Čím více roste sektor kryptoměn, tím více se zapojuje do současných geopolitických spletitostí. Jedním z příkladů je velká kryptoburza Binance, která údajně pomohla íránským firmám vyhnout se sankcím.
Transakce mezi Binance a Nobitex
Od roku 2018 totiž Binance zřejmě zpracovala transakce za 8 miliard dolarů, do nichž byly zapojeny íránské subjekty, a to navzdory finančním a obchodním sankcím uvaleným Spojenými státy, uvedli 4. listopadu Angus Berwick a Tom Wilson z agentury Reuters.
Podle informací získaných z blockchainové a kryptoanalytické platformy Chainalysis se většina dotyčných transakcí uskutečnila mezi Binance a největší íránskou kryptoburzou Nobitex, která poskytuje tipy, jak se sankcím vyhnout.
Ze všech příslušných transakcí zpracovaných Binance byly tři čtvrtiny provedeny v TRON (TRX), který Nobitex doporučuje pro anonymní obchodování bez „ohrožení aktiv kvůli sankcím“, uvádí zpráva.
Reakce společnosti Binance a předchozí zjištění
V reakci na tato obvinění mluvčí společnosti Binance Patrick Hillmann uvedl následující:
„Binance.com není americkou společností, na rozdíl od jiných platforem, které jsou vystaveny působení stejných amerických sankcí. Podnikli jsme však proaktivní kroky k omezení naší expozice vůči íránskému trhu.“
Připomeňme, že Trumpova administrativa v roce 2018 oznámila, že USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, a znovu uvalila na islámskou republiku sankce s varováním, že kdokoli s ní bude obchodovat, nebude moci obchodovat se Spojenými státy.
V červenci 2022 agentura Reuters poprvé odhalila, že burza stále pracuje s íránskými uživateli. Binance tehdy reagovala prohlášením, že „přísně dodržuje mezinárodní sankční pravidla“ a použila „nástroje bankovní třídy“, aby zabránila sankcionovaným subjektům používat její platformu.
Další problémy pro Binance?
Tato zpráva může být pro Binance další ranou, a to tři měsíce poté, co Finbold informoval o tom, že burza přišla o 90 % uživatelů a „miliardové příjmy“ poté, co v červenci 2021 zavedla na své platformě kontroly „know-your-customer“ (KYC) a omezení výběru.
Již dříve, koncem roku 2020, požádali američtí federální prokurátoři společnost Binance o poskytnutí podrobných interních záznamů o kontrolách proti praní špinavých peněz (AML) spolu s komunikací zahrnující jejího generálního ředitele a zakladatele Changpenga Zhao.
Kontroverzní íránská geopolitika
Zajímavé je, že již v březnu 2021 íránské prezidentské centrum pro strategická studiaN vyzvalo zemi, aby přijala Bitcoin a další kryptoměny pro těžbu a obešla tak mezinárodní sankce.
A konečně, Írán se v poslední době dostal pod mezinárodní kontrolu kvůli údajnému prodeji stovek bezpilotních letounů a dalšího vojenského vybavení Rusku, které je uprostřed probíhající invaze na sousední Ukrajinu.
Závěr
Ačkoliv Binance tvrdí, že spolupracuje s regulačními orgány, podobné zprávy jí mohou spíše uškodit.