24.6.2024 Přehled trhu: Bitcoin se rychle propadá k 62 000 USD. Technologické akcie směřují na nová maxima

3.9
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Bitcoin se propadá pod hladinu 63 000 USD a táhne sebou dolu i altcoiny. Technologické akciové indexy minulý týden rostli na nová maxima díky rychlému růstu Nvidie.

Do pátku však Nvidia umazala část zisků. Objevují se nové negativní zprávy z nemovitostního trhu, s propadem CLO tranší. Můžou vylekat akciové investory a způsobit otočení trendu dolů? Zlato a stříbro naznačuji dokončování korekce a snahu pro další růst. Které hladiny sledovat?

Naše poslední video analýza na makro a trhy

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se propadá pod 63 000 USD a táhne sebou dolů i většinu altcoinů. Pravděpodobnost pro daleko hlubší pokles se zvyšuje. Máme se připravit na propad o dalších -15 až -20 procent. Altcoiny klesají téměř bez rozdílu a za poslední dny ztrácejí už dost výrazně přes deset procent hodnoty.

Makro kalendář: Vyšší Inflace v eurozóně

Začátek minulého týdne přinesl několik překvapení v podobě vyšší inflace z eurozóny než se čekalo. Předchozí meziroční údaj pro květen roste ze 2,4 na 2,6 procenta. To není zrovna příznivý vývoj pro Evropskou centrální banku.

Britská inflace je na tom o něco lépe. U celkové meziroční inflace se očekával pokles ze 2,3 na 1,9 procenta. Reálně inflace klesla na 2 procenta. Jádrová inflace je nadále vysoká kolem 3,5 procenta ( i když klesá ze 3,9 procent).

Ve čtvrtek se objevili méně pozitivní zprávy pro americký nemovitostní trh, kde klesají povolenky pro nové nemovitosti o -3,8 procenta. Podobně je na tom počet nově zahájených nemovitostí. Pokles mezi měsíčně o -5,5 procent.

Tento týden nás čeká několik zajímavých dat. Nejdůležitější bude “stresový test amerických bank” ve středu, žádostí od podporu v nezaměstnaností z amerického trhu a páteční výsledky indexů PCE.

Cena ropy znovu roste, další negativní signály pro americkou ekonomiku?

V minulém přehledu trhu jsme si popsali proč sleduji ropu jako jeden z hlavních indikátorů pro vývoj skutečné inflace ve světě. Je to jedna z komodit, která dokáže ovlivnit cenu téměř všech produktů v procesu výroby a většinou i dopravy. Výraznější růst na ceně ropy tedy bude mít negativní vývoj pro zvýšení inflace.

Aktuálně na grafu můžeme pozorovat odraz od supportní hladiny zpátky nad střednědobou poklesovou líni (bílá). To je signál pro zvýšenou pozornost a sledování cen ropy (a dalších komodit). Otevírá se prostor pro další růst klidně o 10-15 procent až do rezistenční zóny kolem 87-92 USD za barel.

Technická analýza ropy, ticker USOIL, 1denní graf
Technická analýza ropy, ticker USOIL, 1denní graf

Z Americké ekonomiky poslední týdny slýcháme spíše už jenom pozitivní předvolenou propagandu od obou politických táborů. Část informací se však do médii nedostává, a pokud ano, tak značně překroucená. Aktuálně lze sledovat výrazné pokračování poklesu otevřených pracovních míst. Samozřejmě, celkový počet je výrazně nad “před-pandemickým obdobím”. Jenže, tyto pozice si lehce rozeberou migranti.

Tento pokles pozic začíná korelovat s růstem míry nezaměstnanosti. Zarážející je manipulace dat a snaha vlády o umělé navyšování počtu pracovních míst, pro maskování “skutečné nezaměstnanosti” (graf vpravo).

Všimněte si jak koreluje počet vládou vytvořených míst s obdobím krizí v letech 1999/2000, 2009 a 2020. Velmi zvláštní řešení situace. Samozřejmě tento graf je v procentech k celkovým pracovním pozicím. Tím pádem i výrazný pokles pozic ve veřejném sektoru zvýší procentuální zastoupení státního sektoru.

