BTC a co se vyplatí tento týden sledovat

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) začíná nový týden na známém území poté, co víkend solidních zisků skončil poklesem. Největší kryptoměna má za sebou další rally do blízkosti 36 000 USD a vykazuje známky síly, ale staré úrovně odporu zůstávají na místě. Podmínky jsou složité – probíhající migrace těžařů a s ní spojená cenová akce mnohé znepokojily a nejpřesnější nástroje pro předpovídání zažívají skutečnou zkoušku.

Rekordy akcií a ropný svár

Tento týden panuje na hlavních trzích další strašidelná nálada ve stylu “Roaring Twenties” díky tomu, že index S&P 500 zaznamenává nová historická maxima již sedm dní v řadě. Povzbudivé ekonomické údaje ze Spojených států plus udržování intervencí ze strany Federálního rezervního systému posunuly akciový index v posledních týdnech stále výše.

Zajímavým zvratem je ropa, která je nyní v centru dalšího sporu o produkci OPEC+, která sama o sobě získává, ale také vyvolává obavy, kolik paliva bude v srpnu k dispozici. Vzhledem ke stabilnímu americkému dolaru se zdá, že pravděpodobným motorem do budoucna je příběh o akciích, přičemž tento scénář tradičně pomáhá cenové akci Bitcoinu.

Základy nejsou z nejhoršího venku

Bitcoin sice o víkendu zaznamenal historicky největší pokles obtížnosti, ale ani to nemusí stačit k tomu, aby se jeho kurz ustálil. Sobotní pokles o 27,94 % snadno překonává všechny předchozí a odráží dopad čínské války proti těžbě.

Podle údajů monitorovacího zdroje BTC.com však při další úpravě může dojít k ještě většímu poklesu. Vzhledem k tomu, že úpravy obtížnosti lze vždy pouze odhadovat předtím, než skutečně proběhnou, a během každého dvoutýdenního období obtížnosti se může hodně změnit, je těžké říci, o kolik musí metrika klesnout, aby odrážela skutečný stav sítě.

Vzhledem k poslednímu poklesu je nyní těžba pro mnoho současných i potenciálních účastníků výrazně ekonomicky atraktivnější. V nadcházejících třinácti dnech tak dost možná začne fungovat více těžařů, což zvýší hashrate, a tím možná zmírní potřebu dalšího snižování obtížnosti.

BTC price action se vyděsil na 36 000 USD

Pokles obtížnosti měl alespoň dobré načasování – jakmile se dostal dovnitř, cenová akce Bitcoinu zaznamenala vítaný impuls a vyšplhala se zpět k horní hranici svého obchodního rozpětí. Po zbytek víkendu se BTC/USD setkal jen s malým odporem a před ústupem přidal přibližně 5 %.

Co by mohlo nadšení ještě více omezit? Podle populárního analytika Rekt Capital mohou být v nadcházejících dnech nejlepším přítelem medvědů dva dnes již proslulé klouzavé průměry (MA).

Minulý měsíc došlo na BTC/USD k události “kříže smrti”. To znamená, že se 50denní MA zkříží pod 200denním MA, což je událost, která je tradičně považována za medvědí signál. Ve skutečnosti “kříže smrti” nevedly vždy ke ztrátám ceny, ale jejich pověst zůstává letos pevná. Nyní může současná cenová síla okusit realitu, pokud Bitcoin dosáhne obou MA, které se v současné době vznášejí nad spotovou cenou.

Objem nedokáže podpořit býčí argumentaci

Víkendová rally byla podezřelá pro ty, kteří sledují jeden klasický rys trhu – objem. Navzdory svižnému tempu zisků zůstával objem, který je podporoval, nízký, a proto byla jejich spolehlivost a schopnost udržet se od počátku zpochybňována.

V pondělí služba pro monitorování on-chainu CryptoQuant zaznamenala, že objemy stále klesají, což poukazuje na nedostatek zájmu ze strany hlavních potenciálních kupců.

V sobotu však statistik Willy Woo zaznamenal okamžitý nárůst počtu subjektů držících velké množství BTC – klasický signál, že velryby mají zájem. To následovalo po úpravě obtížnosti směrem dolů.

Důvěra investorů se pomalu vrací

Jak medvědí je nyní průměrný účastník trhu s bitcoiny? Na tuto otázku tradičně odpovídá Crypto Fear & Greed Index, a pokud lze věřit jeho údajům z tohoto týdne, nemusí být situace až tak špatná.

V pondělí dosáhl Crypto Fear & Greed Index nejvyššího skóre za poslední téměř tři týdny – 29/100. Naposledy se tak stalo, když byl BTC/USD na cestě k červnovému lokálnímu vrcholu nad 41 000 USD.

Závěr

Tento týden bude zajímavý. Vypadá to, že se investoři pomalu vrací a hash rate se možná dočká růstu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
neufes
Hodnocení článku :
     

Michaelo máte super články 👍👍👍👍👍👍👍👍🙏

Šárka
Hodnocení článku :
     

Míšo, v názvu máte chybu ve slově vyplatí. Jinak super.

spot_img