26.8.2024 Přehled trhu: Fed sníží brzy úrokové sazby, protože americká ekonomika slábne

4.4
(9)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Data z amerického trhu práce odhalují největší negativní odchylku odhadů pro počet nových pracovních míst od roku 2008. Zápisky ze zasedání Fedu FOMC Minutes odhalují připravenost Fedu pro snížení úrokových sazeb na nejbližším zasedání. Včera Jerome Powell potvrdil pivot Fedu a připravenost snížit sazby.

Bitcoin překonává rezistenci 62 000 USD a roste s celým krypto sektorem. Zlato a stříbro konsolidují po nedávnem silném růstu. Akciové indexy rostou s oslabujícím dolarem.

Video: Hrozba ekonomické recese vzrostla

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoinu se povedlo prorazit rezistenční pásmo 61 000 až 62 000 USD. Dnes ráno se dostává na 64 000 USD a táhne sebou většinu altcoinů. Níže se podíváme kam až se může dostat.

Makro kalendář, nadhodnocená data z amerického pracovního trhu a pivot Fed

V minulém týdnu byla zveřejněna zajímavá data pro indexy PMI. Z Německa sleduji pokles všech sektorů ekonomiky. V celé evropské unii je to spíše pokles výrobního sektoru, sektor služeb se zatím drží a velmi lehce zrychluje.

Obdobná situace se objevuje v Americe. Výrobní sektor se dále zpomaluje (poklesem pod 50 bodů), sektor služeb je nadále silný a drží celou ekonomiku nad vodou lehkým zrychlováním. Dále se objevují data pro prodeje stávajících a nových domů, která klesají. K zlepšení na realitním trhu nepomáhají ani klesající úrokové sazby na hypotékách.

Zaujalo mě i lehký růst inflace v Japonsku. Tím pádem je dost možné další zvýšení úrokových sazeb, které může způsobit výraznější nervozitu na akciových a dluhopisových trzích.

Další zajímavá jsou data pro vývoj americké nezaměstnanosti. Ve čtvrtek byly reportovány žádosti o podporu, která rostou na 240 tisíc žádostí (očekávalo se 232 tisíc). Za poslední týdny se začínáme dostávat lehce nad průměr posledních 12 měsíců.

Nejvážnější zpráva, která se objevuje je skokový propad počtu nově vytvořených pracovních míst. Už to vypadá, že americké ministerství práce (zkratka BLS) výrazně (a zrejmě cíleně) nadhodnotilo své odhady pro počet nových pracovních míst. Teď bylo oznámeno až o 818 000 skutečných pracovních míst MÉNĚ, než kolik svými odhady oznamovali za poslední období.

Na tyto manipulace se poukazuje už téměř rok. Mezitím se administrativa Joe-a Bidena pyšní tím jak podporují pracovní trh a kolik pracovních míst pomohli vytvořit. Avšak všechno je to jenom politická hra s čísli pro podpoření jejich agendy. Skutečný stav je úplně jiný. Avšak to vůbec nevadí spekulantům pumpujícím akciové trhy.

Mezitím můžeme pozorovat rostoucí úroveň nezaměstnanosti (graf níže vlevo). Na měsíčním grafu je vyznačená úroveň RSI 50 bodů. Její překonání bylo historicky indikátorem pro počátek strmějšího růstu nezaměstnanosti a zároveň počátku recese.

Další graf vpravo nahoře naznačuje výraznou změnu spotřebitelů v jejich nákupních návycích. Propadají se nákupy letenek, zájezdů na výletních lodích a pronájmy ubytování (AirBnB a hotely). V kombinaci se slabšími kvartálními výsledky některých obchodních řetězců v Americe můžeme pozorovat změnu chování běžného spotřebitele.

Pro běžného investora je další negativní zpráva návrh Kamaly Harris (kandidátka na prezidenta) a zároveň i Joe Bidena pro zvýšení daní ze zisku v roce 2025. Výše daní by mohla být nejvyšší za posledních 100 let, dokonce i z nerealizovaného zisku. Pokud zvýšení projde, můžeme závěrem roku očekávat velké prodeje a výběry zisků na americkém akciovém trhu.

