CoT report: Způsob, jak obchodovat jako velcí hráči?

0
(0)

Cílem každého obchodníka by měla být základní znalost podkladového aktiva nebo trhu, na kterém obchoduje. Mezitýdenní zpráva Commitment of Traders (tzv. CoT report) může být skvělým nástrojem pro obchodníky, kteří chtějí vidět pod ruce velkým hráčům a učit se od nich. Zpráva je zveřejňována pravidelně a její formát je pevně daný, což vytváří skvělou příležitost k průběžnému generování obchodních nápadů.

Hned na začátku je třeba zmínit, že tyto údaje jsou zveřejňovány pouze jednou týdně, a proto je jejich využití při intradenním obchodování poměrně omezené. Data by nám měla spíše představit jakousi náladu obchodníků s futures na trhu, ze které můžeme odvodit, jaký objem kontraktů jednotlivé obchodní skupiny v uplynulém týdnu otevřely či uzavřely. Neméně zajímavou informací je i tzv. open interest, který představuje ochotu obchodníků na trhu nechat své obchody otevřené.

Na základě těchto údajů se například intradenní obchodník může rozhodnout, že bude pro své vstupy preferovat pouze jeden směr trhu, vyhledávat primární vstupy nebo těmto vstupům přiřadit vyšší objem či riziko.

Různé skupiny obchodníků

Můžeme analyzovat „short” report, která obsahuje tři hlavní skupiny obchodníků. Nejprve však musíme pochopit jejich záměr působit na trhu, poté se jako obchodník můžeme zaměřit na jejich činnost. Existuje také “long” report, který obsahuje skupiny podrobněji — například jsou zde obchodníci/brokeři, ti tvoří jednu stranu. Patří sem velké banky (americké i neamerické) a obchodníci s cennými papíry. 

Na druhé straně stojí tři hlavní podskupiny, jako jsou správci aktiv a institucionální investoři. Pákové fondy, typicky hedgeové fondy a různé typy správců peněz, včetně registrovaných poradců pro obchodování s komoditami (CTA). Poslední podskupinou jsou ostatní reportující, kteří z definice nespadají do výše uvedených skupin.

Obecně můžeme pracovat se skupinou „Non-commercials””, kterým se také přezdívá „Large speculators” nebo velcí spekulanti – jedná se o skupinu obchodníků, kteří vstupují na trh s futures s primárním cílem profitovat z cenových výkyvů.

Naproti tomu skupina „Commercials” využívá trh s futures k zajištění (hedge) proti nepříznivým cenovým pohybům. Často se jedná o firmy zastoupené obchodníky, kteří se přímo podílejí na podnikání s daným nástrojem nebo komoditou a prostřednictvím obchodů na trhu zajišťují své plodiny, náklady na dopravu nebo jiné náklady spojené s jejich podnikáním. 

To je velmi důležitá informace o podkladovém trhu, zejména pak pro začínající obchodníky. Například na americkém trhu s plynem nemusí být vždy většina spekulantů, kteří jsou zde za účelem zisku, ale mohou to být takzvaní „hedgeři“, kteří pouze kryjí svá rizika.

Co jsme se dosud dozvěděli o CoT reportu

  • Zpráva CoT je zpráva, kterou vydává CFTC – Komise pro obchodování s komoditními futures.
  • Zveřejňuje se každý pátek v 15:30 ET (21:30 našeho času) a ukazuje stav pozic za předchozí úterý.
  • Zpráva poskytuje informace o Long a Short pozicích, množství kontraktů a open interest pro hlavní skupiny obchodníků na trhu s futures.
  • Zpráva je všem k dispozici na adrese – https://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/index.htm.
Graf EURUSD dole s histogramem dat COT. Zdroj: platforma xStation 5.

Obchodujte komodity pomocí CoT reportu na platformě XTB

Praktické využití CoT reportu

I když na internetu najdete mnoho úhlů pohledu na využití dat CoT, je dobré začít tím, že pochopíte, co interpretují a analyzují jednotlivé skupiny obchodníků. Abyste tento článek mohli uchopit i prakticky, zde je několik bodů, kterými můžete začít a které pak budete dále rozvíjet.

V první řadě by si obchodník měl vybrat, kterou skupinu obchodníků s futures bude sledovat, což může být pro výsledky rozhodující. Každý trh má svá specifická pravidla. Pro níže uvedený příklad na měnovém páru EURUSD jsme zvolili skupinu non-commercials, protože většinová skupina se primárně zaměřuje na profit.

CoT se tak dá použít jako určitá forma filtru, který pomáhá zaměřit pozornost jedním nebo druhým směrem v závislosti na snímku. Čisté kontrakty můžeme vydělit nulovou linií, a když je počet čistých kontraktů větší než 0, budeme sledovat primární nákupní příležitosti a naopak. Můžeme také pracovat s extrémy (označené černými obdélníky), kde můžeme využít myšlenku “přehřátí trendu” a tyto extrémy mohou obchodníkovi signalizovat možné předčasné zastavení nebo dokonce obrat trendu.

Všechny tyto myšlenky lze rozvíjet různými směry, data CoT jsou tedy pro tradery skvělým pomocným filtrem. Jejich hlavní funkcí nemá být označování vstupu na trh, ale rozhodně jsou jedním ze základních stavebních kamenů analýzy tržního sentimentu.

Další edukační a analytické články naleznete na: https://www.xtb.com/cz/vzdelavani 

Obchodujte komodity pomocí CoT reportu na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img