Cena bitcoinů vzrostla o 50 až 128 % proti globálním měnám od počátku roku 2020. Analytici se domnívají, že tento trend by mohl i nadále pokračovat.

Níže můžete v tabulce vidět data, porovnávající výkonnost bitcoinů vůči vybraným národním měnám od začátku tohoto roku.

Výkon bitcoinů proti různým globálním měnám. Zdroj: DriftwoodPalace

Zdroj: DriftwoodPalace

Autor srovnání se k tabulce vyjádřil následovně:

„Jedná se o Aktualizaci ceny bitcoinu v různých měnách a v různých časových rámcích. Začněme s YTD, cena stoupá z 57 % v EU na 100 % Stejně tak v Argentině, Brazílii, SA, Rusku, Turecku atd. (Ceny jsou založeny na oficiálním směnném kurzu USD a mohou se ve skutečnosti lišit).““

Bitcoiny fungovaly výrazně lépe oproti devalvujícím měnám, často s vysokou mírou inflace. Například argentinské peso zaznamenalo od roku 2019 53,9 % pokles, největší za posledních 30 let.

Proti brazilskému realu a argentinskému pesu vykázaly bitcoiny 128,4 % a 103,5 % zisky. Obecně digitální aktiva zaznamenala 56 až 69 % zisk i oproti rezervním měnám, jako je americký dolar a euro.

Venezuelský bolivar uprostřed nekontrolované hyperinflace oproti BTC také výrazně poklesl. Nestabilní povaha mnoha ekonomik v Latinské Americe často vede k novým historickým maximům bitcoinových transakcí typu peer-to-peer především ve Venezuele a Argentině.

Bitcoin je potencionálním zajištěním proti inflaci

Od počátku roku 2020 označili přední investoři z Wall Street, jako je např. miliardář Paul Tudor-Jones, Bitcoin za potenciální zajištění proti inflaci. MicroStrategy, americká veřejně obchodovaná společnost, nedávno zakoupila bitcoiny v hodnotě 250 milionů dolarů jako své primární aktivum.

Silné meziroční výkony Bitcoinu vůči všem globálním měnám by mohly posílit argument, že BTC se vyvíjí jako uchovatel hodnoty.

Je také důležité si uvědomit, že v březnu 2020 cena bitcoinů klesla více, než kterákoli jiná komodita nebo index. Konkrétně o 65 % na 3 596 USD.

Navzdory tomu se Bitcoin silně odrazil a zaznamenal roční maximum na více než 12 400 USD a dosáhl 244 % meziročního zisku na vrcholu měsíce. Tímto byla zdůrazněna silná dynamika BTC, k čemuž autor srovnání dodal:

“Bitcoiny začátkem tohoto roku havarovaly tvrději než kterákoli jiná komodita nebo index. Jen velmi málo indexů nebo aktiv získalo své ztráty zpět. “

Na základě pozitivního cenového vývoje BTC a jeho silného výkonu vůči rezervním měnám se analytici domnívají, že by Bitcoin mohl v současné ekonomické nejistotě prosperovat.

Meltem Demirors, vedoucí strategie společnosti CoinShares, uvedla:

“kde leží bitcoin v ekonomickém cyklu? Během období ekonomické nejistoty a slabosti dolaru bude mít pravděpodobně stejný přínos jako zlato. Pokud bude financování Bitcoinu pokračovat, nebude možné, aby zůstal izolován od finančního systému.“

Závěr

Někteří analytici naopak tvrdí, že neroste přímo Bitcoin, ale hodnota globálních měn vůči němu klesá, stejně jako se to děje u dalších aktiv, např. u zlata. Ať se budeme na vývoj této přední kryptoměny dívat z jakéhokoli úhlu, jedno je jasné, Bitcoin drtí většinu národních měn.