Americký spotřebitel dále slábne. Pandemické stimulační balíčky už jsou dávno pryč a mnoho lidí je utratilo za zvýšenou spotřebu nebo přímo na nákupy investic a spekulace. Čisté úspory amerických domácností se propadají nejníže za posledních pět let. Tyto peníze podpořili nafukování akciových trhů a kryptoměn či dalších spekulativních aktiv. Vysoký životní styl pomalu odeznívá, co však zůstává je velké množství dluhů, které někdo bude muset zaplatit.

Vysoké splátky na kreditních kartách či dalších půjčkách zůstávají. Procentuální počet defaultů na kreditním dluhu už překonává všechny poslední krize a je nejvýše od roku 1991 (přibližně 8 procent všech kreditních karet). S ohledem na vysoké úroky a pokračující spekulativní sentiment lidí zřejmě musí přijít tvrdá lekce pro dlužníky. Úrokové sazby ještě několik měsíců nebudou klesat nijak výrazně, toto číslo ještě nedosáhlo vrcholu.

Technologické akcie šplhají na nová maxima

Technologické akciové indexy závěrem týdne zažívali euforický růst, když společnost Nvidia rostla až na 140 dolarů a stala se nejhodnotnější společností na světě. Tržní valuace se měnila o stovky miliard dolarů za den. Že je táto společnost nadhodnocená snad nikoho neudivuje (i když spousta retailu to nakupuje navzdory vysoké ceně). Dokonce i Jim Cramer se vyjádřil, že je to akcie pro držení a ne trading. S Jeho reputací nakupovat na vrcholu, je to jednoznačně negativní signál kde se nachází tržní sentiment.

Tento růst byl do pátečního večera umazán pro Nvidiu i technologické indexy. Formuje se nám značná divergence na tři denním až týdenním grafu. Zároveň máme několik otevřených gapů na grafu. Tohle kdysi byla “generační příležitost” udělat raketu. Drtivá část možného zisku je započtená do ceny akcie a teď se výrazně otáčí potenciál pro možný zisk ke riziku.

Nákupem na těchto hladinách riskujete podobně jako pár let zpátky u Tesly možný pokles o -50 až -75 %. Zatímco potenciál pro růst jsou v lepším případě +10 až +20 procent. Až tato akcie začne klesat tak sebou vezme dolů celý akciový trh.

Na jedno až tří denním grafu akciového indexu S&P 500 se nám nic zásadního nemění. Index sice roste až po 5500 bodů. Nadále se však formuje značná divergence indikátorů RSI a MACD. Zůstává v silně překoupené zóně. Ideální pro výběr zisku pokud jste ještě v trhu. Někteří věří v růst až do prezidentských voleb v Americe. Já se domnívám, že nás čeká nějaké překvapení, které vyleká a vymete trhy dříve. Držím se od technologických akcií daleko.

Dalším důvodem je extrémní alokace zahraničního kapitálu do amerických akcií. Už je výrazně nad úrovní z technologické bubliny v roce 2000. Když už bude většina světa v amerických akciích, kdo další je bude kupovat?

Tímto se zároveň otevírá potenciál u jiných trhů odkud se kapitál přesouvá do amerických akcií. Pokud si procházejí výprodeji, bude tam velké množství společností, které jsou šíleně podhodnocené. Přesně tam bychom měli hledat nejlepší investice pro nejbližší roky.

Jeden z potenciálních problémů, které můžou vyvolat výplach na akciových trzích je propad CLO tranší pro nemovitosti. Aktuálně se stalo nemyslitelné. Tranše s nejvyšším ratingem AAA, které nikdy neměli být ztrátové se propadají o -26 procent. Toto se naposled stalo a odstartovalo velkou finanční krizi v roce 2007/2008 (následně v menším rozsahu během Covidového propadu akciových trhů).

Nejkvalitnější tranše se propadají a jejich rating se snižuje z nejvyšší investiční třídy AAA na A. Všimněte si, že u relativně bezpečných tříd AA- nastává propad až na třídu B. Tam někde začíná hodnocení “Junk” (odpad), který už nekupuje většina investičních institucí. Všechny nižší kategorie zároveň nesou ztrátu kolem 100 procent počátečního kapitálu. Hodnota krycího aktiva – nemovitostí, se tedy na trhu musela propadnout brutálním způsobem. Nadále si myslíte, že se na trhu nic neděje a nic nenaznačuje krizi?

