2.4.2024 Přehled trhu: Bitcoin klesá na 65 000 USD v reakci na silný dolar. Zlato u maxima 2 260 USD

4.8
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin dnes ráno znovu klesá na 66 000 USD ke klíčové růstové linii. Posledních pár týdnů dělá přesný opak než vývoj ceny zlata, které roste k novému historickému maximu kolem 2 260 USD za unci. Za tento vývoj zřejmě může průraz a růst dolarového indexu nad důležitou rezistencí. Budou tento týden akciové indexy klesat po vzoru Bitcoinu?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se dnes ráno propadá na cenovou hladinu 66 000 USD. Drtivá většina altcoinů ho následuje a připisuje si dvouciferní procentní ztrátu. Pokud Bitcoin klesne pod 66 000 USD, může ho čekat velmi výraznější propad. Ve hře je až supportní hladina kolem 52 000 USD.

Makro kalendář: Inflace a průmyslová aktivita klesá

Tento týden bude natřískaný důležitými makro zprávami. Dnes nás čeká několik výrobních PMI indexů z Evropy a Británie, následně německá inflace a americké výrobní objednávky. Pro dnešní Německou inflaci se očekává menší pokles na roční bázi (z 2,5 na 2,4 procenta) avšak meziměsíčně růst. Zítra nás bude čekat inflace evropské unie, kde je podobný trend lehkého růstu.

Jedním z hlavních důvodu pro meziměsíční růst cen je výrazný růst komodit jako ropa a zemní plyn, mimo to i polnohospodářské produkty od začátku roku.

V druhé polovině týdne nás čeká ještě spousta projevů zástupců americké centrální banky, včetně jejího šéfa Jerome Powella. Velmi zajímavé budou ještě čtvrteční americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Silný americký dolar a akciové trhy

Dolarový index se poslední dny výrazně zvedá po proražení rezistenčního pásma kolem 104,2 bodů. Dnes ráno dosahuje 105 bodů. Proražení rezistence i na indikátoru RSI naznačuje silu a další snahu růst. Můžeme to brát jako postupné vybírání zisků z akcií a dalších rizikových aktiv do hotovosti nebo podobných finančních nástrojů.

Pro akciové trhy a kryptoměny to může znamenat výraznější korekci. Je na místě být na pozoru. Pro ilustraci si můžeme všimnout silnější divergenci indikátorů u akciového indexu S&P 500. Indikátory RSI i MACD formují značné divergence na Jedno a dvou denním grafu. Nebude trvat dlouho a promítnou se i na třídenní až týdenní graf. To je velmi silný negativní signál k prodeji. Respektive už samotná vznikající divergence naznačuje, že velcí hráči pomalu prodávají, zatímco jim to drobní retailový investoři nakupují formou pravidelného pasivního investování.

V prvotní fázi poklesu je velmi pravděpodobný cíl návrat na předchozí historické maximum z roku 2021 kolem 4818 bodů (pokles o 8 procent). Následně je nutné zohlednit nevyplněné gapy na grafu (bílé hladiny), které se táhnou až po 3960 bodů. Nebude to ze dne na den, avšak z aktuální pozice má index S&P 500 velmi špatný výhled k dalšímu zhodnocení dle historických metrik. Proto očekávám spíše pod výkonnost a značný pokles.

Bitcoin jenom krůček od hlubšího poklesu

Bitcoin se nám dnes ráno propadá zpátky na hladinu 66 000 USD. Od hlubšího poklesu ho drží už jenom jedna růstová linie propojující předchozí poklesy v růstovém trendu. Jako další supportní hladinu můžeme uplatnit klouzavý průměr EMA 200 4h (čtyřhodinový exponenciální průměr, oranžová). Ten minulý týden podržel Bitcoin před hlubším poklesem.

Aktuálně nám tedy stačí sledovat tento čtyřhodinový graf. Už to vypadá, že sentiment trhu je přepálený a alespoň část velkých hráčů chce vybrat zisk, likvidita je k tomu více než dostačující. V případě prolomení dolů pod bílou linii výrazně zvyšuje pravděpodobnost pro nové nižší low a dosažení supportní hladiny kolem 52 – 50 500 USD. To by byla zdravá korekce ceny a sentimentu investorů. Zároveň zajímavé místo pro nástup do dlouhé pozice s výrazně sníženým rizikem (a kdo chce tak úzkým stoplossem).

