Binance údajně pomohla íránským firmám obejít sankce a obchodovat s miliardami dolarů

3.5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čím více roste sektor kryptoměn, tím více se zapojuje do současných geopolitických spletitostí. Jedním z příkladů je velká kryptoburza Binance, která údajně pomohla íránským firmám vyhnout se sankcím.

Transakce mezi Binance a Nobitex

Od roku 2018 totiž Binance zřejmě zpracovala transakce za 8 miliard dolarů, do nichž byly zapojeny íránské subjekty, a to navzdory finančním a obchodním sankcím uvaleným Spojenými státy, uvedli 4. listopadu Angus Berwick a Tom Wilson z agentury Reuters.

Podle informací získaných z blockchainové a kryptoanalytické platformy Chainalysis se většina dotyčných transakcí uskutečnila mezi Binance a největší íránskou kryptoburzou Nobitex, která poskytuje tipy, jak se sankcím vyhnout.

Ze všech příslušných transakcí zpracovaných Binance byly tři čtvrtiny provedeny v TRON (TRX), který Nobitex doporučuje pro anonymní obchodování bez “ohrožení aktiv kvůli sankcím”, uvádí zpráva.

Reakce společnosti Binance a předchozí zjištění

V reakci na tato obvinění mluvčí společnosti Binance Patrick Hillmann uvedl následující:

“Binance.com není americkou společností, na rozdíl od jiných platforem, které jsou vystaveny působení stejných amerických sankcí. Podnikli jsme však proaktivní kroky k omezení naší expozice vůči íránskému trhu.”

Připomeňme, že Trumpova administrativa v roce 2018 oznámila, že USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, a znovu uvalila na islámskou republiku sankce s varováním, že kdokoli s ní bude obchodovat, nebude moci obchodovat se Spojenými státy.

V červenci 2022 agentura Reuters poprvé odhalila, že burza stále pracuje s íránskými uživateli. Binance tehdy reagovala prohlášením, že “přísně dodržuje mezinárodní sankční pravidla” a použila “nástroje bankovní třídy”, aby zabránila sankcionovaným subjektům používat její platformu.

Další problémy pro Binance?

Tato zpráva může být pro Binance další ranou, a to tři měsíce poté, co Finbold informoval o tom, že burza přišla o 90 % uživatelů a “miliardové příjmy” poté, co v červenci 2021 zavedla na své platformě kontroly “know-your-customer” (KYC) a omezení výběru.

Již dříve, koncem roku 2020, požádali američtí federální prokurátoři společnost Binance o poskytnutí podrobných interních záznamů o kontrolách proti praní špinavých peněz (AML) spolu s komunikací zahrnující jejího generálního ředitele a zakladatele Changpenga Zhao.

Kontroverzní íránská geopolitika

Zajímavé je, že již v březnu 2021 íránské prezidentské centrum pro strategická studiaN vyzvalo zemi, aby přijala Bitcoin a další kryptoměny pro těžbu a obešla tak mezinárodní sankce.

A konečně, Írán se v poslední době dostal pod mezinárodní kontrolu kvůli údajnému prodeji stovek bezpilotních letounů a dalšího vojenského vybavení Rusku, které je uprostřed probíhající invaze na sousední Ukrajinu.

Závěr

Ačkoliv Binance tvrdí, že spolupracuje s regulačními orgány, podobné zprávy jí mohou spíše uškodit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img