22. 1. 2024 Přehled trhu – Akciové trhy na nových maximech. Pokračuje býčí trend? Bitcoin otestoval 40 000 USD s odrazem

4.9
(16)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden nám Bitcoin klesal zpátky na 40 000 USD čím potrápil mnohé čerstvé investory nakupující vzniklé bitcoinové ETF. Akciový index S&P 500 formuje nové historické maximum díky vysoké spekulativní náladě na technologických akciích v sektoru umělé inteligence a mikročipů.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin v pátek ráno klesl až na 40 200 USD a zároveň strhnul dolů většinu altcoinů. Dnes Bitcoin koriguje ztráty a během víkendu rostl ke 42 000 USD. Víkend bývá standardně klidný. Důvodem pro takto značný pokles můžou být prodeje společnosti Grayscale na burze Coinbase. Velká část analytiků se domnívá, že tyto Bitcoiny z velké části vykupují jiný správci nově vniklých Bitcoinových ETF.

Makro kalendář a události tohoto týdne:

Minulý týden byl velmi zajímavý hlavně s ohledem na makro události. Začátkem týdne se objevili náznaky znovu rostoucí inflace ve větších ekonomikách jako Británie, Německo a celá eurozóna. Inflace roste meziročně skokově o několik desetin procentního bodu. Projevují se dopady nejistoty s ohledem na 2 probíhající války. Navíc se objevují zprávy o novém “cvičení” zemí NATO. Mobilizovat by se mělo až přes 90 tisíc vojáků pro cvičení (simulaci) napadení Polska Ruskem. Jestli se bude jednat jenom o cvičení nebo NATO něco tuší zatím nevíme. Další váleční konflikt v centru Evropy by mohla být nepříznivá černá labuť pro rok 2024.

Tento týden skutečně začne až ve středu jak můžeme vidět dle kalendáře. Čekají nás PMI indexy z Evropy a Spojených států. Závěrem týdne v pátek můžeme očekávat PCE cenové indexy z Ameriky.

Výsledková sezóna pro čtvrtý kvartál 2023 se hezky rozbíhá a tento týden už nás čeká několik společností ze sektoru bankovnictví, polovodičů a dokonce i Tesla. Je to první reportující společnost ze skupiny “Magnificient 7”, která teď nejvíce táhne akciový index S&P 500 nahoru.

Nepříznivé makro zprávy z trhu

Po pondělním šokujícím propadu New Yorského výrobního indexu z -9 na -43 bodů je negativní výhled výrobního sektoru potvrzen čtvrtečním Philladelphský výrobním indexem. Ten klesá meziměsíčně na -10.6 bodů.

Další negativní makro zpráva jsou poklesy obsazenosti komerčních nemovitostí (obzvláště kancelářských prostor) ve velkých metropolích Spojených států. Pro čtvrtý kvartál 2023 je průměrně volných až 19,6 % všech nemovitostí. Nájem za prostory klesl až o 40 % od historického maxima. Není divu, že majitelé prázdných nemovitosti nedokážou splácet hypotéky a prodávají často se slevou přesahující 60 % nákupní ceny nemovitosti.

Nadále sleduji pokles úspor amerických domácností. Historicky sloužil jako jeden z nejlepších indikátorů pro signalizaci recesí. Aktuálně klesá tempo čistých úspor už čtvrtý kvartál v řadě. Od roku nastala taková situace jenom dvakrát. A byl to signál k ekonomické recesi (2000 a 2008). Problém je, že navzdory značnému poklesu úspor utrácejí lidi na dluh (půjčky, kreditní karty a “buy now, pay later”). To zvyšuje prodeje a zisky společností a zároveň oddaluje začátek recese.

Dalším předstihovým indikátorem možné ekonomické recese je míra zaměstnanosti v nákladní dopravě. Meziroční změna do záporného teritoria (červená část křivky) vedla pokaždé od roku 1991 k recesi. Předpokládám, že pokud se recese americké ekonomiky letos potvrdí, dělí nás od ní několik týdnů.

Akciové trhy vytváří nové historické maximum

Akciový index S&P 500 v pátek dosáhl na nové historické maximum kolem hladiny 4840 bodů. Nové maximum bylo dosažené hlavně díky výraznému růstu technologických akcií ze sektoru umělé inteligence a mikročipů. Je zajímavé a nutné podotknout, že jenom 30 % akciového indexu táhne celý růst. Zbytek indexu je od svých historických maxim dost daleko a pohybuje se pod dvaceti denním klouzavým průměrem.

