Bitcoin a ekonomická nejistota – Hra, ve které zvítězí ti trpěliví

4.7
(10)

Je jasné, že kryptoměnový trh učinil jako celek obrovský pokrok. Cena Bitcoinu nedávno vzrostla nad důležitou hladinu 12 000 dolarů, a i když zase sklouzla pod, mnozí mají v BTC velká očekávání.

V rámci tohoto vývoje celková kapitalizace kryptoměnového trhu dosáhla impozantních 386,4 miliard USD, což je úroveň, kterou jsme tu měli v roce 2018. Zdá se ale, že existuje řada faktorů, jako je špatné vnímání investorů (i když tady se v poslední době situace mění k lepšímu každým dnem) či nedostatek jasných regulací, které brzdí další rozkvět kryptoměn.

Primární problém – asymetrie

Sam Tabar, spoluzakladatel decentralizované P2P tokenové obchodní sítě P2P Airswap a bývalý ředitel banky Bank of America v oblasti APAC, věří, že Bitcoin čeká z dlouhodobého pohledu vzestup, ale zároveň upozorňuje, že jako u jakékoli nové třídy aktiv, přijdou i cyklické výkyvy a pády. Primárním problémem, který brání vstupu tradičních účastníků na tento trh, je podle něj informační asymetrie:

“Někteří hráči, zvaní velryby, ovládají většinu trhu a dokázali vytvořit obrovské cenové špičky nebo naopak kolaps. Gyrace (pohyby) trhu jsou v pořádku, ale masivní informační asymetrie ne”

Ariel Zetlin-Jones, docent ekonomie na Tepper School of Business, vysvětluje, že hlavní brzdou proti poptávce po kryptoměnách je i nadále pandemie COVID-19, zvláště když se více lidí začíná potýkat s “pandemií jménem ekonomická nejistota”. Dále dodává, že je pouze přirozené, že v nejistých časech nebude mnoho příležitostných investorů ochotno investovat své životní úspory do vysoce volatilní třídy aktiv, jako je Bitcoin.

Kryptoměny jako celek přesto zažívají hvězdný rok

I když mnoho hlasů opakovaně poukazuje na skutečnost, že se Bitcoinu nepodařilo exponenciálně růst a dosáhnout nových rekordních maxim, i když ekonomická situace a podmínky mu byly nakloněny, zdá se, že kryptoměnové trhy jako celek zažívají letos hvězdný rok.

Například hodnota Etherea (ETH) se letos zvýšila již čtyřnásobně a vzrostla ze 105 $ na 440 USD. Obdobný růst zažívají i ostatní digitální měny, jako Bitcoin (BTC), Ripple (XRP) či Dash. A nesmíme zapomenout ani na další kryptoměny, zejména v sektoru DeFi, které předvádí trojciferný růst.

Tabar dodává, že růst kryptoměnového trhu lze vidět i z toho, že některé rodinné  podniky začaly do svých portfolií zahrnovat BTC. A pak tu jsou pochopitelně společnosti jako Revolut či Robinhood, které začly umožňovat snadný přístup ke kryptoměnám. To nám naznačuje, že příští generace mladých investorů by mohla velmi významně urychlit všeobecné přijetí této třídy aktiv. Tabar poukázal také na fakt, že kryptoměny předstihly ve zhodnocení cenné kovy, jako je zlato či stříbro, které meziročně vyrostlo o více než 50 %.

Zetlin-Jones také zdůraznil, že top kryptoměny v porovnání s USD posilují a v posledních 90 dnech v průměru připisovaly zhodnocení téměř 0,3 % denně, čímž překonaly S&P 500, který vykázal průměrný denní zisk 0,05 %.

Budoucnost kryptoměn

I když je ještě příliš brzy na dělání závěrů, Taylor věří, že s každým dalším měsícem se očekávání inflace budou dále zvyšovat, což povede mnoho investorů k hledání komodit odolných vůči inflaci, jako jsou právě digitální aktiva.

“Já osobně věřím, že jsme v raných fázích bull runu. Nezapomeňte také na to, že poslední hlavní kryptoměnový bull run začal přibližně v polovině roku 2015 a postupně rostl, aby nakonec explodoval ve druhé polovině roku 2017”

Je třeba dodat, že navzdory zvyšující se míře osvojení, existuje (co se týče masového přijetí) stále mnoho dalších výzev, které je třeba vyřešit. A i když se to čtenářům Kryptomagazínu může zdát nepředstavitelné, pro mnoho lidí se stále založení kryptoměnového účtu či otevření digitální peněženky, stále příliš komplikované.

Závěr

Velká část lidí má tendenci zapomínat, jak relativně mladý je vlastně kryptoměnový trh. I když Bitcoin a některá další digitální aktiva již prokázaly svou hodnotu v dobách geopolitických a ekonomických nejistot, je třeba mít na paměti, že valná většina digitálních měn je stále velmi rizikovou záležitostí a je třeba dobře zvažovat, kam se chystáte vložit své peníze.

Nezapomeňte, že kryptoměnový průmysl jako celek není sprint, ale maraton – kde v dlouhodobém horizontu uspějí jen ty nejlepší projekty a ty, co třeba jednorázově zazářily, mohou skončit na smetišti krypto dějin.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img