Zlato má za sebou tento týden zběsilý cenový růst. Cena zlata se velmi pohodlně dostala nad 2 000 dolarů za unci a v těchto chvílích se zlato pohybuje kolem 2 065 dolarů za unci. Tím pádem se trh dostává na úrovně, kde v předešlých letech došlo ke třem zamítnutím. V podstatě máme před sebou tzv. quadruple top. Obecně vzato se předpokládá, že dojde spíše k průlomu, což znamená pokračování v dlouhodobém býčím trhu.
Nikdo logicky nevidí do budoucnosti, ale je objektivní pravdou, že současné ekonomické podmínky zlatu nesmírně přejí. Navíc akciový trh se takříkajíc vyčerpal. Poslední měsíce to primárně táhlo jenom hrstka technologických akciových titulů. A jak víme, nic neroste do nebe.
[ays_poll id=5]Když akcie, tak akcie těžařů zlata?
Současná earnings sezóna ještě do jisté míry celkový akciový trh poháněla. Nicméně ty výhledy nijak neopodstatňují růst, který by měl být jakkoliv významný. Dokonce to ani neopodstatňuje současné valuace některých technologických firem. Je to lidově řečeno, vůči zbytku akciového trhu, strašně nafouknuté.
To však neznamená, že na akcie jako investoři musíme zanevřít. Je třeba hledat akciové sektory, které se během AI mánie nesmyslně nenafoukly. Zároveň je dobré se vyhnout segmentům, které nejsou zrovna odolné vůči špatnému ekonomickému vývoji. Ale to už si každý musí tak nějak rozhodnout sám.
Osobně jsem od začátku roku sledovat trh s těžaři zlata a zjistil jsem, že oproti trhu se zlatem, jsou jejich kurzy strašlivě nízko. Přestože zlato u před lety překonalo historické maximum z roku 2011, index s těžaři je od svého historickému maxima. I vzhledem k té čerstvé pumpě je to -62 % od ATH. Všeobecně se tudíž předpokládá, že jakmile zlato bude pokračovat v růstu, těžaři mají potenciál na zhodnocení řádově ve stovkách procent. Během několika let.
Prvně jsem se zaměřil na ETF, které sleduje celý index. Poté jsem si ovšem řekl, že nemusí být na škodu se více podívat na největší těžaře zlata. Bohužel jsem zjistil, že jsou dividendové akcie těžařů fundamentálně víceméně hrozné. Jediné pozitivum jsem viděl v těch relativně vysokých dividendách, což je důsledek dřívějšího strmého růstu zlata. Zprvu mě špatný fundament odradil, protože nechci investovat do byznysu, který není schopen držet stabilní růstovou tendenci.
Pak jsem si ovšem uvědomil, že u byznysů závislých na cenovém vývoji komodit, je to jednoduše normální. Respektive jsou to odvětví, která rostou jen tehdy, kdy rostou dané komodity. V týdnu však došlo k silné pumpě, takže si počkám zase na další příležitosti vzešlé z korektivních pohybů. Do rozjetého vlaku se nenaskakuje.
Cena zlata je jediný krok od býčího trendu
Cena zlata, v doposud neukončeném obchodním týdnu, posílila o více jak 3 %. Tím pádem jde o silnější kurzový růst prismatem posledních let. Důležitější je, že cena zlata testuje klíčovou rezistenci okolo 2 080 dolarů za unci, což jsou úrovně mnohokrát zmiňovaného trojitého vrcholu (triple top). Nyní vlastně potenciálně čtyřnásobného vrcholu.
Mnoho analytiků věští, že čtvrtý pokus o průlom většinou vyústí v úspěšné překonání překážky. Tu jistotu nikdy nemáme, ale myslím si, že zlato k tomu za poslední rok skutečně směřovalo. Je třeba si uvědomit, že kapitál se mezi trhy neustále přemisťuje. Motivace investovat do zlata byla slabá a zájem mainstreamu nízký. To se může rychle změnit. Stačí právě překonat současné historické maximum.
Co se týče technického vývoje, chtěl bych vidět velmi brzy průlom skrze rezistenci a poté pullback ke zmíněné hladině. Přesvědčivou konsolidaci, čímž si trh udělá z bývalé rezistence supportní úroveň. Posléze může cena zlata zase pokračovat v růstu.
Právě jsem poslal takový ideální učebnicový vývoj, který bych chtěl vidět a nemyslím si, že není reálný.
Co se týká denního grafu, cena zlata vytvořila další býčí gap. Podobných gapů bylo v tomto roce vícero a jeden se vytvořil relativně nedávno, začátkem října. Podobné gapy jsou znakem velké agresivity, ale zároveň důvod k obavám. Jelikož existence gapů, dle teorie, zvyšuje pravděpodobnost jejich vyplnění.
Cena zlata směle překonala pásmo okolo 2 010 dolarů za unci. Zase z toho technického hlediska by byl ideální pullback ke zmíněnému levelu. Tím se vyplní jednak gap a jednak zjistíme, zda lze s touto úrovní počítat jako se supportem.
Závěrem: Zlato je hlavně o trpělivosti
Jak už jsem mnohokrát opakoval, investování do zlata je vyloženě maratón. Zlato se nevyvíjí stejně rychle jako například bitcoin. To, co trvá bitcoinu měsíc, zlatu trvá klidně půl roku. A to beru v potaz, že zlato se vyvíjí v posledních letech vcelku dynamicky.
Proto je třeba při investovávání do zlata disciplína a trpělivost. Zas na druhou stranu, akcie těžařů zlata se mohou vyvíjet hodně agresivně. Přece jenom jsou to malé tituly. Začátečníci v investování by se proto jednotlivým titulům měli vyhnout a raději se zaměřit na ETF, které sleduje celý index s těmito těžaři. Jste pak ušetřeni od té velké volatility.
Investuje opatrně a s rozumem.
79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.