Spekulativní bublina na akciových indexech tedy pokračuje navzdory většině ekonomiky upadající do negativní zóny, jak naznačuje většina indikátorů (LEI, M2 money supply, kontrakce bankovního kreditu, inverze výnosové křivky …). Investoři očekávají další značný růst díky skupině “magnificient 7“. Jediná změna je částečný pokles společnosti Apple a Microsoft. Tyto prostředky se přesouvají do společnosti Nvidia, která od začátku roku roste téměř o 30 %.

Co by se mohlo pokazit v momentě, kdy už je většina investorů a hlavně správců velkých fondů zpátky v akciových indexech navzdory riziku recese? Dle grafu výše můžeme pozorovat, že drtivá většina účastníku trhu už je znovu v dlouhé pozici (spekulující na růst) na akciovém indexu S&P 500 převyšující stav před březnem 2020. Stádo bylo poblázněno a do trhu už naskakují jen poslední opozdilci. V nejhorší možnou chvíli a úplně ignorující fundamentální indikátory. Dopadne to jinak než v roce 2008? (Nemyslím si).

Investoři si vybrali pro akciový index S&P 500 cestu růstu a očekávají šestinásobné snížení úrokových sazeb od centrální banky Fed během roku 2024. Překonáním maxima se mu sice otevírá cesta nahoru. Otázka je, kolik investorů začne vybírat ty velké zisky minulého roku.

Nejbližší rezistenční pásmo se jeví v zóně kolem 4900 – 4950 bodů. Zóna by mohla zformovat dvojitý vyšší vrchol podobně jako u Bitcoinu v roce 2021. Budu pečlivě sledovat tuto zónu. Pro nové investory bych už vstup do indexu vůbec nedoporučoval. Teď dává smysl spíše prodej a snížení rizika.

Pokud by i tak někdo chtěl do indexu investovat metodou DCA, může své nákupy teoreticky snížit nebo na jistý čas alespoň pozastavit. Pro představu, pokud chcete do indexu měsíčně investovat 1000 Kč, můžete sumu snížit na polovinu. Až začne index klesat třeba o 20 % z aktuálních hladin, vrátíte měsíční částku zpátky na 1000 Kč. Pokud index klesne o 30 až 40 %, můžete částku postupně zdvojnásobit a tím pádem budete nakupovat výrazně vetší množství indexu za lepší cenu. V letech 2001 a 2009 index poklesl o 57 %. Při takovém poklesu je možné částku znovu zdvojnásobit. Tím pádem budete akumulovat v nejvhodnější situaci, kdy je všude panika a padá celý trh. Úplně stejnou logikou mi teď dává smysl prodat celou nebo alespoň většinovou pozici v indexu.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin otestoval 40 000 USD

Bitcoin v pátek poklesl až na 40 200 USD. Celý minulý týden se s Bitcoinem nesla negativní vlna výprodejů podpořená přesouváním velkého množství Bitcoinu od Grayscale Bitcoinového trustu (dosavadní jediná alternativa ETF fondu). Ten ještě donedávna držel Bitcoin v hodnotě kolem 25 miliard USD. Za poslední týden předal skrze burzu Coinbase bitcoinové mince v hodnotě kolem 1,6 miliardy USD. Mnoho analytiků se domnívá, že tento objem dokážou rovnou skupovat nově vznikající ETFka. Avšak realita na trhu tomu úplně neodpovídá. V pondělí bude zajímavé sledovat jestli dostanou na burzu další mince.

Hned v první týden po zahájení obchodování kleslo bitcoinové ETF od společnosti BlackRock o více než 18,7 %. To je výraznější pokles než samotné podkladové aktivum Bitcoin. Pokud měli ETFka přinést stabilitu do trhu, tak si hned první týden pokazili reputaci a nepříznivě zklamali většinu nováčků.

Na osmi hodinovém grafu níže můžeme vidět detailnější stranovou strukturu posledních pár týdnů. Po dosažení vrcholu kolem 49 000 USD došlo k prudkému otočení trendu a růstu prodejního tlaku vybíráním zisků. Růst dosáhl ukázkově až do zóny návratu 61,8 % celkového poklesu z roku 2022.

