BITCOIN SHOT #11: Shrnutí toho nejzásadnějšího ze světa kryptoměn za poslední týden

5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Zkoumám Bitcoin z technologického a teoretického hlediska #BitcoinMaxi, tvůrce audiovizuálního obsahu na sociální sítě. Student vysoké školy v Brně.

V tomto článku se zase po týdnu podíváme na ty nejzásadnější novinky ze světa kryptoměn. Řeč bude o Donaldovi Trumpovi, porovnání BTC a altcoinů, AI agentech a mnohém dalším!

Trumpova cla – další obchodní válka?

Tento týden americký prezident Donald Trump zavedl nová cla na Kanadu, Mexiko a Čínu ve snaze přimět tyto země. Učinil tak, aby údajně omezily příliv migrantů a fentanylu do Spojených států.

Vše začalo o víkendu, kdy Trump oznámil nové 25procentní clo na kanadské a mexické zboží. Americký trh s futures a trh s kryptoměnami na tuto zprávu reagoval silně, jak si podrobně rozebereme níže.

Americká burza v pondělí otevřela obchodování propadem. Index S&P 500 zahájil den o 1,5 procenta níže oproti pátku a Nasdaq klesl téměř o 2 procenta. Bitcoin zaznamenal pokles o 14 procent ze svého maxima z minulého pátku a v pondělí ráno dosáhl dna kolem 91 500 dolarů. A altcoiny? O těch si řekneme více později.

V pondělí mexický prezident a kanadský premiér potvrdili, že cla budou na měsíc pozastavena výměnou za to, že oba státy posílí ochranu hranic a na hranicích s Mexikem i Kanadou bude nasazeno více vojáků.

Trhy se po oznámení o pozastavení cel na měsíc uklidnily, ale škody už byly značné, zejména pro držitele altcoinů.

Celkové likvidace v pondělí se pravděpodobně pohybovaly mezi 8 a 10 miliardami dolarů

V pondělí ráno, po masivní kapitulaci na altcoinovém trhu, se na X začaly šířit zprávy o jednom z největších likvidačních dnů v historii kryptoměn. Uváděná částka činila 2,2 miliardy dolarů likvidací během 24 hodin.

Vetle Lunde z K33 upozornil, že údaje o likvidacích z burz jsou od poloviny roku 2021 nespolehlivé a nepřesné. Uváděné částky jsou totiž podle něj ve skutečnosti mnohem vyšší než oficiální čísla.

V pondělí CEO společnosti Bybit na X uvedl, že skutečná celková částka likvidací je pravděpodobně mnohem vyšší než 2 miliardy dolarů. Jen na Bybitu během tohoto období dosáhly likvidace 2,1 miliardy dolarů. Číslo zaznamenané na Coinglass bylo pouze 333 milionů dolarů. Odhadl, že skutečný objem likvidací se v pondělí pohyboval mezi 8 a 10 miliardami dolarů.

Rychlý přehled kryptoměn: náročný týden pro držitele altcoinů

Držitelé altcoinů se zdají být v kapitulaci na všech frontách – a oprávněně? Pondělní propad na trhu výrazně zasáhl altcoiny, tržní sentiment se propadl na několikatýdenní minima a bitcoin se v době psaní článku stále obchoduje na úrovni 97 000 dolarů.

Dominance Bitcoinu dosahuje nového maxima

Bitcoinová dominance se vyšplhala na nové víceleté maximum, kterého nebylo dosaženo od začátku roku 2021. Aktuálně se pohybuje těsně pod hranicí 62 procent, což je výrazný nárůst oproti 39 procentům na konci roku 2022.

Ethereum od konce roku 2021 ztratilo více než 70 procent své hodnoty ve srovnání s Bitcoinem. V pondělí dosáhlo nové víceleté minimum pod úrovní 0,025, což lze považovat za výraznou kapitulaci držitelů ETH.

Americká burza se po pondělním propadu vrátila k růstu, zatímco index amerického dolaru oslabuje. Výnosy dluhopisů tento týden rovněž klesly, zlato dosáhlo nového historického maxima a americké futures na index S&P 500 se znovu obchodují nad hranicí 6 100 bodů.