Včera měl projev Jerome Powell na setkání v Jackson Hole, ve kterém uvedl několik zajímavých skutečností. Ve zkratce však potvrdil Pivot americké centrální banky a podporu pro silný pracovní trh.

Několik dalších zástupců Fedu se vyjádřilo pro podporu snížení úrokových sazeb na nejbližším setkání příští měsíc.

Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Americké akciové táhne nahoru padající dolarový index

Aktuálně roste většina investičních aktiv včetně akciových indexů, dluhopisů, kryptoměn a drahých kovů. Pokud si kladete otázku jak je to možné, je to díky propadu dolarového indexu. Zástupci americké centrální banky signalizuji Pivot úrokových sazeb, tím pádem trhy očekávají prudké snižování sazeb v dohledné době a to přinese propad výnosů z dluhopisů. Proto se velký objem dolarů dostává do oběhu a alokuje do všech ostatních aktiv. Jenže historicky málokdy rostou všechny třídy aktiv společně po delší dobu. Tím pádem alespoň některé z nich “lžou” a rostou neoprávněně s ohledem na reálnou ekonomiku.

Dolarový index se propadá na týdenním grafu pod výraznou konsolidační strukturu trojúhelníka. První očekávaný krok by mohl být pokračování poklesu na 97 bodů, tedy spodní linii rostoucího kanálu (žlutá linie). Další supportní hladina je až kolem 93 – 89 bodů. Tím pádem budou některá aktiva dále profitovat ze zvýšené likvidity.

Akciový index S&P 500 se vrací na 5640 bodů a blíží se k uzavření posledního nevyplněného gapu. Velmi lehce ho může vyplnit až po 5660 bodů, čím se vyformuje dvojitý vrchol. Pro permanentní býky, kteří pokládají pivot Fedu za positivní jev, podívejte se na dva grafy níže.

Na grafu vlevo můžeme vidět stav akciového indexu S&P 500 vůči nejznámějším valuačním nástrojům jako je rozdíl dvouletých a třicetiletých dluhopisů, CAPE poměr a Buffetův indikátor. Za posledních 50 let, nám všechny tyto indikátory spolehlivě předpovídali recese. Aktuální stav je do oči bijící učebnicový příklad. O tom jestli recese přijde (nebo už začala) se rozhodněte sami.

Graf vpravo znázorňuje historii vývoje úrokových sazeb a toho co se pokaždé dělo poté co byl oznámen pivot. Současný návrat akciového indexu S&P 500 na historická maxima je proto ideální stav kdy se ho zbavit, minimálně já bych se ho zbavil a přesunul se jinam. Čtenáři na našem Discordu to už samozřejmě ví z mého portfolia. Akciový index S&P 500 následně prudce padal (v rozsahu -27 až -58 procent)!

Kdo by nad grafy výše jenom mávnul rukou, podíváme se i na graf z pohledu technické analýzy. Na denním, třídenním až týdenním grafu se objevují výrazné divergence indikátorů RSI a MACD. Naposled byla takto výrazná divergence na grafu v prosinci 2021. Index se propadl o -27,65 procenta a stáhl sebou většinu akciových společností. Bude to tentokrát jiné?

S ohledem na neustále přibývající počet ukazatel pro recesi mi to nedá jinak než uvažovat s negativnější variantou vývoje a přizpůsobit situaci svoje portfolio. Od indexu S&P 500 se trpělivě držím dál.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin prorazil rezistenci 61 000 – 62 000 USD

Bitcoinu se povedlo prorazit rezistenci 61 000 až 62 000 USD a roste až na 64 000 USD čím si otevírá cestu ještě lehce výše pod 69 000 USD. Tato pumpa kryptoměnového trhu může trvat klidně jednotky dní až týdnů. Avšak obávám se, že ve finále ho čeká podobný osud jako celý akciový trh. Důvody jsme si popsali výše. Bitcoin a další kryptoměny jsou nadále spekulativní riziková aktiva. Drtivá většina investorů, která drží americké technologické akcie je zároveň investorem do kryptoměn.