Pokles od 49 000 USD po pátečních 40 200 USD jde pomocí technické analýzy interpretovat jako první impulsní vlnu směrem dolů. Tím pádem jsem o víkendu očekával jenom mírný růst a korekci tohoto pohybu (malé žlutě značené abc) až k rezistenci 42 400 USD (stranová struktura tohoto týdne). Pokud je tato interpretace správná, měla by následovat další poklesová impulsní vlna.

Nejpravděpodobnějším cílem jsou menší supportní zóny (37 600 až 36 300 USD) a (34 600 až 33 700 USD). V případě dosažení té vyšší bychom mohli pokračovat zpátky nahoru k dalšímu růstu. Tím pádem by se nabízela vyšší pravděpodobnost pro opětovné otestování rezistence kolem 49 000 USD.

Musíme zvážit i negativnější poklesovou variantu. V případě dalšího klesání až ke supportní hladině 31 000 USD se výrazně zvyšuje pravděpodobnost k zneplatnění růstové varianty navzdory blížícímu se halvingu Bitcoinu. V takové situaci by nešlo vyloučit pokračování medvědího trhu a dalšího značného propadu obdobně jako po schválení Bitcoinových Futures na konci roku 2017. Je možné, že bylo schválení Bitcoinového ETF jenom způsob jak vtáhnout co nejvíce retailových investorů do trhu a vzít hezký zisk?

Budeme rádi, pokud se v komentářích podělíte o názor, jestli vidíte schválení Bitcoinového ETF jako důvod prodat nebo naopak nakoupit Bitcoin. A na jakou cenu čekáte?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👋

pietro
Hodnocení článku :
     

Velmi pěkný rozbor situace!
Můj názor pokud jde o vývoj ceny BTC:
Krátkodobě – dolů
V horizontu delším než několik měsíců – výrazně nahoru

Adam Nemčík

Souhlasím, nejpravděpodobnéjší návrat do zóny kolem 36-35K. Pokud přijde otočka nahoru tak někde tam.

Pokud poklesne pod 31K tak měním názor a bude výrazně větší pravděpodobnost pro další pokles. To bude záležet jestli se rozvine recese nebo ne. V takovém případě zatím vidím BTC spíše nadále jako rizikové aktivum.

pietro

S významnou supportní zónou 35-36k souhlasím a pokles sem je nyní velmi pravděpodobný. Pokud bychom šli níže, což se nyní nejeví vůbec jako nereálné, tak tu nižší zónu vidím jako velmi silný support a jeho prolomení se mi jeví jako velmi nepravděpodobné. Nebral bych ji ale striktně na 31k, ale vůbec bych se nebál ani poklesu ke 30k či lehce níže – jako průraz bych bral až pokles alespoň k 29k, pokud by to tam dokázalo déle setrvávat – to je ale dle mého názoru velmi nepravděpodobné.

Jinak díky za skvělou analýzu 🙂

Fantom

Nepsal jste náhodou před časem, že se bitcoin pod 30k již nepodívá?
Jestli si dobře vzpomínám, tak to tak bylo. Možná s dovětkem, že když náhodou ano, tak jen knotem na dost krátkou dobu.
Já se domnívám, že půjdeme pod 30k určitě a to dost výrazně a na dlohou dobu.

pietro

Ano, psal. Je v tom nějaký rozpor? Můj názor se nezměnil – píšu v podstatě to samé i teď. Trh má pořád ten samý dlouhodobý setup..

Poslední editace 3 měsíců před přes pietro
Fantom

Jen mne překvapuje že vůbec hodnotu 29k zmiňujete. S tím setupem bych byl docela opatrný. Je také možné, že od ohlášení žádosti BR o spotová ETF se jedná jen o jejich manipulaci s trhem a nyní se pomalu vrátíme k bearmarketu. Tedy celý růst od poloviny minulého roku mohla být jen dlouhá korekce mohutného bearmarketu. Zajímá mne zda, až půjde bitcoin pod 30k (tedy jestli), sem přijdete do diskuse. Nelíbí se mi ona prohlášení že “bitcoin již nikde nepůde pod – 30k, 20k, atd. Těžko někdo může něco podobného tvrdit, protože nikde není psáno že bude ve své misi uspěšný. Viz ona arogantí prohlášení z minulosti od samozvaných expertů kde jen létaly statisíce USD za minci. Moje nejoblíbenější bylo prohlášení z roku 2021 na léta 2022-2023 že cca 200k je “konzervativní odhlad” 😀