Celková tržní kapitalizace kryptoměn bez BTC zatím nedosáhla nového historického maxima. Stávající rekord byl stanoven v roce 2021 a současná hodnota tržní kapitalizace bez BTC odpovídá úrovním z března loňského roku.

Bitcoin v porovnání se zbytkem trhu

Po týdnu masivního propadu altcoinů se podíváme na jasná fakta: Bitcoin se pohybuje těsně pod úrovní 100 000 dolarů, jeho tržní kapitalizace je o 50 procent vyšší než na předchozím historickém maximu v roce 2021, zatímco celková tržní kapitalizace altcoinů stále zaostává o 30 procent pod svým maximem z roku 2021. Jak to však vypadá ve srovnání s minulým býčím cyklem?

Zatímco od medvědího trhu v roce 2022 BTC překonává celkovou tržní kapitalizaci altcoinů, nebylo tomu tak v předchozím býčím cyklu. Jak ukazuje graf, poslední cyklus nabídl jiný obrázek: bitcoin a altcoinový trh se pohybovaly víceméně ve stejném tempu. Altcoiny ve finální fázi býčího trhu mezi začátkem a koncem roku 2021 překonávaly BTC.

Za touto změnou chování stojí několik faktorů. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně spuštění spotových ETF na Bitcoin v lednu 2024, které přitáhly obrovské institucionální investice. Tyto finanční produkty, nabízené tradičními poskytovateli služeb, umožnily investorům přístup k BTC, avšak bez možnosti přímého obchodování s altcoiny.

V předchozím cyklu byla většina BTC držena na krypto burzách, kde bylo snadné jej směnit za altcoiny, což tentokrát není možné.

Dalším faktorem jsou makroekonomické podmínky, které v posledních letech pravděpodobně více nahrávaly BTC než širšímu altcoinovému trhu. Diskuze o inflaci, vládních výdajích a dluzích, vojenských konfliktech a dalších globálních tématech posílily BTC jako digitální zlato, zatímco altcoiny z této situace neprofitovaly stejně výrazně.

Další katalyzátorem mohla být platforma Pump.Fun na Solaně, která umožňuje snadnou tvorbu memecoinů. Tato platforma pravděpodobně přesměrovala velkou část kapitálu z altcoinového trhu a přitáhla nové investory. Zisky z memecoinů byly často vybírány v hotovosti a opouštěly kryptoměnový ekosystém, protože mnozí z těch, kteří na memecoinech profitovali, nebyli dlouhodobými účastníky kryptoměnového trhu, ale spíše oportunisté z různých odvětví.

Důležitou roli také hraje problém MEV (Maximal Extractable Value) na Solaně, který umožňuje určitým subjektům získávat zisky prostřednictvím přeuspořádávání transakcí, front-runningu a dalších manipulací. To dává nespravedlivou výhodu botům a validátorům na úkor běžných obchodníků i celého trhu.

Co se děje na blockchainu? Uniswap v4 a situace kolem AI Agentů

Minulý pátek vydala společnost Uniswap Labs Uniswap v4, který je nyní aktivní na blockchainových sítích Ethereum, Polygon, Arbitrum, OP Mainnet, Base, BNB Chain, Blast, World Chain, Avalanche a Zora Network.

Podle Uniswap Labs mění verze v4 protokol na „vývojářskou platformu“ díky nově zavedeným hooks. Tedy kontraktům, které umožňují vývojářům přizpůsobit interakce v rámci poolů, swapů, poplatků a pozic poskytovatelů likvidity. Tyto hooks otevírají dveře novým funkcím, které by mohly přispět k hlubší likviditě a zvýšení objemu swapů.

Vývoj AI Agentů na trhu

AI Agenti v posledních týdnech výrazně ztratili na hodnotě. Celková tržní kapitalizace všech AI Agentů klesla o 70 procent oproti lednovému maximu a nyní dosahuje 6,5 miliardy dolarů. Podle Cookie.Fun je aktuálně evidováno přibližně 1 400 AI Agentů.

Otázkou nyní je, zda šlo jen o další přechodný hype cyklus, nebo zda mají AI Agenti potenciál stát se jedním z hlavních trendů v nadcházejících měsících a letech. Platforma Virtuals Protocol, která slouží jako startovací prostor pro AI Agenty na Solaně a Base, je v současnosti více než 75 procent pod svým historickým maximem z prosince 2024.