Pokud (až) se začne situace a sentiment lámat na akciích, očekávám i výběry zisků pro kryptoměny. Aktuálně tedy nedržím dlouhou pozici s ohledem na limitovaný potenciál zisku pod rezistenčním pásmem 67 500 až 71 000 USD.

Pokud bych dlouhou pozici držel, dávalo by mi smysl nastavit stoploss právě na bod, kde Bitcoin prorazil ze stranového trojúhelníku (cca 62 100 USD) a nechat to běžet až po výše zmíněnou rezistenci a tam vybrat zisk. Propad pod tuto zónu budu brát jako signál pro další pokles. Tato situace nadále nahrává traderům s jasné nastavenými pravidly pro chování. Běžný holder už je zřejmě v současné situaci slušně frustrovaný.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato formuje nové maximum 2530 USD za unci a přitahuje pozornost investoru na západě

Zlato obhájilo zónu 2 500 USD a drží se lehce nad ní. Aktuální situace s pivotem Fedu mu hraje do karet. Drahé kovy a dluhopisy jsou právě aktiva, která by měli v této situaci těžit nejvíce z klesajících úrokových sazeb (minimálně to nám naznačují historická data).

Na grafech níže můžeme pozorovat postupné prodeje amerických dluhopisů a nákupů zlata Čínskou centrální bankou. Nákupy zlata centrálními bankami se postupně dostávají na historicky nejvyšší objemy. Zkuste si položit otázku: Co vědí centrální bankéři a retailový investor ne? Dává vám smysl následovat trend centrálních bank, nebo jít proti nim?

Velmi podobný graf pozorujeme pro zájem o stříbro. Centrální banky však stříbro nenakupuji. Musí se tím pádem jednat hlavně o objemy od retailu a investičních fondů.

Pomůžu si grafy od společnosti Incrementum. V historickém kontextu se zlato a další komodity nacházejí v stavu výrazného podhodnocení vůči akciovým indexům. Pokud tedy komoditní indexy formují dno, může nás čekat několikaletý býčí trh pro komodity. Ten by měl být vedený právě zlatem (a pravděpodobně i stříbrem) jako bezpečným přístavem v těžkých časech. Centrální banky se už podle toho chovají.

Stříbro se pomalu ale jistě dostává zpátky k hladině 30 USD za unci. Ze současného bodu pod rezistencí by mohlo následovat vývoj ceny zlata. S ohledem na technickou analýzu projektují 1:1 Fibonacciho prodloužení další impulsní vlny s cílem na 36 USD za uncí v horizontu 3-6 měsíců. Tím pádem by procentuálně předběhlo zisky zlata a přineslo krásné cashflow pro těžaře.

Je však potřeba brát projekci s rezervou, skutečný stav ekonomiky bude mít velmi podstatný vliv na vývoj všech komodit. Samotný proces vývoje nabídky poptávky je ovlivněný komplikovaným sektorem těžby stříbra navázaný na jiné základní komodity jako vedlejší produkt.

Na závěr přidávám výtah z jednoho newsletteru (Rocks and Stocks), který odebírám a přišel mi zajímavý v tuto situaci. Plně se ztotožňuji s názorem momentálně nabrat do defensivnějšího portfolia společnosti z těžebního sektoru pro zlato a stříbro. Je však nutné vědět jaké společnosti a proč je vybrat. V horizontu 1-3 let mi nejvíce dávají smysl právě těžaři pro zlato a stříbro. Spekulativnější hra jsou kvalitnější exploreři, kteří dávají smysl jako cíl pro akvizice velkými společnostmi z volného cashflow.

Následně až (pokud) se potvrdí recese a poklesnou ceny základních komodit, mi bude dávat smysl překlopit část zisků do těžařů mědi a niklu. Na to je zatím dost času pro studium a nalezení nejlepších v sektoru. Mnoho dobrých pozic se vyplní často velmi rychle a je proto vhodné mít nastavené nákupní příkazy na klíčové hladiny a čekat (někdy i týdny až měsíce). Ve finále trhy odměňují trpělivé investory. V momentě krize (poklesů) se akcie přesouvají k jejich právoplatným majitelům, kteří se jich zbavují poblíž vrcholů býčího trendu.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img