Adopce kryptoměn pod taktovkou regulací: Nastavení pravidel pro centralizované burzy

5
(2)

Centralizované kryptoměnové burzy se staly páteří rodícího se kryptosystému a uvolnily cestu maloobchodním i institucionálním obchodníkům k obchodování s kryptoměnami. To vše navzdory neustálému strachu z vládních zásahů a nedostatečné podpoře ze strany tvůrců politik.

Těmto kryptografickým burzám se v průběhu let podařilo zavést samoregulační kontroly a implementovat politiky v souladu s místními finančními předpisy.

Regulace kryptoměn na předním místě

Regulace kryptoměn je i nadále ústředním tématem mnoha názorových rozepří a debat. Je smutné, že navzdory poptávce veřejnosti a žádostem zúčastněných stran tvůrci politik i nadále tento rychle rostoucí sektor (který na vrcholu býčího období v roce 2021 dosáhl tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů) často přehlíží, neboť si s tím neumí poradit.

V uplynulých pěti letech projevilo mnoho místních a národních vlád zájem o regulaci kryptotrhu. Poměrně často ale byly zmateny rozsáhlostí a složitostí celého ekosystému. V důsledku toho většina vlád, které vydaly nějaké pokyny nebo pravidla týkající se kryptoměn, tak učinila na základě stávajících finančních předpisů. Příliš to ale nefunguje, neboť kryptoměnový trh se mění a vyvíjí obrovskou rychlostí.

Na tradičních trzích je naprosto normální, že regulační orgány úzce spolupracují s účastníky odvětví. Snaží se tak zajistit, že regulace a pokyny budou dobře fungovat a držet krok s rychle se měnícím technologickým pokrokem. Totéž se však nedá říci o trhu s kryptoměnami. Regulační orgány si od tohoto rodícího se odvětví udržují bezpečný odstup.

Oliver Linch, generální ředitel kryptoměnové burzy Bittrex Global, uvedl, že regulační orgány musí komunikovat s poskytovateli služeb kryptoměnového průmyslu. Jako příklad uvedl Bermudy a Lichtenštejnsko, kde krypto burza spolupracuje s místními zákonodárci, aby vytvořila prostor pro pozitivní regulaci.

Poznamenal, že i když vlajkovou lodí decentralizovaného étosu kryptografie nadále zůstávají decentralizované burzy, které je složitější regulovat, centralizované burzy budou klíčem k významnému přijetí:

Centralizované burzy zde hrají asi nejdůležitější roli. Decentralizované burzy sice bývají ‘kluky z plakátu’, kteří představují špičku v odvětví, ale přirozeně váhají, zda se zapojit do regulačních záležitostí. V každém případě se většina aktivit, zejména pro běžné retailové uživatele (kteří jsou pro regulátory v popředí zájmu), odehrává na centralizovaných burzách.

Dodal, že regulace celého kryptoměnového trhu bude následovat, ale přístup Lichtenštejnska, Bermud a nyní i Evropské unie je dobrým výchozím bodem.

Mluvčí společnosti Binance se vyjádřil v podobném duchu:

Binance věří, že má zásadní odpovědnost za spolupráci s regulačními orgány, a je přesvědčena, že dobře regulovaný trh s kryptoměnami poskytuje větší ochranu běžným uživatelům. Jsme pevně přesvědčeni, že stabilní regulační prostředí může podpořit inovace a je nezbytné pro vytvoření důvěry v odvětví, která povede k dlouhodobému růstu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Centralizované burzy jako spojenci regulátorů

Mnoho zemí již reguluje centralizované burzy, ale stále existuje mnoho nejasností ohledně toho, jaké režimy platí a jak budou vymáhány. Například burzy se sídlem ve Spojených státech fungují na základě licencí od Financial Crimes Enforcement Network, ale kupříkladu kótování tokenů a nabízení finančních produktů (jako jsou deriváty, staking a úročené vklady) spadá do působnosti Securities and Exchange Commission nebo Commodity Futures Trading Commission.

Návrh zákona Lummisové-Gillibrandové je považován za jeden z nejkomplexnějších právních předpisů navržených v oblasti kryptografických služeb ve Spojených státech. Jihoafrická republika nedávno klasifikovala kryptoměny jako finanční produkt a bude je odpovídajícím způsobem regulovat. Jižní Korea loni zavedla přísné předpisy, které vyžadují, aby burzy sledovaly všechny převody na platformu (a z ní), včetně identifikace vlastníků peněženek.

Z existujících předpisů je tedy zřejmé, že centralizované burzy se staly hlavním místem interakce nejen pro obchodníky, ale také pro regulační orgány.

Regulační orgány musí postupovat obezřetně

Kryptoburzy hrají v rozsáhlém kryptografickém ekosystému ústřední roli. Disponují řadou služeb a zařízení, přičemž mnohé z nich se snaží stát se platformou typu “vše v jednom”. Někteří odborníci jsou toho názoru, že regulace centralizovaných burz sice může být prvním krokem k širší regulaci kryptotrhu, ale k zajištění hladkého fungování celého odvětví to nestačí.

Aleksandra Shelepova, vedoucí právního oddělení poskytovatele krypto půjček CoinLoan, se vyjádřila slovy:

Pokud jde o zavádění regulací na jakémkoli novém a rozvíjejícím se trhu, vše by mělo probíhat postupně. Regulátoři by navíc měli řádně porozumět tomu, jak tento trh funguje do detailu, včetně technologických aspektů. Regulace by měla vycházet od středu dolů, což znamená, že zásadní je příspěvek know-how účastníků trhu.

Dodala, že regulace pouze burz nestačí. Existuje totiž mnoho populárních a široce používaných krypto produktů, včetně krypto půjček, vkladů atd. které je třeba regulovat také. Rozšíření regulace na všechny aspekty kryptografického prostředí zajistí jednotné chápání samotných produktů.

Závěr

Centralizované burzy jsou klíčovou součástí kryptoměnového ekosystému. Právě na ně chodí většina nových uživatelů kryptoměn nakupovat své první mince. Mnoho předních centralizovaných burz již zavedlo přísné postupy pro vstup na burzu a identifikaci. Uvítaly by, kdyby jim regulační orgány dokázaly odpovědět na otázky, jako například zda digitální aktiva jsou či nejsou cennými papíry.

Zvýšená regulace pro centralizované burzy je dvousečnou zbraní, kdy by na jedné straně vedla k většímu počtu nových interakcí a vyšší míře přijetí, ale na druhé straně by zvýšená regulace mohla přimět zkušenější uživatele kryptoměn k využívání služeb decentralizovaných burz. To je něco, s čím by se (podle některých odborníků) regulátoři asi jen těžko vyrovnávali.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img