Vlastní token zkSync, mainnet 2.0 a layer-3 blockchain pro Ethereum

4.7
(3)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V posledním týdnu zpravodajskými servery kolovaly novinky o brzkém představení vlastního tokenu zkSync či o nové verzi mainnetu. Tím ale novinky u zkSync nekončí. Dočkali jsme se totiž také prvních zmínek o novince plánované na příští rok. Jedná se o řešení pro Ethereum, které nebude na hlavní vrstvě blockchainu, a dokonce ani na tradičních druhých vrstvách. ZkSync totiž slibuje rovnou třetí vrstvu pro Ethereum.

ZkSync mainnet 2.0

Produkt ZkSync představuje jedno ze známých řešení škálovatelnosti Etherea, které využívá tzv. Layer-2 řešení. To znamená, že jejich produkt funguje na tzv. druhé vrstvě Etherea, tedy nad rámcem přímo blockchainu Etherea. Konkrétně představují tzv. ZK rollup (Zero Knowledge). A právě tento produkt před pár dny, 28. října, oznámil dlouho slibovaný upgrade svého mainnetu. Ten nově běží ve verzi 2.0, kterou sami přezdívají jako Baby Alpha.

Přechod na verzi 2.0 přináší možnost hostování smart kontraktů, spouštění DeFi protokolů, jiných decentralizovaných aplikací či jednotlivých tokenů včetně NFTs přímo na druhé zkSync vrstvě Etherea. Jedná se o první funkční produkt na Ethereu, který nabízí zero-knowledge technologii při zachování plné kompatibility s blockchainem Etherea. Proto se můžete setkat i s označením zk-EVM.

Jak zkSync 2.0 využít?

V současnosti běží zkSync stále ještě pouze v uzavřeném prostředí, jak by tomu mělo být celý první měsíc od spuštění. Konkrétně je tato fáze určena ke stress testingu a ověření maximální bezpečnosti. Následovat bude verze zvaná Fair Alpha, kdy vývojáři budou moci začít s budováním aplikací a dalšího přímo na zkSync. A už v současnosti zájem projevilo přes 100 projektů včetně takových gigantů jako je např. Uniswap. Tato fáze bude trvat pravděpodobně další cca měsíc, kdy plně otevřená bude síť až koncem letošního roku.

Vlastní token zkSync

Společnost, která stojí za vývojem zkSync, Matter Labs, oznámila, že se v prvním listopadovém týdnu konečně dočkáme bližších podrobností k vlastnímu tokenu. Ten chtějí spustit již v brzké budoucnosti. Ač se poté spekulovalo o airdropu, na který se komunita s nadšením těšila, jeho pravděpodobnost není vysoká. Bližší informace nám k tomu totiž již v posledním týdnu prozradil CPO Matter Labs, Steve Newcomb. Ten na Twitter Spaces airdrop vyvrátil, kdy tyto informace označil za pouhé fámy.

Layer 3 řešení pro Ethereum

Aby toho nebylo málo, tak společnost na spuštění nové verze mainnetu navázala dalším zajímavým oznámením. Konkrétně se v Matter Labs nechali slyšet o tom, že v současnosti vyvíjí Layer 3 řešení pro Ethereum, tedy třetí vrstvu pro tento blockchain. O tomto projektu se již spekulovalo dříve, kdy byl označován za Pathfinder. Nově jsme se dočkali finálního potvrzení fám a přejmenování na Opportunity. Cílem této další vrstvy je taktéž pomoci Ethereu zvýšit škálovatelnost a snížit náklady na transakční poplatky. Prvního představení této technologie bychom se poté měli dočkat na začátku příštího roku, konkrétně již v prvním kvartálu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img