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato na historickém maximu 2 260 USD za unci

Zlato se nám dostává na nové nominální historické maximum. Po očištění o inflaci ještě nepřekonalo vrchol z roku 2011 (1917 USD). Dnes dosahuje 2 260 USD za unci čím si letos připisuje růst o 14 procent. Na čtyřhodinovém grafu níže můžeme vidět, že má prostor pro další růst zřejmě až lehce nad 2320 USD. Tam bych očekával formování divergencí na 4 až 6 hodinovém grafu a postupnou zdravou korekci. Mezi tím se nám na hladinách kolem 2 180-2 200 USD za unci zformoval slušný support. Tím pádem bych pak očekával návrat právě do této zóny.

Na dlouhodobějším dvoudenním grafu můžeme pozorovat, že cena roste z velmi solidní základny, která se budovala 3 a půl roku. V rozsahu 2 067 až 1 600 USD za unci. Některé centrální banky akumulovali a nadále pokračují. V posledních 2 letech se však přidávají další. O retailových investorech kupujících zlato zatím můžeme slyšet zatím jenom z Číny a pár části Asie. Západní část světa na zlato prozatím resignuje nebo prodává (to můžeme vidět na poklesech zájmu o ETF investujících do fyzického (nebo „papírového“ ) zlata. Právě z tohoto důvodu se domnívám, že korekce prozatím nebudou tak značné a čeká nás spíše větší růst.

Na denním grafu výše jde krásně vidět, že formujeme třetí subvlnu impulsního pohybu nahoru. Právě se nacházíme na 1:1 prodloužení prví subvlny. Tím pádem může menší korekce přijít už teď, avšak rád bych viděl další pokračování třeba na 1,272 prodloužení první vlny. Každopádně do konce roku je cíl pro růst ceny zlata kolem 2 538 USD za unci (dalších 12 procent) a může být i výrazně větší. Všechno závisí, jestli se ve velkých ekonomikách rozjede další inflační vlna a nebo se rozvinou hlubší ekonomické problémy (náznaků je dostatek). To nám reflektuje rostoucí dolarový index.

Každopádně indikátory u zlata na vyšším než denním grafu nenaznačují změnu trendu spíše silné pokračování.

Velmi zajímavý je graf stříbra, kde aktuálně dochází k dalšímu proražení nahoru z dlouhodobé konsolidační struktury. Na rozdíl od zlata je velmi velmi daleko od svého historického maxima kolem 50 USD za unci. Aktuálně se obchoduje za 25,48 USD za unci, čím proráží horní linii dlouhodobého trojúhelníku.

Potvrzením proražení se mu otevírá trnitá cesta s několika překážkami (rezistencemi) k velmi vysokému cílí až v rozsahu 40-50 USD za unci. Historicky stříbro vyčkávalo na růst zlata a následně ho dohánělo respektive až předehnalo v procentuálním zhodnocení. Aktuálně má prostor pro přibližně 100procentní růst. Pokud se tento úkaz zopakuje, bude to pro těžaře stříbra velmi velká věc. Velká část z nich by mohla růst ve vyšších násobcích. V býčím trhu pro drahé kovy není nezvyklé zhodnocení o 10-100 násobek lepších menších společností (velké společnosti rostou v nižších násobcích).

Tím pádem je moje pozornost už pár měsíců plně zaměřena na studium těžařů zlata a stříbra. Zatímco většina trhu divoce spekuluje na kryptoměnách a akciích ze sektoru umělé inteligence a tento býčí trend prohlíží. Nadále je možnost si je nakoupit velmi levně, část z nich už má za sebou růst o 20 až 50 procent. To nejlepší by však ještě jenom mělo přijít. Standardní býčí trh trvá v průměru 2-5 let. Pro srovnání co nás možná čeká se podívejte na aktuální vývoj trh těžařů uranu (velká část z nich má za sebou zhodnocení 10-20x). Je však nutné vybírat velmi pečlivě. Druhou variantou je nákup ETF pro těžaře.

Prozkoumejte ETF pro těžaře na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img