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin se propadá pod 63 000 USD

Bitcoin se minulý týden opakovaně propadal na hladinu 64 000 USD od které se lehce zvedal. Nadále však nenacházel výraznější zájem investorů. V minulém přehledu jsme se dívali na podrobnější denní graf. Dnes si ukážeme i třídenní graf a důvod proč se do kryptoměnového trhu nehrnu. Na tomto grafu můžete vidět 3 období, kdy se nám zformovali výrazné signály.

  • A) Prvním momentem je vytvoření vrcholu koncem roku 2021. Na tŕí denním až týdenním grafu se nám zformovala jasná divergence. Indikátory klesali zatímco cena rostla. Byl to signál k prodeji před propadem Bitcoinu o -78 procent.
  • B) Druhým momentem bylo formování dna koncem roku 2022. Vytvořila se jasná konvergence u indikátoru RSI a MACD. Zatímco cena klesala, indikátory rostli. To byl nákupní signál.
  • C) Aktuální situace je formování silné divergence. Indikátory klesají od denního až po týdenní graf zatímco cena vytvořila dvojitý vrchol.

Přesně pro tento účel jsou indikátory vytvořené. Záleží však na správné interpretaci grafu. Pokud budu vycházet z toho co teď graf signalizuje, čeká nás pokračování korekce. Nejpravděpodobnější je z mého pohledu dokončení poklesové vlny na spodní linii žlutého klesajícího kanálu do zóny 55 000-52 000 USD.

Negativnější varianta může nastat v případě, že se vysype i akciový trh a nastane panika. V tom případě bude zóna poslední záchrany (největší bolesti pro retail) až kolem 43 000 USD. Tím pádem se teď do trhu jednoznačně nehrnu. Pod hladinou 64 000 USD se nabízí prostor pro krátkou pozici s úzkým stoplossem.

Takto býčí trend vážné nevypadá. Tedy zatím ne. Nejdříve chci vidět vymetení retailu z trhu, pak může nastat další výrazný růst. Situace se však může změnit, pokud nějakým zázrakem bude Bitcoin vytažený nad 70 000 USD.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato pomalu signalizuje otáčení trendu nahoru

Zlato si nachází kolem 2300 USD za unci suport a odráží se nahoru. Asie jeví na těchto cenách značný nákupní zájem a nakupuje na Šanghajské burze s jedno procentním prémiem pro fyzickou dodávku zlata.

Navzdory tomu, že zlato mnoho investorů na západě zavrhuje a prodává, aby nakoupili technologické akcie na vrcholu.

Přesouvá se tak od do silných rukou. Dokonce i drobný retailový investor v Asii má historický velmi dobrou úspěšnost pro akumulaci zlata a stříbra v čase podhodnocení a prodeji na maximech. Není jednoduché si na tomto trhu a obzvláště sledováním sociálních sítí udržet kontrariánský postoj.

Denní graf zlata už formuje konvergence indikátorů RSI a MACD. Zároveň to vypadá, že nacházíme supportní hladinu. Tím pádem jsem nakloněný dalšímu růstu už po této “mini korekci”. Do konce roku vyhlížím zónu 2500 až 2700 USD za unci.

Negativnější vývoj by bylo pokračování další výprodejní vlny. V tom případě, vidím nejhorší scénář na pokles zpátky ke hladině 2150 USD za unci. Dávám mu však menší pravděpodobnost.

Podobná a možná ještě jasnější je struktura na grafu stříbra. To už v pátek testovalo horní linii poklesové korekční struktury. Proražení nahoru může být zahájením další růstové vlny. Musíme si ještě chvíli počkat. Po dosažení 31 USD za unci bude další rezistencí zóna kolem 35 USD za unci.

Je vhodné zmínit, že těžaři a společnosti ze sektoru drahých kovů si procházejí až nepřirozené velkou korekcí ve srovnání s cenou zlata a stříbra. Beru to jako značnou výhodu a postupně akumuluji několik velmi levně oceněných společností. Mnoho jich produkuje krásné zisky s čistou marži kolem 50 procent. To se může často krát jenom zdát i technologickým společnostem.

Z nějakého záhadného důvodu však na tyto akcie běžný retail spekulovat (ani investovat do sektoru) nechce. Možná to bude tím, že sektoru už dnes mnoho lidí nerozumí a nechce ho pochopit. S vysokou pravděpodobností se do něj pohrnou, až budou největší zisky započteny do trhu jako aktuálně na trhu s uranem a bude dokola zmiňován ze všech stran na sociálních sítích. Buďte otevření příležitostem když se nabízejí, dav je většinou nevidí.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img