pietro

Žádná manipulace.. Velcí hráči si prostě počkají až se trh uklidní a pak začnou znovu nakupovat – nemají žádný rozumný důvod jít proti trhu.
Bear market – ani náhodou. Po ročním mohutném růstu návrat na hodnoty 2 měsíce zpět není nic jiného než zdravá korekce. Ani pokles ke 30k není vůbec v rozporu se scénářem, že příští rok budeme mnohem výše. To by musel jít trh hluboko pod 30k, aby se o bearmarketu vůbec dalo začít uvažovat.
Pokud jste přesvědčen, že trh půjde hluboko a na dlouhou dob u pod 30k, není nic jednoduššího než si počkat a pak nakoupit s ohromnou slevou. Akorát s tím rizikem, že se možná nedočkáte.. ale vaše věc.

A taky by mne zajímalo, kdo bude podle vás pod 30k prodávat, aby ten trh dostali dolů? Snad ne ti, co na 45-50k nakupovali..

Poslední editace 3 měsíců před přes pietro
Fantom

Respektuji Váš názor, i když ho považuji za až přehnaně optimistický. Z mého pohledu se zdá že velcí hráči již nakoupeno mají a právě oni stojí za posledním propadem ceny neboť tak zrealizovali svoje zisky. Je otázka zda současný pokles cen využijí opět k nákupům nebo se zařídí jinak. Je dost pravděpodobné, že se rozhodnou až podle sentimentu na trhu který vyhodnotí. “Jít proti trhu” je relativní když v podstatě nikdo neví kam trh směřuje. Pravda, v poslední době je trh evidentně rostoucí, jenomže právě to mohla být ona zmiňovaná manipulace (nebo tomu klidně říkejme využití příležitosti zkušenými hráči) a po oznámení tak dlouho toužebně očekávaného schválení BTC ETF přišlo “sell the news”.
Riziko “počkat si na slevu nebo se nedočkat” je také relativní, protože nikde není psáno že BTC bude dostahovat další rekordy, jinak řečeno že statisícové ceny za minci jsou jen otázkou času.
Tedy já BTC kupovat nebudu ani pod 30k, ani pod 20k, protože mu prostě dlohodobě nevěřím. Neříkám že nemůže dosáhnout na nové ATH, to jistě může, ale prostě se obávám že dlohodobě neuspěje. A to z toho důvodu, že neplní účel ke kterému byl stvořen. Možná že naplní účel jiný, ale to nepovažuji za pravděpodobné. BR si prostě bude s bitconem hrát tak dlohou jak to jen půjde nebo jak dloho je to bude bavit.
A pokud by Vás zajímalo kdo bude pod 30k prodávat aby šla cena dolů, tak to budou především těžaři, kteří musí prodávat už z postaty věci a potom skutečně ti co nakoupili za 45-50k. Protože je dožene strach.
Předpokládám, že Vy jste na této hladině nenakupoval, protože už nakoupeno máte. Prodávat jistě nebudete, možná na novém ATH (pak je to jistě dobrá strategie – realizovaný zisk Vám už nikdo nevezme) nebo budete hodlit forever a pak se ale vystavujete riziku že budoucnu přijdete o vše.
Na 45-50k ale nakupovali nováčci a ti se budou právě pod 30k bát. A dalši vlna prodejů a cenových propadů je stále možná.

pietro

No, pokud myslíte, že “nováčci” celý loňský rok čekali, pak šli po Novém roce all-in při kurzu 45-50k a za pár měsíců vše pod 30k prodají, tak vám to vymlouvat nebudu.
Já bych ale takové jedince, pokud existují, ani “nováčky” nenazýval. Pro takový přístup existují mnohem výstižnější pojmenování..

Viktor Kožený

Bitcoin se vrací na ceny před vypuknutím ETF hypu. Bude se muset najít nový růstotvorný příběh. 16k

pietro

Vtipálek… 🙂

Viktor Kožený

16k klepe na pupek 😉

Fantom

Halving přeci! 🙂

spot_img