Příliv kapitálu do Bitcoin ETF: mírné přílivy v náročných časech

Investiční produkty zaměřené na digitální aktiva zaznamenaly minulý týden celkové čisté přílivy ve výši 527 milionů dolarů. To představuje pokles o více než 50 procent oproti předchozím týdnům. Tento pokles byl pravděpodobně způsoben tržní nejistotou spojenou s událostmi kolem DeepSeek a výraznou korekcí na začátku minulého týdne. Přesto je zajímavé, že přílivy zůstaly pozitivní, přičemž do digitálních aktiv přiteklo více než půl miliardy dolarů.

Největší podíl na těchto přílivech měl Bitcoin, do kterého směřovalo 486 milionů dolarů, následovaný XRP s téměř 15 miliony dolarů.

Tento týden začal pondělním čistým odlivem kapitálu ze spotových bitcoinových ETF, zatímco spotové ethereum ETF zaznamenaly příliv přes 80 milionů dolarů. V úterý přílivy do etherových ETF ještě vzrostly na více než 300 milionů dolarů, téměř dorovnávající 340 milionů dolarů přitékajících do bitcoinových ETF.

Tento vývoj představuje zajímavou změnu dynamiky, ačkoli podobný trend byl pozorován už několikrát od loňského léta. Pro držitele etherea je pravděpodobně ještě brzy na oslavy, ale stojí za to situaci dále sledovat.

V dalších zprávách banka UBS otestovala svůj produkt UBS Key4 Gold na síti ZKSync, vrstvě druhé úrovně Etherea, což umožnilo jejím švýcarským klientům přímo nakupovat fyzické zlato. Cílem experimentu je hledání způsobů, jak rozšířit nabídku zlata a zároveň zachovat soukromí transakcí.

Tržní sentiment: kryptoměny i akcie ve znamení strachu

Index strachu a chamtivosti pro kryptoměny se aktuálně nachází na hodnotě 44, což signalizuje strach. Index pro akciový trh je na úrovni 41, rovněž v pásmu strachu. Tržní sentiment tak zůstává napjatý. Index CoinMarketCap sledující náladu na kryptoměnovém trhu se dokonce propadl pod hodnotu 40, což znamená návrat do pásma strachu poprvé od října 2024.

Členové Americké asociace individuálních investorů (AAII) se také přiklánějí spíše k pesimistickému výhledu. Přesně 42,9 procenta z nich očekává pokles akciového trhu během příštích šesti měsíců.

Akciový trh již vykazuje známky zotavení, když se index S&P 500 obchoduje pouze 0,7 procenta pod svým historickým maximem. Celková tržní kapitalizace kryptoměn zůstává o více než 16 procent níže oproti prosincovému maximu.

Stojí za to sledovat další vývoj cen, protože BTC se aktuálně obchoduje těsně pod hranicí 100 000 dolarů. To představuje výrazný nárůst oproti říjnové úrovni 60 000 dolarů, kdy byl sentiment naposledy na takto nízké úrovni.

Výhled do budoucna: Bitcoin v obchodním pásmu a altcoiny v nejistotě

Situace na trhu s altcoiny nevypadá příznivě, ale stále existují určité náznaky pozitivního vývoje. Zatímco BTC nadále obchoduje v rozmezí kolem 100 000 dolarů, celková tržní kapitalizace kryptoměn bez bitcoinu se momentálně nachází pod prosincovým minimem, které bylo na úrovni 1,22 bilionu dolarů.

Pokud by se podařilo tuto úroveň znovu získat, mohlo by to vyvolat pozitivní pohyb na trhu altcoinů, což stojí za sledování.

Pokud jde o Bitcoin (a nepřímo i altcoiny) bude důležité pečlivě sledovat zprávy týkající se administrativy Donalda Trumpa a přístupu jednotlivých států k regulaci kryptoměn.

Americký akciový trh tento týden rostl, zatímco index amerického dolaru klesl téměř o dvě procenta oproti pondělnímu maximu. Je možné, že BTC a kryptoměny budou v následujících týdnech obchodovány v souladu s širší makroekonomickou situací. Za zmínku také stojí, že zlato tento týden dosáhlo nového historického maxima.

Rozhodně se neváhejte podívat také na naši nejnovější videoanalýzu. Odka naleznete níže.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img