do budoucna vyvíjet.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

jsem ted neznaly, ale kolik bude poplatek za platbu v btc za kafe v kavarne?

Jan

díky lightning network pár satoshi…

spot_img